Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA "Szuperbringa program" egy országos közlekedésbiztonsági program általános iskolások részére, amely a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Közlekedési Hatóság, a Közlekedéstudományi Intézet Közhasznú Kft és az ORFK-Országos Baleset-megelőzési Bizottság együttműködése keretében valósul meg.
A Szuperbringa program szerves részét képezi az idén áprilisban elindított ÉLET ÚTON programnak, amelynek legfontosabb alapelve, hogy a törvényi kötelezettség okán állami feladatként megjelenő közlekedésre nevelést és a járművezető képzést egységes rendszerként kezeli. Ez azt jelenti, hogy a közlekedésre nevelés alapozza meg a járművezető-képzést illetve a közlekedési rendszer egészét. Az új szemlélet segítséget nyújt az iskoláknak is, mivel az eddigi támogatottságuk kiegészül több intézmény és szakmai szervezet közreműködésével. Az érintett minisztériumok (NFM, BM, NEFMI), mint a program irányítói, a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH), mint a képzés-vizsgáztatás szakmai tartalmáért és módszertanáért felelős intézmény, az ORFK-OBB a megelőzési tevékenység koordinátora, és a Közlekedéstudományi Intézet (KTI) pedig, mint tudományos támogatást, szakmai és módszertani alapot nyújtó szervezet vesz részt a közös munkában.
A Szuperbringa program keretében az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottságán keresztül 300 000 db Szuperbringa kalauz jut el a kisiskolásokhoz és szüleikhez, amely a biztonságos kerékpározással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat tartalmazza a gyermekek részére. A kiadvány hasznos tanácsot ad vásárlás előtt a megfelelő kerékpár kiválasztására, ismerteti a kerékpár kötelező felszerelési tárgyait, megmutatja, hogyan kell a kerékpárt és a kerékpárost felkészíteni a közlekedésre, s az öltözettel kapcsolatban is tartalmaz információkat. Mindezeken túl szemléltetően ismerteti a kerékpárosokra vonatkozó legfontosabb közlekedési szabályokat és magatartásokat, továbbá ismerteti a gyermekekkel, hogyan kell az esetleges konfliktusokat kezelni, s mi a teendő a kerékpár műszaki hibája, illetve baleset esetén.
A kiadvány mellett a Kerékpáros igazolvány is a Szuperbringa csomag része, amely a tanuló nevén és lakcímén kívül a fényképét és aláírását is tartalmazza. A program keretében az NKH és a rendőrség munkatársai közösen járják az iskolákat, megvizsgálják a gyermekek kerékpárjait, s amennyiben a jármű a műszaki üzemeltetési feltételeknek megfelel, úgy arra egy "szuperbringás" igazoló matricát ragasztanak - persze a tanuló egyetértésével.
A NKH közreműködőjeként a Veszprém Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelősége a megyei Rendőr-kapitányságokkal közösen vett részt a "Szuperbringa program"-ban. A Felügyelőség ellenőrei május hónapban 56 intézményben összesen 910 db kerékpár kötelező felszereléseinek ellenőrzését végezték el Veszprém megyében. A kerékpárok üzemeltetési műszaki feltételeit a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet előírásai alapján ellenőrizték. A kerékpárokat kötelezően fel kell szerelni:
- könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezéssel,
- két, egymástól függetlenül működtethető fékszerkezettel, melyek közül az egyik az első, a másik a hátsó kerékre hat,
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás