Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Alföldi Ágnes Dóra[1]: Gondolatok a büntetőeljárás gyorsítását szolgáló jogintézményekről, különös tekintettel a tárgyalás mellőzéses és bíróság elé állításos eljárásra (MJ 2015/7-8., 394-400. o.)

A büntetőeljárás gyorsítására az elmúlt években a magyar jogalkotás egyre nagyobb hangsúlyt fektetett, melynek hatására jogrendszerünkben számtalan olyan jogintézmény jelent meg, melyek azt a célt szolgálják, hogy a büntetőeljárások ne húzódjanak el indokolatlanul és a kevésbé bonyolult ügyekben mihamarabb érdemi döntés születhessen tehermentesítve ezzel a bíróságokat. E jogintézmények segítségével - a már létező jogtechnikai megoldások korszerűsítése mellett - egyrészt lehetőség nyílt arra, hogy a bíróságok rövid időn belül befejezhessék a büntetőeljárást, másrészt az ügyész is rendelkezik olyan jogosítványokkal, melyek alkalmazása a büntetőeljárás "bíróságon kívüli" sikeres befejezését biztosítja. Mindezek mellett azonban nem szabad elfeledkezni azokról a nemzetközi jog által kialakított jogelvekről sem, melyek olyan követelményeket állítanak fel mind a jogalkotók, mind pedig a jogalkalmazók számára, melyeknek az eljárás során nem szabad sérülniük.

Jelen tanulmány azzal kíván foglalkozni, hogy melyek azok az általános elvárások, amik a büntetőeljárás hatékony gyorsítását eredményezhetik, valamint emellett a téma általános jellege miatt rendszerezésre kerülnek a magyar büntetőeljárásban megjelenő, az eljárás gyorsítását szolgáló jogintézmények, melynek során a tárgyalás mellőzéses és bíróság elé állításos eljárás gyakorlati alkalmazásakor felbukkanó néhány jogalkotási és jogalkalmazási ambivalencia kerül a figyelem középpontjába.

1. Eljárásjogi garanciák és a büntetőeljárás gyorsításának lehetséges módjai a nemzetközi elvárások tükrében

A büntetőeljárások elhúzódása egy globális szinten megjelenő jelenség a világ minden államában. A nemzetközi jog a probléma minél szélesebb körű kiküszöbölése érdekében olyan követendő jogelveket állított fel a nemzetközi dokumentumokon keresztül, melyek megsértése esetén az Emberi Jogok Európai Bírósága könnyen megállapíthatja az állammal szembeni kártérítési felelősséget.

Az alapvető eljárási garanciákat biztosító jogelvek[2] közül kiemelendő a tisztességes eljáráshoz való jog (fair trial)[3], melyet az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezmény[4] 6. cikke fogalmazott meg. Emellett említésre méltó nemzetközi normaként szolgál a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya[5], melynek 9. cikke fogalmazza meg a letartóztatott (őrizetben lévő) személy ésszerű időn belüli tárgyaláshoz való jogát.

A büntetőeljárás gyorsításának lehetséges módjai körülírása érdekében egy általánosan követendő zsinórmértékként alkotta meg 1987-ben az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága az R (87) 18. számú Ajánlást, mely számtalan módozatot sorol fel a büntetőeljárás gyorsítása és egyszerűsítése érdekében a nyomozástól egészen a bírósági tárgyalásig:

- a diszkrecionális vádemelés (és általában a diszkrecionális bűnüldözés), ezen belül is az eljárások diszkrecionális megszüntetésére (félbeszakítására) irányuló jogosultság, a sértett megfelelő kártérítése mellett;

- a kisebb súlyú bűncselekmények dekriminalizációja (különösen közlekedési, adó- és vámbűncselekményeknél);

- a rövidített vagy írásbeli eljárások azoknál a bűncselekményeknél, ahol a ténybeli elem elsőbbséget élvez a bűnösségi elemekhez képest;

- a büntetőbíróságon kívüli megegyezések (állam- vagy közérdek, jótékony intézmény javára fizetés, a bűncselekmény útján szerzett dolgok visszaszolgáltatása és a sértett kárának megtérítése után);

- a büntetőbírósági eljárás egyéb egyszerűsítésének kérdései (pl. alternatív büntetés kiszabása, a vádlott beismerése esetén ún. előzetes vizsgálati eljárás, bírósági jegyzőkönyvek és ítélethozatal egyszerűsítése).

A büntetőeljárás menetét alapul véve az eljárás egyszerűsítésének és gyorsításának az alábbi fő módozatai alakultak ki:

1. a nyomozás során:

- diverzió: a büntető útról elterelésnek az 1970-es évektől két fajtája létezik úgy, mint a diszkrecionális vádelv és a mediáció;

- meghatározott pénzösszeg befizetése: csekélyebb súlyú bűncselekmények esetén

- 394/395 -

bizonyos pénzösszeg befizetését követően megszüntethető az eljárás.

2. a vádemelés során, de a bírósági tárgyalást megelőzően:

- büntetőparancs: csekélyebb súlyú és kisebb büntetésekkel szankcionált bűncselekmények esetén a bíróság ügyészi indítványra az iratok alapján dönt (lásd hazánkban a tárgyalás mellőzéses külön eljárást);

- egyszerűsített tárgyalás: a terhelt hozzájárulása esetén az enyhébb büntetési tételek reményében egyszerűbb tárgyaláson bírálják el a terhelt büntetőjogi felelősségét.

3. a bírósági tárgyaláson: egyezség (pl. vádalku)[6].

2. A büntetőeljárás indokolatlan elhúzódásának lehetséges okai

A büntetőeljárás elhúzódását rengeteg, előre ki nem számítható tényező okozhatja, melyek megjelenhetnek mind az ügyek egyediségében, mind azok általánosságában. Ilyen például, ha az eljárás résztvevői nem jelennek meg a büntetőeljárási cselekményen, ha késedelmesen teljesítik kötelezettségüket, ha késedelmesen terjesztik elő indítványukat, ha a hatóság szabálytalanul vagy késedelmesen idézi a megjelenésre kötelezettet, vagy ha a védelem kifogással, panasszal élve húzza el az eljárást[7].

A büntetőeljárások elhúzódásának konkrét okai:

- a terhelt meg nem jelenése,

- a védő meg nem jelenése,

- a terhelt elővezetésének nem teljesítése,

- a büntetés-végrehajtási intézetnek felróható hibák,

- a tanú meg nem jelenése,

- a tanú útbaindításának és/vagy elővezetésének nem teljesítése,

- a szakértő meg nem jelenése,

- a szakértői vélemény késedelmes teljesítése,

- a megkeresések eredménytelensége,

- az eljáró hatóság működési körében felmerült ok,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére