Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésAz internet világa óta népszerű Wikipédia csupán tényszerű földrajzi és lakossági adatokat közöl Pacsáról. A Principális-csatorna völgyének keleti peremén terül el a Zalai-dombság lejtőin; a településen kelet-nyugati irányban végighalad a 75-ös főút, közel egyenlő távolságra, mintegy 20-25 km-re található tőle a két megyei jogú város (Zalaegerszeg és Nagykanizsa), illetve a Balaton is.
Történetének első hiteles említését IV. Béla király 1251-es oklevele őrzi. XIII. századi temploma mellett két kápolnája is van, mely jól jellemzi tekintélyes méretét. A kiegyezést követően indult jelentős fejlődésnek, volt járásszékhely, a századfordulón pedig megindult az iparosodása is, gőzmalom, tégla-, sajt-, kenyér-, vajgyár és fűrésztelep is működött Pacsán. 1928. augusztus 15-től a Magyar Királyi Belügyminisztérium 91417/1928/5 számú rendeletével Pacsa kisközség a hozzá tartozó Pacsatüttös kisközség egyesítésével nagyközséggé alakult.
Bíztatóan alakult tehát a fejlődése, de a nagy gazdasági világválság nem kímélte.
Szomorú eseménye az országszerte elhíresült véres vásár. 1932. február 18-án, amikor az adó befizetésére képtelen környékbeli gazdák vagyontárgyait akarták elárverezni, a helyiek tüntetésén az állami rendfenntartó csendőrök tüzet nyitottak a vásározókra. Az eseménynek két halálos áldozata és számtalan sebesültje volt. Bár Pacsa központi jelentősége megmaradt, megindult az elvándorlás.
A következő évtizedek stagnálása alatt talán csak erőt gyűjtött a település, míg a 76/2009. számú, június 30-i határozatával városi rangra emelte Varga Zoltán önkormányzati miniszter előterjesztésére Sólyom László köztársasági elnök.
A várossá válás önmagában csak egy cím, egy jelző a településnév után, de Pacsának ez azt jelentette, hogy szinte napra pontosan 59 év után kapta meg az esélyt, hogy visszanyerje rangját. 1950. május 30-án szüntették meg ugyanis a pacsai járást, amikortól a község egy lett a sok közül, tele gazdasági és politikai változások okozta nehézségekkel.
Pusztán a lakosságszámot látva sok arcon általában ott a meglepődés. Azonban az országban számos városi rangú település található még kisebb lakosságszámmal, ezenfelül a zalai aprófalvas településrendszert is ismerni kell, környékén alig (néhány) száz lelkes falvak vannak, hiányos infrastruktúrával. Pacsa az egyetlen város Közép-Zalában!
Egyértelműen a térségben betöltött szerepét ismerték el 2009-ben a döntéssel, de ahhoz, hogy valóban várossá válhasson, még hosszú út vezetett és vezet ma is. Pacsa jövőjét, fejlődését meghatározza egyrészt kormányunk azon törekvése, amelyben elismerte, hogy a következő esztendőkben a vidéki Magyarország fejlődésének kulcsa vidéki városainkban, köztük Pacsában van. Nem tud ugyanis a magyar vidék megerősödni, talpon maradni, nem tudja a benne rejlő lehetőségeket kihasználni, hogyha a vidéki kisvárosok nem kapják meg a fejlődés lehetőségét pályázati formában (más kérdés, hogy a normatívában ez kevésbé mutatkozik meg, a kisebb falvak arányaiban az eltelt pár évben sokkal magasabb összeget kaptak - kevesebb kötelezően ellátandó feladattal).
A lehetőségek tehát 2009 óta bővültek, de eleinte Pacsa nem tudott élni ezzel. Ugyanis merni kell lépni, akarni kell dolgozni, kulcsfontosságú, hogy együtt kell működni más településekkel és állami szervekkel is. Csak így lehet a számtalan benyújtott pályázatból néhány eredményes, a fejlődés pedig szemmel látható. Az eltelt hat év városvezetése takarékos gazdálkodással minden adottságot kihasznált ennek érdekében.
Kelemen Tamás polgármestert megkértük, ismertesse néhány szóban, mit jelent ez.
Hol pályázati forrásból, hol saját erőből újultak meg utak, járdák, intézmények - kezdi a polgármester. Például a Művelődési Házból multifunkciós épület lett, a könyvtár közösségi térré alakult és felvette a pacsai születésű Kiss Dénes nevét, teljes belső felújításon esett át a hat települést is ellátó Egészségház, őseink emlékét őrizve megújultak az emlékművek és a harangláb; közösségi és önkormányzati összefogás eredményeként a temetőben lélekharang és Mindenki keresztje került felállításra.
Telket és elhagyott ingatlanokat is vásárolt az önkormányzat, amelyek többsége fiatal házasok letelepedését szolgálja, egy pedig Emlékeink háza néven a helytörténeti gyűjtemény otthonává vált.
Hiánypótló szolgáltatások kerültek bevezetésre, a laborvizsgálatok például helyben elérhetőek, vérvételre nem kell a megyei kórházba utazni. Szintén hiánypótló a "Pacsa és környéke" elnevezésű havilap alapítása, leszerződve egy szerkesztő-kiadóval, a lakosok minden fontos információt tényszerűen első kézből tudhatnak meg belőle.
Testvértelepülési kapcsolatot alakítottunk ki a szlovákiai Kisudvarnokkal, közösen pályázunk, sport- és kulturális rendezvényeket szervezünk, és állományfrissítés miatt a könyvtárunkból nemrégiben kikerült közel ezer magyar nyelvű kötet immáron testvértelepülésünk könyvtárának alapját képezi.
Csodálatos helyi tavunk a horgászat mellett nyáron szabadvizű strandként üzemel, de mivel közel a Balaton és a zalakarosi gyógyfürdő is, a kapcsolati tőkének köszönhetően a pacsai lakosok ott is kedvezményes jegyeket válthatnak.
Közvetlen autóbuszjárat indul a fővárosba is, az épülő M76-ra pedig a felhajtó Pacsa közvetlen közelében szerepel a terveken.
- 37/38 -
A népességcsökkenés megállítása érdekében önerőből a térségben elsőként alakult 2015-ben bölcsőde, megújultak a játszóterek, a helyieknek ingyenes a házasságkötési szertartás, kedvezményes telkeket alakított ki az önkormányzat és jelenleg is folyamatban van további bérlakások építése, a meglevők felújítása.
Felpezsdült a kulturális és sportélet, a hagyományos Borverseny, Tóparti Horgászverseny és Civil nap, Városnap mellett farsangi, szüreti programok is színesítik a hétköznapokat, újjáéledt a női kézilabda sportág, csapatunk stabil tagja a megyei bajnokságnak, és elindult az utánpótlásképzés is. Illetve 2015 óta a megye második legnagyobb téli szabadtéri sporteseménye a Pacsai Mikulás-futás, amely nemcsak országos, de nemzetközi hírű lett.
De olyan apró dolgokról, mint a település ünnepi díszkivilágítása évről évre bővülő fényelemekkel, 2014 óta beszélhetünk. És miért ne öltöztetnénk büszkén ünnepi fénybe a központunkban álló élő fenyőt, hiszen ez is különleges, hogy élő karácsonyfánk van, amelyre idén a 200 méteres fényfüzér már rövidnek bizonyult.
A fejlesztések mellett pedig hitelfelvétel nélkül, takarékosan működött az önkormányzat, sőt törlesztette a korábban felvett hiteleket is. Minden pályázattal hiánytalanul el tudtunk számolni, egyetlen esetben sem került sor visszafizetésre, jogsértés megállapítására.
Fenti adatok mögött azonban csak körvonalazódik a valódi tartalom - folytatja a polgármester. A települést megismerni csak akkor lehet, ha kicsit ide is képzeljük magunkat és látjuk, halljuk, érezzük azt. Egy település nem méretei vagy népessége alapján válik várossá, hanem sajátos történelme és helyi öntudata miatt. Pacsa adottságai kedvezőek, több munkahely is kínál álláslehetőséget és sporttevékenységre - természetjárás, szakkör, dalkör, táncpróba, torna, strand - is számtalan lehetőség nyílik, színvonalas helyszínek állnak rendelkezésre ahhoz is, hogy meg lehessen találni a szórakozást, a feltöltődést - csak meg kell látni. Akarni kell meglátni.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás