Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Szemán Felicitász: "Történelmi" idők a Fővárosi Törvényszék Családjogi Műhelyében (CSJ, 2022/1., 47-49. o.)

2017 tavaszán a Fővárosi Törvényszék Polgári Kollégiumának kollégiumvezetője 217.E.II.C.11/2. számú intézkedésével életre hívta a kollégium szakmai tevékenységének egy új intézményét: a szakmai műhelyeket. A műhelyek feladata a kollégiumvezetői intézkedés szerint a gyakorlatban felmerülő szakmai kérdések összegyűjtése, megvitatása, az adott jogterülethez tartozó kollégiumi álláspont előkészítése, a bírák munkájának segítése határozatminták, rendelkezőrész-tervezetek, valamint perfeldolgozási metodológia készítésével. Megtiszteltetés volt számomra a felkérés a Családjogi Szakmai Műhely vezetésére, amely eddigi szakmai pályafutásom egyik legizgalmasabb "kalandja" lett.

A szakmai műhelyek gyakorlatilag szabad kezet kaptak arra, hogy a fenti keretek között, a tagok elgondolásai és a jogterület adta specialitások alapján meghatározzák a műhely működésének módját, stílusát, karakterét. A négy évet meghaladó működésünk alapján úgy gondolom, hogy a Családjogi Szakmai Műhely olyan lett, mint maga a családjog és az ebben ítélkező bírák: különleges, sokoldalú, nyitott, érzékeny, megoldásra törekvő, gyakorlatias és fáradhatatlan.

A műhelymunka a jelentkező tagok személyes részvételével indult, hiszen 2017 őszén - nem is volt olyan régen - meg sem fordult a fejünkben az elektronikus térben történő találkozások szükségessége. Úgy gondoltuk, hogy a közös gondolkodást igénylő kérdések igen széles köre és az előttünk álló feladatok mindenképp indokolják, hogy havi rendszerességgel, fix időpontban találkozzunk. Így állandó időpontként kiválasztottuk a hónap utolsó pénteki napját, amihez gyakorlatilag működésünk kezdete óta tartjuk magunkat. Elszántan, kitartóan, amiben a járványügyi veszélyhelyzet sem ingatott meg minket. Büszke vagyok arra, hogy a már a 2019 márciusában kezdődő első karanténidőszakban is megtartottuk találkozásainkat a szokott időben, elektronikus üzemmódra váltva. Az első alkalmak még nem voltak zökkenőmentesek, az elektronikus találkozás lehetőségeit egy ország tanulta abban az időben, így az egész bírósági szervezet is. Műhelyünk a szervezeten belül az elsők között volt, akik sikeresen léptek ki az online térbe, ezzel erősen és hirtelen túllépve saját digitális komfortzónánkat.

És azóta is ott maradtunk. Bár hiányoznak a személyes találkozások, de a járványügyi veszélyhelyzet, a visszatérő karanténidőszakok, valamint a helyszínre utazással járó időkiesés mind olyan szempontok voltak, melyek az elektronikus műhelyülések fenntartásának irányába tereltek minket. És az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a személyes jelenléti műhelyalkalmakon 10-15 bíró vett részt, míg az elektronikus alkalmakon a résztvevők száma 25-35 fő.

Kik a vehetnek részt a műhely munkájában?

A műhely nyitott, a tagság alapvetően nincs feltételhez kötve. A Fővárosi Törvényszék családjogi területen ítélkező bírái közül bárki, valamint az ügyszak iránt érdeklődő bírósági titkárok is bekapcsolódhatnak a műhely munkájába. A Skype-csoportba történő felvételhez elegendő egy egyszerű jelentkezés a műhely vezetőjének címezett e-mailben. A kezdetektől állandó résztvevője találkozásainknak a Kúria szaktanácsának nyugalmazott tanácselnöke, s csatlakozott hozzánk a PKKB családjogi csoportjának nyugalmazott csoportvezetője is. A műhelyalkalmakon rendszeresen képviselteti magát valamennyi fővárosi kerületi bíróság, valamint a másodfokú szaktanácsok is.

A Családjogi Műhely működési elvei és célja

Közös munkánk megkezdésekor alaposan átgondoltuk, mit és milyen módszerekkel szeretnénk csinálni. Ez indulásnak igen hasznos volt, majd a gyakorlat kicsit árnyalta a kezdeti koncepciót. Ezt is rugalmasan igazítottuk igényeinkhez, lehetőségeinkhez, s nem utolsósorban a minket érintő jogi világ változásaihoz.

- Mivel az idő a legnagyobb kincsünk, különösen fontos számunkra, hogy a műhelyben és a műhelymunkával eltöltött idő valóban hasznos legyen minden résztvevő számára.

- A műhely működésének lényege az önképzés belső igénye, az önkéntesség, rugalmasság, mindenfajta kötelezőség hiánya.

- A műhely nem vindikál magának joggyakorlat-irányító, -egységesítő szerepet. A műhely állásfoglalásaira ítélkező tevékenységünk során nem hivatkozhatunk.

- 47/48 -

- Fontos célunk a családjogi ügyeket érintő jogszabályváltozások követése, az új jogszabályok tartalmának és alkalmazásának értelmezése, segítése.

- Hangsúlyosan követjük a Kúria és a nemzetközi családjogi ítélkezési gyakorlat új fejleményeit, változásait.

- Törekszünk az ítélkezési gyakorlat új kihívásainak beazonosítására, szakmai megvitatására.

- Rendszerszintű probléma esetén jelzéssel élünk az intézkedésre jogosult bírósági vezetőnk felé.

- Kölcsönösen segítjük egymás tudásfejlesztését.

- Nyitottak vagyunk a kitekintésre, a családjogi ügyeinkkel érintett társhatóságokkal történő szakmai konzultációkra.

- A műhely üléseiről lehetőség szerint emlékeztető készül, melyet közzéteszünk a Kollégium honlapján.

- Szükség esetén szakmai összeállításokat, elemzéseket készítünk, melyeket az intraneten való közzététellel valamennyi kollégánk rendelkezésére bocsátunk.

- Lehetőséget biztosítunk a családjogot érintő kulturális értékek megosztására (irodalom, film, egyéb művészeti élmények).

Amit elvégeztünk

A cikk megírásához készülődve áttekintettem a Családjogi Műhely működésének eddigi időszakát, a szakmai témákat, amelyeket megbeszéltünk, a jogalkalmazási kihívásokat, amelyeket megoldottunk. A teljesség igénye nélkül, csak a legfontosabb témáink az alábbiak voltak:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére