Fizessen elő a Családi Jogra!
ElőfizetésA Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Szociológiai Gyűjteményének szervezésében 2022 októberében indult a Ferge Zsuzsa életműve előtt tisztelgő Ferge Zsuzsa szakmai örökségének nyomában: a társadalompolitika feltűnő és eltűnő reményei rendezvénysorozat. Annak jelzése érdekében, hogy nemcsak a szakmán belülieket, hanem általában az érdeklődőket kívánják megszólítani, szabadegyetem formájában hirdették meg, s helyszínéül a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Ötpacsirta Szalonja szolgál.
2023. január 19-én az előadók és a közönség soraiban felszólalók azt a témát érintették, hogy a gyermek miként jelenik meg a különböző szakpolitikákban, és ezen belül is elsősorban a családpolitika kérdéskörével foglalkoztak. Két előadás hangzott el, amelyeket beszélgetés követett.
Szikra Dorottya az ELKH Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének osztályvezető tudományos főmunkatársa A család mindenek felett? Történeti megfontolások címmel tartotta meg előadását. Két kötet képezte az előadás alappilléreit, ezek egyike az az összehasonlító családpolitikai kötet (Family Policy. Government and Families in Fourteen Countries),[1] amelynek magyar vonatkozású fejezetét Ferge Zsuzsa jegyzi szerzőként, s amelynek egyik jelentősége éppen abban is állt, hogy Kelet-Európa családpolitikái is megjelentek benne. Az előadó rámutatott arra, hogy a hetvenes években kevés országban épült be az állami politikába az összehangolt családpolitika, nálunk azonban ez megvalósult, s viszonylag hamar egységes állami és fontos társadalmi intézménnyé vált. Részletesen foglalkozott a hazai családpolitika egyik legjelentősebb fejezeteként és különleges fejleményeként azzal a folyamattal, amelynek során dr. Gayer Gyuláné a családpolitikai feladatokat beépítette a Munkaügyi Minisztérium szociálpolitikai tevékenységébe. Noha már a század első felében, majd a harmincas-negyvenes években érzékelhetően megjelent az állam a "család körül", a hetvenes években a család szolgáltatásokkal való megerősítése vált célkitűzéssé. Szikra Dorottya kiemelte a hazai családpolitika további állomásaiként a szociális munka és családsegítés jelentőségét, a gyermekszegénységi programot (Gyermekszegénység elleni Nemzeti Program), a családi pótlék mértékének a 2000-es évek első felében történő megemelését, valamint a Biztos Kezdet Gyerekházak bevezetését azzal, hogy lényegében ezek tekinthetők egyúttal valamennyi jelentős vívmánynak ezen a téren. A másik mű, amelyre az előadó építette a családpolitika történeti áttekintését, egy 2022-ben publikált összehasonlító kötet (Mothers, Families or Children?),[2] amelyben az előadó és szerzőtársai a lengyel, román és magyar családpolitika 1945 és 2000 közötti alakulását vetették össze. E kutatás alapján rögzítette az előadás, hogy míg a magyar családpolitika - mondhatni hagyományosan - ténylegesen a családra fókuszál, addig más országokban az adott szakpolitika középpontjában a gyermekek állnak, Lengyelországban pedig az anyák, illetve egyedülálló anyák. Ahogyan az előadó rögzítette, a gyermekszegénység előtérbe helyezésével a 2000-es években a hazai családpolitika "letérhetett volna addig pályájáról", de ez végül nem történt meg.
Második előadóként Herczog Mária szociológus, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának korábbi tagja, az Eurochild korábbi elnöke, a Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület elnöke jelentkezett Az első évek örökké tartanak című online előadásával. Először az előző előadás családpolitikai vonalát folytatva felvetett számos alapkérdést, így azt, hogy a családpolitikai keretek mellett mennyiben van mód a hatósági beavatkozásra és a lehetővé és/vagy szükségessé tett hatósági beavatkozások mennyiben és hogyan működnek. Az előadó utalt arra is, hogy problémát jelent a szakpolitikusok és szakemberek közötti párbeszéd hiánya, a családpolitika határainak meghúzásáról szóló diskurzus elmaradása, továbbá a gyermekről egyszerű befektetésként való gondolkodás. Ez utóbbi gondolat mentén vezette át a mondanivalóját Herczog Mária a hazai jogirodalomban is időnként összekevert két fogalom, a gyermek jóléte és jólléte közötti különbség hangsúlyozása felé. Kiemelte azt, hogy a gyermek anyagi szükségleteinek kielégítése mellett ugyanolyan fontos a gyermek jóllétének
- 54/55 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás