Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tóth János: Elnöki beszámoló (Jegyző, 2020/4., 5. o.)

Kedves Kollégák!

A lapunk előző számában írottakat nagyrészt megismételhetném... Sajnos a vírus terjedésével kapcsolatos aggodalmaink megerősítést nyertek. A nyári viszonylagos nyugalom után nagyszámú napi fertőzésekről szólnak a híradások. Így újra nehezített pályán mozog a KÖZIGAZGATÁS.

Nincs már olyan helyzet, amelyik irányból ne fordulhatna elő, hogy a fertőzés megjelenjen. Az összes intézmény veszélyeztetett, a bölcsődétől az idősotthonokig..., de így van ez a rendezvények kapcsán is. Itt utalok vissza az előző lapszámra, amikor is azt jeleztem, hogy bár nem adjuk fel a reményt a Jegyző - Közigazgatási Konferencia megrendezését illetően, de reálisan nincs esély arra, hogy ebben az évben erre sor kerüljön. Reméljük, az Élet visszaadja, amit most elvesz. Jövőre két konferencia lesz..., lesz??? Mint korábban írtam, július 13-án Eger helyszínnel tartottunk KÖZSZÖV-közgyűlést, melynek fő témája a Jegyző - Közigazgatási Konferencia megtartása volt, és meghoztuk az előző "döntést".

A júliusi eseményeket ezzel le is zárhatnám, hiszen már szintén köszöntöttük a közszolgáit köztisztviselők napja alkalmából. Azonban volt néhány olyan esemény, amely nem időponthoz kötött. Sajnos a nyári, zivataros időjárás nagyon sok helyen katasztrófához vezetett, a szolgáltatások kimaradását, a közlekedés megbénítását eredményezte, és épületkárokat stb. okozott. Tudomásom szerint a vis maior események kapcsán a káresemények felmérése, ellenőrzése megtörtént és többségében a helyreállításokra is sor került. Várunk a kormányzati döntésre, a helyreállítási költségek elfogadására.

A jogászi szakma által alapított Deák Ferenc-díj Testület, mely kilenc tagból áll (Alkotmánybíróság, Kúria, Legfőbb Ügyészség, Magyar Tudományos Akadémia, Magyar Országos Közjegyzői Kamara, Magyar Ügyvédi Kamara, Magyar Jogász Egylet, Magyar Kormánytisztviselői Kar, Jegyzők Országos Szövetsége), az Alapító Okiratot júliusban írta alá, mely szeptember 1-jén lépett hatályba. E dokumentum szerint a JOSZ most már teljes jogú tagja a Testületnek, melynek munkájában korábban mint a Magyar Közigazgatási Társaság (Kar) képviselője vettünk részt, alkalmanként. Az Alapító Okirat szerint a Kormánytisztviselői Karral felváltva fogunk javaslatot tenni az elismerésre, kétévente. A Testület szeptember 9-én tartotta (online) ülését, melyen a jelöltekről hoztunk döntést. A díjak átadására várhatóan novemberben kerül sor.

Júliusban felkérést kaptunk egy hulladékgazdálkodási kérdéskör felmérésére, melynek lényege a lezárt, vagy lezárni tervezett hulladéktelepek feltérképezése. Erre egy előzetes, nem teljes körű felmérést végeztünk. A megkeresés célja, hogy a jelenleg nem funkcionáló telepek környezetvédelmi felmérése megtörténjen a rekultiváció szakszerűségének ellenőrzése céljából. Ha és amennyiben szükséges, egy magas szintű, környezetbarát rekultivációra kerülhet sor támogatásból, melynek eredményeként egy természetes, azonnal művelésbe vonható talaj kerül a kezelők (többségében önkormányzatok) birtokába. Ez a folyamat elindult, és reméljük, hogy hamarosan megindul a telepek fizikai felmérése és "szabványosítása". Ez elősegíthetné például a klímavédelem megvalósítását, hiszen a telepek művelésbe vonhatósága esetén is leginkább a fásítás jelentené a legideálisabb megoldást.

Sokan úgy gondolták, hogy a nyár folyamán fellélegezhetünk és bepótolhatjuk a fesztiváligényünket. Nos, nem igazán volt túl sok rendezvény. Kisebb falunapokra sor került, de legtöbben elálltak szándékaiktól. Így volt ez augusztus 20-án is. A máskor nagyon várt, és a családok számára is országos megmozdulást jelentő kirándulások és Szent István-napi rendezvények elmaradtak.

A hulladékgazdálkodás volt a témája az ITM által szervezett konferenciának (online), augusztus 26-án, amely egyúttal indító időpontja volt a Kormány új, hulladékkal kapcsolatos programjának. Több hasznos cél szerepel a programban. Közülük is talán a legfontosabb az újrahasznosítás szerepe. Ennek érdekében a "hulladéklánc" valamennyi szereplőjének feladata van, a termelőtől a felhasználóig. E témában is várjuk az ötleteket, hiszen érdekünk a minél kevesebb "szemét termelése".

Szeptember 8-án hosszabb értekezést folytattunk Máthé Katalinnal, a Közszolgálati Egyetem kutató tanárával, a "vizek" (szennyvíz, csapadékvíz) jövőjét illetően. Ezzel kapcsolatban hamarosan országos felmérés és ötletbörze indul, hiszen nagyon fontos kérdés, hogy hogyan hasznosítható - az aszálytól is sújtott hazánkban - a ma még "elvezetett" víz.

Kedves Kollégák!

Ez az elnöki beszámoló nem hemzseg a rendezvényektől, a programoktól, de azt gondolom, hogy több olyan téma van ma napirenden, melyek kezelése valamennyiünk érdekét szolgálná. A jelenlegi helyzetben: jó egészséget Mindenkinek!

Tisztelettel:

Tóth János a Kalapos, (06 30 2807427); kirendeltseg@domos.hu ■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére