Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Pető Zsolt: A helyi nemzetiségi önkormányzatok működésének vetületei a jegyzői feladatok között (Jegyző, 2015/6., 10-11. o.)

Ebben az évben (2015) második alkalommal rendezték meg Ceglédbercelen a "Közös égbolt alatt" elnevezésű konferenciát, ahol tizenhárom magyarországi nemzetiség képviselői tanácskoztak a költségvetési gazdálkodásról, az értéktárak helyzetéről és az aktuális határidős feladatokról.

A rendezvényen jelenlévők - Török József polgármester és Fuzik János, az Országgyűlés Magyarországi nemzetiségek bizottsága elnökének köszöntőjét követően - három előadást hallgathattak meg a következő témákban:

- "A nemzetiségpolitika aktualitásai" - Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárának,

- "A nemzetiségi önkormányzatok költségvetési gazdálkodása" - Dr. Berczik Ábel, a Nemzetgazdasági Minisztérium kincstárért felelős helyettes államtitkárának,

- "Nemzetiségi értékek a Pest Megyei Értéktárban" - Kisfaludi Aranka, a Pest Megyei Önkormányzat Értéktárának referense előadásában.

A konferencián elhangzottak felhasználásával azokat az aktuális feladatokat és határidőket szeretném bemutatni, melyek 2177 helyi nemzetiségi önkormányzat munkáját segítő jegyző kolléga mindennapi tevékenységét érintik.

A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Njt.) értelmében nemzetiségnek minősül a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán nemzetiség. A 2011. évi népszámlálás adatai szerint 644 524 fő, vagyis a lakosság 6,5%-a vallotta magát valamelyik hivatalosan elismert nemzetiséghez tartozónak.

Magyarországi nemzetiségekhez tartozók létszámadatai

NemzetiségLétszám (fő)
roma315 583
német185 696
román35 641
szlovák35 208
horvát26 774
szerb10 038
ukrán7 396
lengyel7 001
bolgár6 272
görög4 642
ruszin3 882
örmény3 571
szlovén2 820
Összesen:644 524

(forrás: Dr. Berczik Ábel, a Nemzetgazdasági Minisztérium kincstárért felelős helyettes államtitkár előadása, 2015. 11. 26., Ceglédbercel)

A (2014-es) választásokat követően 2177 helyi nemzetiségi önkormányzat alakult, melyek megoszlását az alábbi ábra szemlélteti

(forrás: Dr. Berczik Ábel, a Nemzetgazdasági Minisztérium kincstárért felelős helyettes államtitkár előadása, 2015. 11. 26., Ceglédbercel)

Az egyes nemzetiségek közvetlen választással a községben, a városban és a fővárosi kerületben települési, a fővárosban és a megyében területi (az Njt. meghatározása szerint helyi), valamint országos nemzetiségi önkormányzatot hozhatnak létre.

- 10/11 -

A nemzetiségi önkormányzat tulajdona tekintetében tulajdonosként jár el, önállóan alkotja meg költségvetését, majd ezen alapuló költségvetési gazdálkodást folytat.

Az önkormányzatok működését az alábbi bevételi források biztosítják:

a) az állam költségvetési támogatása,

b) egyéb támogatások,

c) a saját bevételek, vállalkozási bevételek,

d) a vagyonának a hozadéka,

e) az anyaországi és egyéb adományok,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére