Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Szabó Zsuzsanna: Beszámoló a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának könyvbemutatójáról (JK, 2012/7-8., 319-320. o.)

2012. május 9-én a "debreceni jogi kar"- egy korábbi hagyomány újraélesztése jegyében - könyvbemutatót rendezett oktatóinak 2011-ben megjelent köteteiből. A tizennégy munka a hazai jogirodalom különböző területein nyújt kimagasló teljesítményt. Az egyes köteteket röviden ismertető recenzensek között karunk oktatóin kívül gyakorló bírák, valamint társkarokról érkező oktatók is voltak.

Elsőként a kar dékánja, Szabadfalvi József szólt arról a tanulmánykötetről, amely a debreceni jogászképzés újraindításának 15. évfordulójára jelent meg Generatio Regenerationis címmel. A kötet a debreceni jogi kar tizenhárom olyan fiatal oktatójának írásait gyűjti csokorba, akik ezen a karon végeztek, és már PhD fokozattal rendelkeznek. A kar újraalapításának ünnepéhez kapcsolódik két további bemutatott kötet. A Pro Futuro: A jövő nemzedékek joga a kar nyomtatott és elektronikus formában is megjelenő, 2011-ben indult folyóirata. Fodor László egyetemi tanár, főszerkesztő az első lapszám bemutatása kapcsán elmondta, a folyóirat kiemelt célja fórumot biztosítani a jövő iránt elkötelezett, felelősen gondolkodó jogászoknak. A szerkesztők tartalmában és szerzőit tekintve a társkarok oktatói és a gyakorló jogászok felé nyitott periodikát szeretnének működtetni a debreceni jogi karon. Alapvető elhatározás, hogy minden számban olvasható legyen egy külföldi jogi kar oktatójának tanulmánya is.

A harmadik kötet, amelyet a 15 éves évforduló hívott életre, P. Szabó Béla: Tanulságos évtizedek. A Debreceni Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Kara (1914-1949) című munkája. A kötetet Mudrák József, a Debreceni Egyetem történetét feldolgozó folyóirat szerkesztőségi titkára mutatta be. A mű a debreceni jogászképzés történetét feldolgozó munkák sorában immár a negyedik. Öt fejezetben tárgyalja a debreceni jogtanítást az egyetem megalapítása előtt, a jogi kari eseménytörténetet, a korabeli jogoktatás jellemzőit és problémáit, jogtanárok és tudósok személyét a debreceni katedrákon, a joghallgatók világát.

A bemutatott kötetek közül kiemelkedik Nyilas Anna: Simplification and acceleration of civil justice in Europe: With special reference to small claims procedures című munkája abban a tekintetben, hogy angol nyelven, külföldi kiadónál és külföldi terjesztésben jelent meg. Fézer Tamás bemutatójában többször hangsúlyozta, hogy a kiváló angolsággal megírt kötetet olvasva a precíz terminológia-használatnak és a magyarázó körülírásoknak köszönhetően az olvasó számára alig érzékelhető, hogy a szerző nem anyanyelvén alkotott. A könyv középpontjában azon jogi eszközök állnak, amelyek elősegítik a polgári perek egyszerűsítését és megfelelő időben történő befejezését az első fokú eljárások során. Több európai uniós tagállam polgári eljárásjogi szabályait vizsgálta a szerző, így a legnagyobb befolyással bíró angol, francia és német eljárások mellett holland, osztrák eljárási szabályok, és természetesen a magyar szabályozás került bemutatásra.

A bemutatott kötetek sorában Tóth Gábor Attila: Életfogytig szabadláb. Alkotmányjogi karcolatok című kötete műfaja miatt szintén sajátosnak tekinthető. Esszékötetről van szó, amely a szerző 1993 és 2011 között megjelent tárcáinak, rövidebb publicisztikáinak helyenként átdolgozott gyűjteménye. Fazekas Flóra bemutatójában azt emelte ki, hogy a jogállami gyakorlatok megszilárdítása során kiemelkedő jelentősége van a közéleti eseményekre (alkotmányjogász szemszögből tudományos igénynyel, mégis közérthetően reflektáló publicisztikának.

Három kötettel kapcsolatban a joggyakorlaton alapuló reflexiókat hallhattak a jelenlévők gyakorló bírák ismertetése révén.

Bencze Mátyás: Elvek és gyakorlatok. Jogalkalmazási minták és problémák a bírói ítélkezésben című kötetéről Elek Balázs ítélőtáblai bíró kijelentette: alkalmas arra, hogy gyakorló bírák számára zsinórmértékül szolgáljon, ugyanakkor kiváló vitaindító az ítélkezési gyakorlat kritikájához. Kiemelte, hogy a bírósági gyakorlat színvonala alapvetően érinti valamennyi állampolgár lehetőségeit, szabadságát, vagyonát, így alapvető követelmény, hogy a bírói gyakorlat megalapozott, vagyis a jogtudományon alapuló kritika tárgya legyen. A legújabb kutatások fényében úgy tűnik, felállíthatók olyan mércék, amelyek segítségével feltárhatók és a szélesebb közönség számára is érzékelhetővé válhatnak a magyar bírói gyakorlat problémái. A kötet ezeket a problémákat tárja fel konkrét bírósági ítéletek elemzése útján.

Madai Sándor: A csalás büntetőjogi értékelése című munkáját Balla Lajos ítélőtáblai bíró mutatta be. A kötetet alapműként jelölte meg a hazai szakirodalom számára, ugyanis a csalás tekintetében több évtizedes adóssága volt a hazai büntetőjog-tudománynak. A kötet bemutatja a tényállás kialakulásának és tartalmi változásának hazai

- 319/320 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére