Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Pap Enikő: Évtizedek szakértelme jogi formában. A nők elleni és a családon belüli erőszakkal szembeni fellépést célzó Isztambuli Egyezményről (CSJ, 2020/3., 25-31. o.)

I. Bevezető

Az elmúlt évtizedben szakmai és politikai körökben, illetve a szélesebb nyilvánosság előtt is egyre többet hallani az ún. Isztambuli Egyezményről (a továbbiakban: Egyezmény), hazai és nemzetközi színtéren egyaránt. A dokumentum az Európa Tanács Egyezménye a nők elleni erőszak és a párkapcsolati erőszak, valamint tágabban a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról.[1] Jelen tanulmány áttekintést kíván adni arról, hogy miért is jelentős ez a dokumentum, milyen változást hozott eddig az Egyezményt ratifikáló országokban, illetve mennyire van összhangban a magyar rendszer az Egyezmény rendelkezéseivel.

II. Az Isztambuli Egyezmény keletkezése, felépítése, főbb rendelkezései

1. Az Egyezmény keletkezése

A nők elleni erőszakkal és a családon belüli erőszakkal szembeni határozott és hatékonyabb európai fellépést a jelenség nagyságrendje és az a tény is indokolta, hogy az Európa Tanács tagállamainak e problémákra adott válaszai nagyon különbözők voltak - politikai akaratot tekintve, határozottságban, hatékonyságban és a szükséges keretek, források biztosításában egyaránt. Mindeközben hiányzott egy átfogó, kötelező erejű, a témának dedikált jogi norma európai szinten.[2] Az Isztambuli Egyezmény, amely kifejezetten a nők elleni erőszak, illetve a párkapcsolati/családon belüli erőszak[3] megelőzését és felszámolását tűzte ki célul, ezt az űrt töltötte be.

Az Egyezmény kidolgozását széles körű egyeztetés, intenzív munka előzte meg. 2009-ben alakult egy külön bizottság ebből a célból, az ún. CAHVIO.[4] A bizottság összesen kilenc ülést tartott, ezek eredményeképp fogadták el mind az Egyezmény, mind pedig az annak kommentárjául szolgáló ún. Magyarázó Jelentés (Explanatory Report) tervezetét. A CAHVIO tagjai voltak az Európa Tanács tagállamainak - így Magyarországnak - a delegáltjai; legfőképpen az igazságügyért, illetve a szociális ügyekért, a nemek egyenlőségéért, az emberi jogokért felelős minisztériumok képviselői vettek részt a folyamatban. Jelen voltak továbbá a nemzetközi kormányközi szervezetek és a civil szervezetek képviselői. Az Egyezmény tervezetéről tartottak egy indikatív szavazást is, ennek alapján konszenzussal fogadták el a végső szövegtervet.[5]

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága 2011. április 7-én fogadta el az Egyezményt, amely 2011. május 11-én nyílt meg aláírásra. Az Isztambuli Egyezmény elnevezés abból ered, hogy a Miniszteri Bizottság ülését, ahol a dokumentumot megnyitották aláírásra, Isztambulban tartották. Az Egyezmény a tizedik részes állam csatlakozását követően, 2014. augusztus 1-jén lépett hatályba.[6] Jelenleg, 2020 augusztusában az Európa Tanács 47 tagállama közül mindössze kettő - Oroszország és Azerbajdzsán - nem írta alá az Egyezményt, míg a tagállamok nagy többsége, 34 ország már ratifikálta, törvénybe is iktatta azt.[7] 2017-ben maga az Európai Unió is csatlakozott aláírásával az Egyezményhez.

2. Az Egyezmény jellemzői, főbb rendelkezései

Az Isztambuli Egyezmény jelentőségét több fontos jelző, jellemző is érzékeltetheti. Az Egyezmény az első kötelező európai jogi norma a nők elleni erőszakkal és a párkapcsolati/családon belüli erőszakkal szembeni fellépésben, így megalkotása mindenképpen áttörésnek tekinthető. A tartalom ezenfelül korszerű is, hiszen a témával kapcsolatos több évtizedes nemzetközi tapasztalatra,

- 25/26 -

gyakorlatra építve határozza meg a szükséges intézkedéseket, így a bevált módszerek, ígéretes gyakorlatok hatályos gyűjteményét is adja.

2.1. Világos üzenetek

Az Egyezmény világos üzeneteket, alapvetéseket fogalmaz meg.[8] Mindenekelőtt a zéró tolerancia elvét hirdeti, elítélve a nők elleni erőszak minden formáját. Kiemeli továbbá, hogy "a nők elleni erőszak a nők és a férfiak közötti, történelmileg kialakult egyenlőtlen hatalmi viszonyok megnyilvánulása, amelyek a férfiak részéről a nők feletti uralkodáshoz és a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetéshez, valamint a nők teljes érvényesülésének megakadályozásához vezettek". Ebből következően "a nők és férfiak közötti jogi és tényleges egyenlőség megvalósítása a nők elleni erőszak megelőzésének kulcsfontosságú eleme". A párkapcsolati/családon belüli erőszak kapcsán pedig leszögezi, hogy ez aránytalan mértékben sújtja a nőket, és azt, hogy férfiak is válhatnak ilyen erőszak áldozatává. A dokumentum leszögezi továbbá, hogy a gyermekek a párkapcsolati/családon belüli erőszak áldozataivá válnak akkor is, ha tanúi az erőszaknak (Preambulum). Az Egyezmény a fentiekre alapítva határozza meg céljait és intézkedéseit.

2.2. Átfogó megközelítés

Az Egyezmény több szempontból is átfogónak tekinthető. Egyrészt a nők elleni erőszak minden formájára, fajtájára alkalmazni kell, ideérte a párkapcsolati/családon belüli erőszakot is. A dokumentum ugyanakkor arra ösztönzi az államokat, hogy "a párkapcsolati és családon belüli erőszak minden áldozata tekintetében alkalmazzák az Egyezményt" (2. cikk). Itt fontos megjegyezni, hogy a párkapcsolati/családon belüli erőszak alábbi fogalmát használja: "a fizikai, a szexuális, az érzelmi vagy a gazdasági erőszak mindazon cselekményei, amelyek a családon vagy a háztartási egységen belül, illetve a volt vagy jelenlegi házastársak vagy partnerek között történnek, függetlenül attól, hogy az elkövető az áldozattal azonos helyen lakik vagy lakott-e" [3. cikk b) pont]. Nincs tehát jelentősége annak, hogy az elkövető és az áldozat közötti kapcsolat jogilag is elismert hozzátartozói viszonynak (illetve ilyen jellegű volt/korábbi viszonynak) tekinthető vagy sem. A házastársnak vagy élettársnak nem minősülő intim partnerekre is kiterjed a fogalom, s a felek (korábbi) együttélése sem feltétel. Látható tehát, hogy az áldozatok széles köre számára ír elő védelmet a dokumentum.

Az Egyezmény átfogó jellegű továbbá olyan értelemben is, hogy a különböző szektorok, szervek, hatóságok, intézmények szerepét és felelősségét hangsúlyozza, a szereplők együttműködését is kiemelve. Az erőszak áldozatainak és tanúinak védelme és támogatása céljából külön is nevesíti a bírósági szervezetet, az ügyészséget, a bűnüldöző hatóságokat, a helyi és a regionális hatóságokat, valamint a nem kormányzati szervezeteket (18. cikk 2. bekezdés). Külön cikket szentel a dokumentum a releváns civil szervezetek munkája fontosságának. Ennek alapján az egyezmény részes államai "minden szinten elismerik, ösztönzik és támogatják a nők elleni erőszak elleni küzdelem terén tevékenykedő nem kormányzati szervezetek és civil társadalom munkáját, és hatékony együttműködést alakítanak ki ezekkel a szervezetekkel" (9. cikk).

Az Egyezmény átfogó jellegű úgy is, ahogyan a jelenséggel szembeni fellépés színtereit meghatározza. Azt a szemléletmódot, mely az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és az elkövetők büntetőjogi felelősségre vonása/megbüntetése területének egyaránt figyelmet szentel, mindegyik kapcsán meghatározva a szükséges intézkedéseket, e beavatkozási területek angol nyelvű elnevezése (prevention, protection, prosecution/punishment) után az ún. 3P megközelítésnek nevezik. Az Isztambuli Egyezmény ezt alapul véve, s egy további elemet, az integrált közpolitikákat (integrated policies) is beemelve a tényezők közé az ún. 4P megközelítésmód követi. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül ismertetek néhány főbb rendelkezést.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére