Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Újházi Miklós: Néhány gondolat a települési ügysegédről (Jegyző, 2012/2., 23-24. o.)

A járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló T/6590. számon benyújtott törvényjavaslat indokolásában szerepel egy részleteiben nem kibontott, mégis sokat sejtető bekezdés.

A pontosság kedvéért a teljes szöveget idézem:

"Ugyanakkor a járások kialakításával az Állam nem vonul vissza azon településekről sem, ahol jelenleg történik hatósági ügyintézés, azonban ott a jövőben nem lesz járási hivatal székhelye és nem kerül kialakításra kormányablak sem. Ezen településeken is biztosítja a járási hivatal kirendeltségek, illetve települési ügysegédként eljáró kormánytisztviselők útján, hogy az állampolgároknak lehetőségük legyen államigazgatási ügyek kezdeményezésére, illetve egyszerűbb ügyek elintézésére is kirendeltség/ügysegéd részére biztosított kiadmányozási jog biztosításával. Abban az esetben azonban, ha valamely államigazgatási ügy bonyolultabb megítélésű, komolyabb szakértelmet igényel, az továbbításra kerül a járásszékhelyen megtalálható járási hivatalhoz."

Ez a gondolat egy lehetőség ahhoz, hogy a járási rendszer kialakításával az ügyintézés sehol ne kerüljön az eddiginél távolabb a polgároktól. Újnak tűnik az elképzelés, bár talán nem is annyira új. De erről majd kicsit később. Vitathatatlan, hogy a kormányablakok rendszerének országos kiépítése, az egyablakos ügyintézés jelentős előrelépést jelent az ügyfélbarát közigazgatás, a "Jó Állam" irányába. Azonban a kormányablakokról eddig kialakult kedvező képben annak is szerepe van, hogy most még kevés helyen és a jövőben tervezettnél szűkebb palettával működik. Bár növekszik az ügyfélforgalom, de egy ügyintézőre még mindig kevesebb teher hárul, mint a polgármesteri hivatalok ügyintézőire. A járási hivatalok kialakításával valószínűleg megnövekszik majd az ügyfélforgalom, de ez együtt fog járni a lassabb ügyintézéssel is. Lehet másik hatása is. Az emberek egy része, főleg faluhelyen továbbra is a polgármestert, a jegyzőt keresi majd fel ügyes-bajos dolgaival annak ellenére, hogy hatáskör hiányában ők már nem intézkedhetnek. Ezt jól tudják azok, akik valaha dolgoztak már községi önkormányzat hivatalában. Szeretném ezt egy személyes pél-

- 23/24 -

dával érzékeltetni. Az építésügyi hatósági hatáskört négy éve elvonták saját településemtől. Ennek ellenére hetente többször fordulnak hozzám telefonon, e-mailben, személyesen. Tájékoztatást és információkat kérnek a település helyi építési szabályairól és lehetőségeiről. Megtehetném, hogy a hatáskör hiányára hivatkozva minden érdeklődőt egyenesen a községben heti fél napos ügyfélfogadást tartó szakügyintézőhöz irányítok. E helyett legjobb tudásom szerint igyekszem a hozzám fordulókat tájékoztatni. Ez kettős haszonnal jár. Egyrészt az építészmérnök idejét és energiáját azokra a kérdésekre koncentrálhatja, amelyekhez az ő szaktudása elengedhetetlen, valamint több ideje jut a benyújtott kérelmek gyors és szakszerű elbírálására. Másrészt községünk hírét öregbítjük azzal, ha szolgáljuk, sőt kiszolgáljuk az ügyfeleket. Tőlünk senki nem távozhat "üres kézzel". Számtalan ilyen példát sorolhatnék még. A lényeg, hogy a hozzánk fordulók részletes tájékoztatást kapnak úgy, hogy biztosítani tudjuk akár a négyszemközti ügyintézést is. Még az az érzés sem zavarja az ügyfelet, hogy látja a mögötte várakozók esetenként hosszú sorát. Ezt a - meglátásom szerint - pozitív gyakorlatot folytathatná a települési ügysegéd.

Megfelelő képzettséggel és gyakorlattal a járási hivatal kormánytisztviselőjeként mindazoknak segíthetne, akiknek a járásközpont vagy a kormányablak messze van. Itt nem csak fizikai távolságra kell gondolni. Az elektronikus ügyintézés az idősek nagy részének nem alternatíva. Idegenkednek ettől. Szintén nem elérhető megoldás azoknak sem, akik esetleg hátrányos helyzetük miatt sem géppel, sem az ennek kezeléséhez szükséges ismeretekkel nem rendelkeznek. Számítógép, internet, okostelefon. Ez gyermekeinknek mindennapos dolog, az idősebb korosztálynak idegen, vagy elérhetetlen. Nekik maradna az utazás. Tíz év múlva már nem biztos, de ma még feltétlenül szükség van a személyes ügyintézésére, mégpedig tömegesen és itt van különös indokoltsága az ügysegédnek. A falusi emberek egy része - kortól függetlenül - sokkal szívesebben nyílik meg az általa ismert személynek. Sok ügyfél inkább vár néhány napot az ügyintézéssel csak azért, hogy azzal az ügyintézővel tudjon beszélni, akiben bízik, aki előtt talán kevésbé szégyelli a problémáját. Sokszor voltam alanya, vagy tanúja ilyen esetnek. Mindezek miatt úgy gondolom, hogy az ügysegéd kiváló ötlet és lehetőség. Ötvözheti a járási igazgatás és a községi polgármesteri hivatal előnyeit. Az ügysegédnek komoly szakmai hátteret ad a járási hivatal. Speciális szakismeretet igénylő ügyekben házon belül biztosított a széles konzultációs lehetőség. Ugyanakkor helyben van, kivívhatja, erősítheti a Jó Államba, a jó közigazgatásba vetett bizalmat. Részben azért, mert "mindent tud", azaz a járás valamennyi feladatkörét érintően teljes körű tájékoztatást nyújthat. Közreműködhet a gyors ügyintézésben a kérelmek átvételével, előzetes (legalább formai) vizsgálatával, azonnali hiánypótlás kérésével. Részt vállalhat az egyszerűbb ügyekben azonnali, vagy legfeljebb két-három napon belüli döntéssel úgy, hogy az ügyfélnek nem kell az eddig megszokottnál távolabb utaznia.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére