A lap nyári számában számos érdekes külföldi tanulmányút ismertetése mellett Iain Rogers londoni Scrivener közjegyző magyarországi útjáról számolt be. Közjegyző Úr évek óta tesz hosszabb-rövidebb ideig tartó látogatásokat hazánkban, ahol a magyar közjegyzői tevékenységet is tanulmányozza. Egyetemi tanulmányait Cambridgeben végezte 1990-1995 között, francia és orosz nyelvből szerezve diplomát. Ezt követően öt évig volt gyakornok a londoni Cheeswrights közjegyzőknél. 2000-ben közjegyzői vizsgát tett, majd kelet-európai nyelvekre (a magyart is beleértve) specializálódott. 2002-ben partner lett, majd oktatási felelős a Scrivener közjegyzők testületében. Később minősítő bizottság tagja az oktatási és szakmai területen. Jelenleg a cambridge-i egyetemen tart posztgraduális kurzust közjegyzői tanulmányokból, egyidejűleg szervezi, segíti a közjegyzői vizsgát Hong Kongban, Guernseyben, Jerseyben és Gibraltárban. A tavaly novemberben megtartott 22. Közép-Európai Közjegyzői Kollokviumról az alábbiakat írta.
2010 november elején ismét meglátogattam a barátaimat és a kollégáimat a Szegedi Közjegyzői Kamarában. Ez alkalommal arra kértek meg, hogy vezessek egy szemináriumot a "trust" angol jogi alapvetéséről, és arról, hogy a "trust"-ok hogyan létesülnek a gyakorlatban. Ez egy komoly kihívás volt, mivel ezen "common-law" koncepció idegen a magyar jogászoknak, akik a tulajdon egységes elvéhez szoktak a civiljogi megközelítés során. Ennek ellenére gyakorlati példák során keresztül mód nyílt annak bemutatására, hogy hogyan működnek a "trustok" az angol jogban, és módunk nyílt a magyar jog hasonló megoldásaival történő összevetésre is. Mint mindig, a tanítás folyamata hasznos tanulást is eredményezett. Ugyancsak érintettük az Egyesült Királyság társasági jogának lényegesebb fejleményeit, a 2006-os társasági törvény bevezetése nyomán, s e tárgyban is gyakorlati példákat tekintettünk át azon társaságjogi ügyletekből, amelyek magyar tulajdont is érintettek.
Az egynapos oktatást követően a házigazdák szokásos és kitűnő vendéglátása folytán ellátogattunk Visegrádra, a Közép-Európai Közjegyzők 22. kollokviumára.
Visegrád egy valóban varázslatos hely, a legkisebb magyarországi város kevesebb, mint 2000 lakossal, mindazonáltal nagy történelmi jelentőséggel. Visegrád szó szerint "magas vár"-at jelent (az elnevezés szláv -és nem magyar - eredetű) és a vár elhelyezkedése lenyűgöző a Dunakanyar fölött.
Valószínűleg a legnevezetesebb történelmi eseményre 1335-ben került sor Visegrádon, amely Magyarország, Csehország és Lengyelország királya továbbá morva, bajor és szász fejedelmek között jött létre, mely találkozón szövetséget hoztak létre a Habsburg Ausztria ellen. Ezen találkozóra emlékeztek 1991-ben, amikor a magyar, csehszlovák és lengyel vezetők létrehozták a Visegrádi Hármak elnevezésű együttműködést, amely Csehszlovákia 1993-as szétesését követően Visegrádi Négyek együttműködésévé módosult.
A kollokvium a visegrádi Termál Hotelben került megrendezésre. A program keretében magyar, német, osztrák és japán előadók érintettek több érdekes témát, kiemelten a határon túlnyúló pénzkövetelések végrehajtását, valamint az európai fizetési meghagyást. Magyarországon a közjegyzők bírói szerepkört töltenek be a fizetési meghagyásról szóló rendelet 5. cikk 3. bekezdése alapján. A kollokvium csúcsa a gyönyörű Esztergomi Bazilikában adott koncert volt, amelyet vacsora követett a Bazilika alatti pincében. ■
Lábjegyzetek:
[1] Dr. Horváth Gyöngyi, MOKK ügyvezető
Visszaugrás