Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Benisné Győrffy Ilona: Beszámoló a Tizenharmadik Magyar Jogászgyűlésről (MJ 2016/11., 684. o.)

2016. szeptember 22-24. között Balatonalmádiban, a Ramada Szállóban került sor a Tizenharmadik Magyar Jogászgyűlésre. A számozás persze némileg megtévesztő, mert csak 1990-től indult, holott már az 1800-as évek végén is sor került kétévenként a jogászok szakmai szervezetének rendezésében jogászgyűlésekre. Az idei Jogászgyűlés elnöke - a hivatásrendi sorrend alapján - Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke volt.

A 2016-os Jogászgyűlés igen nagy érdeklődés mellett került lebonyolításra, a regisztrált résztvevők száma meghaladta a 300-at, és emellett számos más érdeklődő is meglátogatta az előadásokat. A konferenciához gazdag társasági program is járult, valamint a három legjelentősebb jogi szakkiadó, a HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft., az Opten Informatikai Kft. és a Wolters Kluwer Kft. szakkiállítást is rendezett.

A Jogászgyűlésnek igen gazdag szakmai programja volt, előadóként felvonult a magyar jogászélet színe-java.

A nyitó plenáris ülésen az igazságügyi és a belügyminiszter előadása hangzott el. Trócsányi László az Igazságügyi Minisztérium aktuális kodifikációs feladatairól számolt be, külön kiemelve a polgári perrendtartás és a közigazgatási bíráskodás megújítására irányuló javaslatokat, illetve a jogász hivatásrendek jogállásának fejlesztésére vonatkozó jogalkotási törekvéseket. Pintér Sándor igen tárgyszerű, politikai felhangokat mellőző előadást tartott a migrációs helyzetről, kiemelve a biztonsági, illetve jogállami követelmények, valamint a magyar nemzeti jog és a nemzetközi jog összeegyeztetésének követelményét.

Ugyancsak a nyitónap délutánján került sor három nagyjelentőségű közjogi előadásra. Az államreformról, a kormány bürokráciacsökkentési programjáról, a háttérintézményi szféra leépítéséről Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség államtitkára tartott előadást. A közigazgatási eljárás modernizációja (ideértve az ún. elektronikus közigazgatás kialakításával kapcsolatos követelményeket is) volt a témája Patyi András professzor, az Államreform Bizottság elnöke előadásának. Végül Székely László professzor, az alapvető jogok biztosa beszélt az ombudsmani jogvédelem aktuális kérdéseiről.

A péntek délelőtt az igazságszolgáltatás problémáiról szólt, és két formabontó, mondhatnánk avantgárd előadással kezdődött. Darák Péter, a Kúria elnöke számos példával az ítélkezés személyességéről értekezett, elemezve a bíró személyiségének hatását az ítélkezésre, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke pedig mintegy új fogalomként az igazságszolgáltatás versenyképességéről beszélt mind hazai, mind nemzetközi vonatkozásban. A 21. századi ügyészséggel szembeni követelmények volt a tárgya Lajtár István, a legfőbb ügyész helyettes előadásának, Bánáti János pedig igen szellemes referátumában a jövő ügyvédségéről, illetve az ügyvédség jövőjéről beszélt a teremben tartózkodó ügyvédek jelentős tetszésétől övezve.

A péntek délután a szekcióüléseké volt, ahol a plenáris ülések protokolljától eltérve az előadások kapcsán széles körben vitákra is sor került. Szekcióüléseket egymással párhuzamosan polgári jogban és büntetőjogban rendeztünk, mégpedig egymástól viszonylag elkülönítve az anyagi jogi és az eljárásjogi kérdéseket.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére