Megrendelés

Ádámné Babics Anna[1]: A Grazi Egyetem Jogi Karának Európai Dokumentációs Központjáról (JURA, 2001/2., 149-150. o.)

A Grazi Karl-Franzens-Egyetem Jogtudományi Karán 1984 óta működik Európai Dokumentációs Központ, amely a Jogtudományi Kar, valamint a Társadalom- és Közgazdaságtudományi Kar igényeinek megfelelően kapja az Európai Közösségek Hivatalos Kiadványainak Hivatalából (Eur-OP), Luxembourgból a dokumentumokat német nyelven, a specializált gyűjtőkörű státusszabályai szerint. Szervezeti elhelyezését tekintve a grazi EDK az Európajogi Intézet keretében működik az 1990-es évek elején épített hipermodern "RESOWI" (Rechts- Sozial- und Wirtschaftswissenschaften) Központban.

Az említett két karon kívül a "RESOWI" Központban helyezték el a Jog- Társadalom- és Közgazdaságtudományi Könyvtárat, valamint az Egyetemi Könyvtár irányítása alá tartozó Mediathek-et, vagyis az Egyetem minden karát kiszolgáló multimédiás központot is, ahol a Mediathek számítógépek, TV- és videókészülékek, fénymásolók és microprinterek mellett jelentős mennyiségű video-, microfilm- és microfichetárak, és CD-ROM-ok állnak a használók rendelkezésére. A Kari Könyvtár impozáns Folyóirat termében a hagyományos formában megjelenő folyóiratok mellett elérhető a Regensburgi Elektronikus Könyvtár (EZB) adatbázisa is. Elektronikus formában 8000 tudományos folyóiratot használhatnak az oktatók és a hallgatók részben ingyenesen, részben térítés ellenében. Mindezek említését azért tartom szükségesnek, hogy érzékeltessem, milyen körülmények között fejti ki tevékenységét a grazi Európai Dokumentációs Központ.

A Grazi Egyetem honlapján megtalálható az Európai Dokumentációs Központ (http://www.kfunigraz.ac.at/eurwww/edz2.htm) minden lényeges adata. A webhely tartalmazza a főbb dokumentumok leírását, az Európai Unió adatbázisait, az EDK szolgáltatásait, az Ausztriában (Bécs, Innsbruck, Klagenfurt, Krems, Linz, Salzburg) megtalálható Európai Dokumentációs Központok szervereit, valamint a legfontosabb nemzetközi és osztrák jogi honlapok megjelöléseit. A webhely részletes leírását mellőzve a továbbiakban a grazi és a pécsi Európai Dokumentációs Központok azonos és különböző vonásainak bemutatására törekszem.

Azonosságok

- Mindkét Európai Dokumentációs Központnak

- 149/150 -

fő feladata, hogy az Európai Uniótól származó dokumentumok megfelelő elhelyezésével és feltárásával, valamint az uniós adatbázisok hasznosításával támogassa az egyetemi oktatást és kutatómunkát. Ennek megfelelően a Központok használói az egyetemi oktatók és hallgatók.

- A grazi EDK a pécsihez hasonlóan a Jogtudományi Karhoz tartozik. A grazi EDK az Európajogi Intézet, a pécsi EDK pedig a Nemzetközi- és Európajogi Tanszék keretében működik.

- A nyitva tartás ideje lényegében hasonló. A grazi EDK heti 24 órában, a pécsi pedig heti 25 órában áll az érdeklődők rendelkezésére.

- Mindkét Európai Dokumentációs Központ rendelkezik jelszóval az on-line "Celex" ingyenes használatához. A számítógépekkel való ellátottságban nincsen jelentős különbség. Ennek fő oka a Mediathek 500 négyzetméteren elhelyezkedő számítógépparkja.

Különbözőségek

- A PTE ÁJK Európai Dokumentációs Központja 2001 májusában az Európai Bizottság X. számú Főigazgatóságától teljes gyűjtőkörű státust kapott. Amint már említettem, a grazi EDK specializált gyűjtőkörű jogosítvánnyal rendelkezik.

- A grazi EDK az Eur-OP-tól származó dokumentumokat bocsátja az érdeklődők rendelkezésére, a tájékoztatási tevékenysége kiegészítésére segédkönyveket, monográfiákat, folyóiratokat nem vásárol. A pécsi EDK specialitása, hogy pályázatok és jogi kari támogatás hasznosításával magyar és idegen nyelvű háttérkönyvtárt alakított ki, amelyet folyamatosan fejleszt az uniós témájú tájékoztatási feladatok ellátása érdekében. A grazi Európai Dokumentációs Központnak erre azért nincsen szüksége, mert az Egyetemi Könyvtár és a Kari Könyvtár lépcsőzetesen kiépített, koncepciózus tájékoztatási rendszerrel, szakemberekkel és számítógépes adatbázisokkal rendelkezik, tehát az ún. "uniós szaktájékoztatás" több szinten működik.

- Az egyetemi hallgatók könyvtári öntevékenysége és önkiszolgálása jóval kiterjedtebb a Grazi Egyetemen mint a Pécsi Tudományegyetemen. A grazi könyvtárosok rendszeresen végzik a könyvtári on-line katalógus, a könyvtári adatbázisok hallgatók számára szervezett ismertetéseit. A hallgatókat díjazás ellenében bevonják az egyszerűbb könyvtári munkák végzésébe. A megfelelő könyvtári részlegek vezetői - köztük az Európai Dokumentációs Központ könyvtárosa is - természetesen figyelemmel kísérik a hallgatók kapcsolódó tevékenységét.

- Megjegyzést érdemel, hogy az Európai Bizottság Európai Dokumentációs Központokkal szemben felállított követelményének ellenére a grazi EDK állományának jelentősebb dokumentumait nem integrált on-line könyvtári katalógusban tárolja, hanem egy Windows alapú tároló- és visszakereső rendszerben. Ennek következtében az egyes dokumentumok könyvtári leírása kizárólag az EDK megfelelő számítógépén kereshető vissza. A pécsi EDK az Egyetemi Könyvtár "Corvina" on-line katalógusában kezdte meg a dokumentumai könyvtári leírásának tárolását. Ilyen módon a leírások a "Corvina" katalógus internetes változatán nemcsak Magyarországon, hanem bárhol a világon megjeleníthetők a hálózatra csatlakozott számítógépeken.

- Lényeges előnynek tartom, hogy a grazi Európai Dokumentációs Központ nagy mennyiségű microfiche-sel rendelkezik az Európai Közösségek, illetve az Európai Unió jelentős dokumentumairól. A helykímélés mellett ennek az a haszna, hogy microprinter segítségével bármikor pozitív másolat készíthető a papírformában, illetve az on-line adatbázisokban el nem érhető régebbi dokumentumokról. A grazi Európai Dokumentációs Központban microfiche formában megtalálhatók: a Hivatalos Lapok anyaga 1952-1999-ig, a Bizottság dokumentumai ún. COM/Doc 1983-tól, az Európai Parlament működése 1985-től, a Gazdasági és Szociális Bizottság anyagai 1984-től. A Mediathek Központ TV készülékein pedig használható az Európai Parlament és az Európai Bizottság "Európa a szatelliten" elnevezésű TV-csatorna is.

- A microfiche állomány hiánya tette szükségessé, hogy a jelentősebb uniós CD-ROM-okat a PTE Állam- és Jogtudományi Kara megvásárolta (Eurolaw, Eurorecht). A vásárolt CD-ROM-ok tekintetében a pécsi EDK előnyösebb helyzetben van.

- Kétségbe nem vonható kedvező adottság, hogy a grazi Európai Dokumentációs Központ állománya anyanyelven használható. A pécsi EDK angol nyelvű dokumentumokat kap az EurOP-tól.

A kölcsönösen tanulságos egyezések és eltérések alapján megállapíthatjuk, hogy mindkét EDK a megfelelő egyetemi könyvtári hálózat jelentős egységeként nélkülözhetetlen gyűjtő, rendszerező és szolgáltató feladatokat végez az Európai Unióval összefüggő ismeretek tárgyköreiben. Szerencsésnek tarthatjuk, hogy egyetemeink kibontakozó együttműködésének keretében a bemutatott két intézmény munkatársai is kicserélhetik tapasztalataikat. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző jogi szaktájékoztató könyvtáros.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére