Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
Előfizetés1. A szakszervezeti tisztségviselő e minőségében nagy nyilvánosság előtt is gyakorolhatja a tisztségéből folyó jogait, ideértve a munkavállalók jogainak védelmét. Ez a magatartás - amennyiben a szakszervezeti érdekvédelmi tevékenység keretein belül marad - nem minősülhet munkavállalói kötelezettségszegésnek (LB Mfv. I. 10.380/2007.).
A szakszervezet mentesül a kártérítési felelősség alól, ha a tisztségviselője munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetéséhez az előzetes hozzájárulás megtagadásával kárt okozott, felróhatóság azonban nem volt megállapítható (1714. EH).
2. A (német) üzemben videoellenőrzés bevezetéséhez a munkáltató és az üzemi tanács egyetértése szükséges. Ez a munkavállalók személyiségi jogait érinti, ezért az intézkedésnek viszonylagosnak kell lennie.
A munkáltató L. városban levélelosztó centrumot működtet, amelynél üzemi tanácsot választottak. 2005. évben 250 ügyfél jelezte a levélküldemény meg nem érkezését. A levélelosztó üzem üzemi megállapodása megengedi az ajtó- és zsebellenőrzést. Két olyan esetben, amikor meghatározott munkavállalókkal szemben konkrét gyanúokok merültek fel, az üzemi tanács rejtett videokamera átmeneti felszereléséhez is hozzájárult. 2005. évben a munkáltató más városokban működő üzemeiben 11 elkövetőt lepleztek le videoellenőrzéssel. Az üzemi felek hosszabb ideig eredménytelen tárgyalásokat folytattak videoellenőrző berendezés felszereléséről. Az egyeztető szerv olyan üzemi megállapodással értett egyet, amely az üzem belső és külső területén megfelelő videoellenőrző és videofelvételt készítő berendezés létesítését engedi meg. Ez ellen az üzemi tanács a munkaügyi bírósághoz fordult.
A harmadfokon eljáró Szövetségi Munkaügyi Bíróság a kérelemnek részben helyt adott. A Bíróság egyetértett annak absztrakt lehetőségével, hogy a felek az üzemben videoellenőrzést vezessenek be. Ez abból következik, hogy az üzemi tanácsi törvény 87. § (1) bekezdésének 6. pontja szerint a munkafeltételek és az üzem rendjének szabályozása az ügykörükbe tartozik. Ennél azonban az üzemi feleknek tekintettel kell lenniük a munkavállalók személyiségi jogaira. E jogokba való beavatkozás csak abban az esetben jogszerű, ha az arányosan történik, figyelembe véve a beavatkozás intenzitását is. A Bíróság a konkrét esetben a videoellenőrzést arányosnak ítélte. Bűncselekmények felderítésére a videoellenőrzés alkalmasabb, mint a képernyős monitorozás. Annyiban azonban a szabályozás érvénytelen, hogy az ellenőrzés az egész üzemre kiterjeszthető, ha az ellenőrzés abban az egyetlen üzemrészben, amelyre a konkrét gyanú vonatkozik, eredménytelennek bizonyul. Ezáltal ugyanis az ellenőrzési intézkedés minden munkavállalót érinthetne, nem pedig csupán azokat, akik a gyanúval érintett üzemrészben tevékenykednek. Emiatt a beavatkozás intenzitása jóval nagyobb lenne, és ezt az egész üzem ellenőrzésének időbeli korlátozása sem igazolná. Ilyen beavatkozás megközelítené az egész üzemi személyzet korlátlan és a gyanútól független teljes ellenőrzését.
Ebből következően a német gyakorlat szerint ilyen esetekben gondosan kell mérlegelni, hogy milyen esetben, milyen módszereket alkalmaznak, hogy azok ne sértsék a munkavállalók jogait. Ezért lehetőleg korlátokat szükséges szabni az időbeli, területi, és személyi vonatkozásban. Olyan szabályozás, amely totális ellenőrzéshez vezethet, általában érvénytelennek minősül (BAG 2008. 08. 26-ai határozata - NJW Spezial 2008/21/659. old.).
3. A munkajogi jogutódlásról szóló módosított irányelv szerint a munkajogi jogutódlás/üzemátszállás egyik ismérveként megjelölt üzemi eszközök átadás/átvétele nem feltétlen ismérve a jogutódlásnak. Az üzemátszállás szempontjából ugyanis a jogszabályban megjelölt, egyes ismérveknek a körülményektől, így a végzett tevékenységtől és az üzemi eljárástól függően eltérő jelentősége lehet. Ezért nem zárja ki az üzemutódlást például az, hogy a jogutód az üzemi eszközöket nem a korábbi üzemeltetőtől, hanem annak megbízójától vette át (BAG NZA 2006, 723, 1101).
4. A csoportos létszámcsökkentés szempontjából irányadó időszakban nemcsak az átszervezéssel, hanem a nyugdíjjogosultsággal érintett munkavállalókat, közalkalmazottakat is figyelembe kell venni (LB Mfv. I. 10.357/2007.).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás