Megrendelés

Horváth Dóra[1]: Európa-jogi jogesetmegoldó verseny Ljubljanában (JURA, 2006/1., 188. o.)

Számos nemzetközi jogesetmegoldó versenyt rendeznek évente Európában és Európán kívül. Ezek célja, hogy a joghallgatók a gyakorlatban is próbára tegyék az egyetem falai között szerzett elméleti tudásukat, szóbeli képességeiket és nem utolsósorban szakmai nyelvtudásukat. A versenyek kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a hallgatók nemzetközi szinten megmérettessék magukat, valamint hasonló érdeklődésű külföldi joghallgatókkal találkozzanak.

Az 1988 óta hagyományosan minden évben megrendezésre kerülő Európa jogi jogesetmegoldó verseny (European Law Moot Court Competition) az egyik legprominensebb, számos európai jogi egyetem által elismert, nemzetközi szinten koordinált jogi versenynek számít Európában, amelyen az elmúlt közel húsz évben több ezer joghallgató vett részt.

A verseny kétnyelvű, a résztvevők a francia vagy az angol, esetleg mindkét nyelvet használhatják. A megmérettetés három fordulóból áll. Az első, írásbeli fordulóban a versenyzőknek fiktív jogesetet kell feldolgozniuk, oly módon, hogy egy alperesi és egy felperesi - egyenként 15 oldalas - keresetlevelet állítanak össze. Nem szigorú értelemben vett jogesetmegoldás tehát a feladat, hanem pro és kontra érvelések kidolgozásával kell a képzelt jogeset peres feleit képviselni. A legjobb beadványokat készítő csapatok juthatnak be a regionális szintű szóbeli fordulókba, ahol - változó helyszínenként - 12 csapatnak valódi tárgyalást szimuláló helyzetben kell meggyőzniük a bíróságot az írott anyagaikban állítottak megalapozottságáról. A regionális fordulókban első helyezést elért csapatok minden év márciusában, Luxemburgban az Európai Bíróság és az Elsőfokú Bíróság bírái előtt vetélkednek a végső győzelemért.

Korábban a verseny hazai változatára - amit hagyományosan minden évben a Miskolci Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara szervez - már többször nevezett be pécsi jogi kari hallgatókat. A nemzetközi szervezésű Európa jogi jogesetmegoldó versenyen azonban először indult csapat Karunkról. Csapatunk négy főből állt: dr. Csöndes Mónikával (PhD hallgató), dr. Juhász Botonddal (PhD hallgató) és Kovács Gáborral (V. évfolyamos hallgató) együtt neveztem be 2005 októberében a versenyre.

A feladott jogeset idén egy nemi diszkriminációval kapcsolatos jogvita volt, amelynek megoldásakor az Európa jog mellett munkajogi ismereteinket is hasznosítanunk kellett, ugyanis az eset a foglalkoztatáson belüli diszkrimináció problémáját vetette fel.

Írásbeli beadványaink alapján továbbjutottunk a verseny második fordulójába, amit 2006. február 2-5. között rendeztek meg Ljubljanában, elkísért minket dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet dékán asszony, felkészítő tanárunk dr. Maczonkai Mihály docens úr és Szabó Brigitta Karunk külügyi ügyintézője is. A ljubljanai regionális döntő három fordulóból állt. Az első fordulóban minden csapatból egy-egy csapattag mint felperesi vagy mint alperesi képviselő jelent meg a bíróság előtt. A perbeszédek előadására és a bírák kérdéseinek megválaszolására 15-15 perc állt rendelkezésünkre, majd a válasz és a viszontválasz után a Bizottság képviselőjeként szereplő versenyző kapott 10 percben lehetőséget arra, hogy a Bizottság érdekeit védelmezve értelmezze a jogvitát. A szóbeli tárgyalások két nagy tekintélyű bírói testület előtt zajlottak párhuzamosan. A bírák között gyakorló jogászok és elméleti szakemberek egyaránt voltak. Az elnöki tisztet prof. dr. Marko Ileąié töltötte be, aki a valóságban is az Európai Bíróság bírója. A legjobban szereplő négy csapat jutott be a regionális döntő második fordulójába, végül a közülük kikerülő legjobb kettő mérhette össze tudását a ljubljanai egyetem dísztermében tartott döntőben. Végül a győztes, a horvát csapat lett, amelynek tagjai ezzel nem csak mindenkinek az elismerését vívták ki, hanem bejutottak a luxemburgi döntőbe is. A mi csapatunk a szóbeli forduló alapján a középmezőnyben végzett.

A pécsi Jogi Kar csapata nevében szeretnék még egyszer köszönetet mondani Maczonkai tanár úrnak és Szalayné dékán asszonynak a felkészüléshez nyújtott segítségükért és maximális támogatásukért, valamint Szabó Brigittának az utazás kiváló megszervezéséért. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző PhD-hallgató.

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére