Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Gubla Ferenc: Munkaerő-gazdálkodás és Társadalombiztosítás 2021 (Jegyző, 2021/3., 36. o.)

Egy szakmai életutat nehéz úgy összefoglalni, hogy el ne vesszünk a részletekben. Talán onnan érdemes kezdeni, hogy közgazdászként tucatnyi területre kerülhettem volna, nem volt egyértelmű elképzelésem. A döntésben az segített, hogy az első munkahelyemen, Mátraszentimre Önkormányzatánál a gazdálkodási csoportba kerültem, ahol belépésemkor éppen a költségvetési rendelet-tervezet előkészítése zajlott. Akkori jegyzőnk, Dr. Bekecs Andrea - kvázi első munkaként - a költségvetésen belül a szakfeladatonkénti személyi jellegű kiadások megtervezésébe vont be. A bérszámfejtéssel foglalkozó kolleganőm oktatása révén kerültem kapcsolatba a bérüggyel, a személyi jövedelemadó-bevallással, járulékfizetési kötelezettséggel. Természetesen az akkori illetményrendszer, bérelszámolás és adó-, illetve járulékfizetés teljesen más elvekre épült, mint a mai, de érdekes volt és nagyban segített elmozdulni a közgazdasági szakmacsoporton belül a bérszámfejtés irányába. Itt szembesültem azzal, hogy mekkora jelentősége van a felelős bérgazdálkodásnak, hiszen átlagosan - az akkori terhek mellett - 54%-át tették ki a település működési kiadásainak. (Ma ez csupán 35% a munkáltatói terhekkel együtt - munkáltatónként eltérő módon.) A köztisztviselők, közalkalmazottak foglalkoztatása mellett, az akkor hatályos jogszabály keretei között, munkaviszonyban és megbízási szerződés keretében dolgozókkal is volt dolgom. Közel tíz év önkormányzati igazgatásban szerzett tapasztalat sok más területre is rálátást biztosított, mint például a közszolgáltatások működtetése, az államháztartási számvitel egyes részfeladatai, de említhetném a pályázati támogatásból megvalósuló beruházásokat is.

Ez a színes kínálat egy ponton állt meg, mégpedig ott, hogy a bérügybe tartozó feladatok összetettebb, ha úgy tetszik nehezebb része a Kincstárnál zajlott, ahová akkor nem sikerült továbblépnem, a gazdasági szféra felé nyitottam. 2007-től egy német tulajdonú autóalkatrész gyárnál váltam személyzeti vezetővé, és itt már kiemelten a bérszámfejtési és társadalombiztosítási terület felelőse lettem. Kiegészítésképpen ehhez természetesen társadalombiztosítási végzettséget is szereztem 2008-ban. Igazi felsővezetői, önálló döntési jogkörrel rendelkező feladatokat 2014-től előbb egy repülőgép alkatrészeket gyáró német vállalat magyarországi leányvállalatánál, majd egy magyar tulajdonú, fuvarozási ágazatban tevékenykedő cégnél láttam el. A napi szintű kapcsolat a német céggel, illetve az ottani adóhatósággal lehetőséget biztosított más EU-s ország adó-, és tb rendszerének megismeréséhez.

Párhuzamosan már 2012-től részt vettem a bér-, és társadalombiztosítási szakértő és ügyintéző képzéseken oktatóként, melynek csúcsa, hogy 2018-ban a Pénzügyminisztérium a vizsgaelnökök nyilvántartásába vett, tehát ettől kezdve vizsgáztatok. 2019-ben jelent meg első szakkönyvem, melyet a saját cégemen keresztül adtam ki és forgalmaztam, a címe Bérszámfejtők és TB ügyintézők kézikönyve volt, ami felkeltette egy országos hírű szakmai kiadó figyelmét is, 2020-tól szerződést kötve cégemmel, forgalmazta is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére