Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Debreceni Győző: Mi az a Szupergyors Internet Program? (Jegyző, 2016/6., 21-23. o.)

Napjainkban egy igen jelentős infrastruktúra fejlesztési program folyik, amelynek pozitív hatásai a társadalom és gazdaság teljes spektrumában érzékelhetőek lesznek. A Szupergyors Internet Programban a kitűzött cél, hogy piaci szereplők bevonásával 2018-ra megvalósuljon az egész országot lefedő, nagy sávszélességet biztosító infokommunikációs hálózatok kiépítése. A települési döntéshozóknak is érdemes megismerni a fejlesztések fő irányait, aktuális helyzetét, illetve az önkormányzatok kapcsolódó szerepét.

Stratégiai megalapozottság

A hazai infokommunikációs szektor fejlesztésének 2014-20-as uniós tervezési ciklussal egybeeső stratégiai irányait, fejlesztési súlypontjait a Kormány által 2014. február 5-én elfogadott, az Európai Uniós elvárásrendszerrel (Európai digitális menetrend) is összehangolt Nemzeti Infokommunikációs Stratégia [Magyarország Nemzeti Infokommunikációs Stratégiájáról szóló 1069/2014. (II. 19.) Korm. határozat] jelöli ki. E stratégiai dokumentum négy pillér mentén (digitális infrastruktúra, digitális állam, digitális kompetenciák, digitális gazdaság) a digitális ökoszisztéma egyes elemeinek összehangolt fejlesztését tűzi ki célul. A Stratégiában is rögzítettek szerint a digitális ökoszisztéma csak úgy tartható fenn - azaz az infokommunikációs technológiák által biztosított előnyök úgy használhatóak ki hatékonyan - ha nem billen ki tartósan egyensúlyi állapotából, - azaz

• van elég, a kellő kompetenciákkal rendelkező felhasználó,

• kiépül a szükséges infrastruktúra,

• elérhetőek a releváns szolgáltatások és

• erős a digitális gazdaság.

Ezen feladatok integrált, koordinált végrehajtására a feladatrendszer elemeit, azok felelőseit, a szükséges forrásokat és kapcsolódó határidőket egységesen, minden szereplő számára egyértelműen definiálta a kormányzat, amely az 1631/2014. (XI. 6.) Kormányhatározatban (a "Digitális Nemzeti Fejlesztési Program" megvalósításáról, a továbbiakban: DNFP Kormányhatározat) került rögzítésre.

Digitális Nemzet Fejlesztési Program

A DNFP Kormányhatározat - a stratégiai dokumentumokkal összhangban - rögzíti a Digitális Nemzet Fejlesztési Program célrendszerét, továbbá a feladatok és az azokhoz tartozó határidők egyidejű meghatározása mellett kijelöli a Program megvalósításáért felelős kormányzati szereplők körét.

A DNFP Programon belül a Szupergyors Internet megvalósítása, azaz

• 2018 végéig az ország teljes területén legalább 30 Mbps sebességű internethálózat kiépítését, és

• a helyi közintézmények hálózati bekötését is.

Az InternetKon és a Digitális Jólét Program

Az internetről és a digitális fejlesztésekről szóló nemzeti konzultáció eredményei alapján a Kormány a 2012/2015. (XII. 29.)[1] számú határozatába foglalta a végrehajtandó Digitális Jólét Programot (DJP).

Annak érdekében, hogy a Digitális Jólét Program megvalósítására a lehető legszélesebb szakmai és társadalmi egyeztetés mellett kerüljön sor, a Kormány felkéri a megvalósításáért felelős miniszterelnöki biztost, hogy a digitális ökoszisztéma fejlesztésében érintett szakmai és civil szervezetekkel együttműködésben alakítsa ki az ehhez szükséges, hatékony konzultációs fórumokat és csatornákat.

A Szupergyors Internet Program

A DNFP Kormányhatározatban megfogalmazott cél az infrastruktúra fejlesztés tekintetében, hogy az Európai Unióban élenjáróként, 2018 végéig kell kiépíteni az egész országot lefedő, nagy sávszélességet (legalább 30 Mbps) biztosító hálózatot, amelyre az Új Generációs Hálózatok (a továbbiakban: NGA) megvalósításával nyílik lehetőség. Az erre a sebességre képes vezetékes országos hálózati lefedettség a program indulásakor a háztartások 59,7%-ában volt elérhető[2]. A Szupergyors Internet Program (a továbbiakban: SZIP) keretében tehát 2018 év végéig a háztartások mintegy harmadát - hozzávetőlegesen egymillió háztartást[3] - kell ellátni új generációs hálózattal.

Ezen túlmenően a SZIP projekt indulásakor (2014) a körzethálózati szegmensben is voltak még szűk keresztmetszetek, amelyek az új generációs hálózatok elterjedését gátolják. A 2014 április-májusában, a szolgáltatók és a szakmai szervezetek körében lefolytatott piaci konzultáció eredményei alapján még mintegy 450 olyan települést találtak, ahol nem volt biztosított a megfelelő kapacitású körzethálózati összeköttetés.

A SZIP fő célja

A Program fő célja, hogy 2018-ra biztosítsa az egész országot lefedő, legalább 30 Mbps sávszélességet biztosító hálózati infrastruktúra megépítését a piaci szereplők bevonásával. Ennek érdekében a szükséges fejlesztéseket elő kell készíteni, az NGA lefedetlen területein pályázatokat lebonyolítani és annak megvalósítását folyamatosan követni.

Alcélok:

• az NGA helyi hálózatok kiépítésével egyidejűleg fel kell számolni a még optikai körzethálózattal el nem ért, körzethálózati szempontból "fehér" településeket a NIS-ben (Nemzeti Infokommunikációs Stratégia) szereplő követelményekkel és az NTG (Nemzeti Távközlési Gerinchálózat) fejlesztési projekttel összhangban,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére