Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!
Előfizetés1. Az európai anyagi magánjogi jogegységesítés - lassabban, mint az európai kollíziós magánjogi jogegységesítés, de - halad előre. A közösségi és tagállami jogalkotó számára "referencia"-ként elgondolt közös vonatkoztatási keret tervezete (a Draft Common Frame of Reference -DCFR) elkészülte[1] után a szöveg véglegesítésének az ideje közeledik. Ebben a vita-stádiumban, amikor tehát még van lehetőség a szöveg véglegesítését megelőző átdolgozásra, módosításokra, megjelent egy jelentős összeállítás: az összehasonlító jogi tudományosság ismert műhelye, az Association Henri Capitant des Amis de la Culture Juridique Francaise és a Société de Legislation Comparée közös munkája.
A gyökerek az Európai Bizottság 2003 januári cselekvési tervéhez nyúlnak vissza, amikor a Bizottság "Egy egységesebb európai szerződési jogért"-címmel útjára bocsátotta a közös referencia keret megalkotásának tervét. A majdani európai polgári törvénykönyv esetleges alapjául szolgáló közös gondolkozási modellként elgondolt keret tervezetét egy - 2005-ben létre hozott - több csoportból álló kutató-hálózatban dolgozták ki (Joint Network on European Private Law). A referencia keret tervezetének véglegesítése után feltehetőleg Fehér könyv-formában fogják a szöveget közzé tenni, majd a közösségi intézmények általi átvizsgálás és elfogadás után a végleges referencia keret közzé tétele valamikor 2009-re várható.
A két fent említett szervezet együttesen csatlakozott a kutató hálózathoz és külön munkacsoportot hoztak létre (un. AHC-SCL Group). A munkacsoport munkájának eredményeit tette most közzé a Sellier Kiadó. A munkacsoport a DCFR előkészítő munkálataiban különösen a következő kérdésekre helyezett nagy súlyt: terminológia, és fogalmak, valamint az európai szerződési jog értékeire fókuszáló "Alapelvek" (Guiding Principles). A csoport emellett modell-rendelkezéseket is kidolgozott, amelyek az Európai Szerződési Jog Alapelvei (Principles of European Contract Law -PECL) átdolgozott változataként kerültek megfogalmazásra. A csoport előkészítő munkájának eredményei válnak most - a 2008. februári francia nyelvű publikáció után - hozzá férhetővé (rövidített formában) angol nyelven.
2. A terminológiai kérdésekkel a kötet első része foglalkozik. Ebben a részben kilenc fejezetben olyan fontos fogalmakat tisztáznak a szerzők, mint a szerződés, a kötelem, jogi tények, kötelező szabályok és a közrend, jóhiszem, vétkesség, kár, a szerződés érvénytelensége, és a felmondás. A feldolgozás módszere az érdeklődő számára valóságos aranybányává teszi a kötetet, mivel minden fejezetben a problémakör exponálása után a közösségi jog aktuális állása mellett nemzetközi kitekintést kapunk, végül a fejezetet összehasonlító jogi elemzés zárja.
Az európai szerződés jog alapelveivel foglalkozó második rész olyan alapelveket világít meg, mint a szerződési szabadság, a szerződés kötőereje, vagy a tisztesség/jóhiszem kategóriája.
A harmadik rész tartalmazza a PECL - munkacsoport által - revideált szövegének javaslatát.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás