Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésFelperes S. Kücükdeveci asszony a Swedex … (német) betéti társaság ellen felmondási járandóság kiegészítése iránt indított keresetet az illetékes német munkaügyi bíróság előtt. A munkáltató ugyanis háromhavi járandóságot fizetett, a felperes által igényelt négyhavi összeg helyett.
A munkáltató intézkedését egyrészt arra alapította, hogy az 1978. február 12-én született munkavállaló, 1996. június 4. napja óta állt munkaviszonyban a munkáltatóval, és e munkaviszony a munkáltató 2006. december 19-én közölt felmondásával 2007. január 31-én szűnt meg, másrészt hivatkozott a BGB 622. §-ára, amely szerint a foglalkoztatás tartamának számításánál a munkavállaló 25. életévének betöltése előtti idők figyelmen kívül maradnak, vagyis beszámítható tíz év alapján négyhavi felmondási idő járna, a 25. életév betöltése előtti évek figyelmen kívül hagyása miatt azonban a munkáltató ennél kevesebbet fizetett.
A másodfokon eljáró bíróság (LAG) az EU Bírósághoz fordult, s annak előzetes döntését kérte, főleg abban a kérdésben, hogy a munkavállaló 25. életévét megelőző foglalkoztatás figyelmen kívül hagyását rendelő szabály sérti-e a kor alapján történő diszkriminálás tilalmát?
Az Európai Bíróság C-555/2007. számú, 2010. január 19-én hozott ítélete szerint az európai jogot, különösen a Tanács 2000. 11. 27-én hozott 2000/78/EK irányelvét úgy kell értelmezni, hogy az szemben áll az olyan szabályozással, amely a munkavállalónak a 25. életéve betöltése előtt munkaviszonyban töltött idejét a felmondási idő számításánál figyelmen kívül hagyni rendeli (NZA 2010/2/85. old.).
Ehhez közel álló szabály a magyar jogban az Mt. 131. §-ának (2) bekezdése.
Ha a kor szerinti diszkrimináció tilalmát - a felmondásvédelmi törvény 1. §-a (5) bekezdésének első mondatával összefüggésben, az érintettek névsorának összeállítása során - megszegik, ez nem érinti az érintett felmondások nyomatékos üzemi szükségességének törvényi vélelmét. Ez a szabályszegés csupán a szociális kiválasztás súlyos hibája esetén jelentős a felmondásvédelmi törvény 1. §-a (5) bekezdésének második mondata alapján.
Az életkornak a szociális kiválasztásnál a felmondásvédelmi törvény 1. § (3) bekezdésének első mondata alapján történő figyelembevétele nem sérti az egyenlő bánásmódról szóló törvény (AGG.) 1. §-át és 2. §-a (1) bekezdésének 2. pontjában foglaltakat.
Az üzemi felek a felmondásvédelmi törvény 1. § (5) bekezdésének első mondata alapján az életkort kiválasztási kritériumként lineárisan kivétel nélkül figyelembe vehetik és nem kötelesek korcsoportonként differenciálni (Szövetségi Munkaügyi Bíróság (BAG) 2 AZR 676/2008. számú ítélete - NJW 2010/19/1395. old.).
Indokolás: Az 1200-nál több munkavállalót foglalkoztató bányavállalatnál 2007. évben 504 munkavállalót érintő létszámcsökkentés vált szükségessé. A munkáltató és az üzemi tanács irányelve szerint a létszámcsökkentést szolgáló szociális kiválasztásba nem vonják be azokat a munkatársakat, akiknek foglalkoztatása ismereteik, képességük és teljesítményük alapján jogszerű üzemi érdeket szolgál.
A létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók szociális kiválasztása során a következőket veszik figyelembe:
a) a munkáltatónál töltött évenként 1 pont, a 11. évtől 2 pont, legfeljebb 70 pont,
b) teljes betöltött évenként 1 pont, legfeljebb 55 pont,
c) az a)-b) pont alkalmazása során az évek számát 5/10. évtől felfelé, 5/10. év alatt lefelé kell kerekíteni,
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás