A "Pécsi Bűnügyi Műhely" 2006 június 16-án Tremmel Flórián tanszékvezető egyetemi tanár 65. születésnapja tiszteletére a Pécsi Tudományegyetem Halasy-Nagy Józsefről elnevezett díszes aulájában ünnepi ülést rendezett.
A nemzetközi konferencia pulpitusán foglaltak helyet: Szalayné Sándor Erzsébet, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja, a Bűnügyi Műhely tagjai közül a Büntető Eljárásjogi és Kriminalisztikai Tanszékről Tremmel Flórián tanszékvezető egyetemi tanár, Fenyvesi Csaba egyetemi docens, az ünnepi ülés moderátora, Herke Csongor egyetemi docens, Hautzinger Zoltán egyetemi adjunktus, valamint a Kriminológiai és Büntetésvégrehajtási Jogi Tanszék vezetője, Korinek László egyetemi tanár és Tóth Mihály egyetemi tanár, a Büntetőjogi Tanszék vezetője.
Az ünnepség megnyitójaként a moderátor üdvözölte a megjelenteket, külön köszöntötte a "Közép-Európai Bűnügyi Együttműködés" külföldi résztvevőit. Tiszteletüket tették kriminalisták Németországból, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából és Szlovéniából. A külföldi vendégek tolmácsok és angol nyelvű power point bemutató segítségével kísérhették figyelemmel a konferenciát. A magyarországi jogi karok képviseletében Budapestről, Debrecenből, Győrből, Miskolcról, Szegedről érkeztek, képviseltették magukat a partnerintézmények, így pl. a Rendőrtiszti Főiskola, megjelentek továbbá a jogalkotás és jogalkalmazás reprezentánsai és más érdeklődők.
A vendégek köszöntését követően az ünnepelt szakmai életútját Hautzinger Zoltán ismertette. A negyvenkét éve tartó, sikeres oktatói és kutatói életműből néhány fontosabb momentum kiemelésére nyílt lehetőség. Tremmel Flórián egyetemi évei alatt kitűnt tanulmányaival, Vargha László professzor, tanszéki előd már diákévei korai szakaszában kiválasztotta őt. 1964-ben diplomázott, és ekkor kezdett el dolgozni a még egységes Eljárásjogi Tanszéken. Azóta folyamatosan végez oktatói és kutatói munkát a két tantárgy, a büntető eljárásjog és a bűnügyi nyomozástan tudománya, a kriminalisztika területén. 1982-től a jogtudományok kandidátusa, 1991-ben az önállóvá vált Büntető Eljárásjogi Tanszék vezetője, később a Jogi Kar Doktori Iskolájában önálló kutatási vezető. 1994-ben habilitált, majd a Magyar Köztársaság elnöke egyetemi tanárrá nevezte ki. 1995-től vezetője a rendőrtiszti főiskolát végzettek kiegészítő levelező tagozatának, majd a millecentenárium évétől az ezredfordulóig az ismét egységes Bűnügyi Tudományok Tanszékének élén állott. 2000 októberétől a Büntető Eljárásjogi és Kriminalisztikai Tanszék vezetője.
- 146/147 -
Tremmel professzor a büntető eljárásjog mellett a kriminalisztikában is elévülhetetlen érdemeket szerzett. 1997-ben munkatársaival létrehozta a civil egyetemek között országosan egyedülálló Kriminalisztikai Labort. A Tanszék nemzetközi kapcsolatainak bővítése érdekében 2002-ben kezdeményezője volt a "Közép-Európai Bűnügyi Együttműködés" (CECC Central European Criminal Cooperation) létrejöttének, amely már több mint tíz ország közel húsz egyetemének oktatói és kutatói tudományos együttműködésének szolgál hasznos terepül.
Szakmai és tudományos pályafutását a magyar állam 2005 március 15-én a "Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztjével" honorálta. 60. életévének betöltésekor munkatársai, kollégái tanulmánykötetet adtak át a tiszteletére "Minúciák" címmel. Az évek során napvilágot látott nagy jelentőségű publikációi: "A magánvád" (1985), "Igazságügyi Retorika" (1993), "A kényszerintézkedések a büntető eljárásban" Kari jegyzet (1993), "Büntető eljárásjog" Általános rész. Kari jegyzet (1996), "Büntető eljárásjog" Különös rész. Kari jegyzet (1997), "Kriminalisztika". (Társszerző: Fenyvesi Csaba.) Egyetemi jegyzet (1997), "Kriminalisztika tankönyv és atlasz". (Társszerző: Fenyvesi Csaba.) (1998), "Magyar büntetőeljárás". Egyetemi tankönyv (2001), "Új magyar büntetőeljárás". (Társszerzők: Fenyvesi Csaba, Herke Csongor.) (2004), "Kriminalisztika". (Társszerző: Fenyvesi Csaba, Herke Csongor.) Egyetemi tankönyv (2005).
A jubiláns szakmai pályafutásának bemutatását követően dékáni köszöntő hangzott el, amelyben a Kar vezetője szeretettel és tisztelettel mondott köszöntőt az Ünnepelt születésnapja alkalmából, és átnyújtotta a tizenhárom országból, hetvennégy szerző által, több idegen nyelven írt publikációt tartalmazó tiszteletkötetet, amelynek címe: "Bizonyítékok". A meglepetésnek szánt kötetben a szerzők tiszteletüket kívánták leróni a születésnapját ünneplő Professzor előtt. Ez az ajándék demonstrálja egyben a kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszert is, melynek kialakításában az Ünnepeltnek kiemelkedő szerepe volt.
Az Emlékkönyv átadását követően a "Pécsi Bűnügyi Műhely" oktatói tartottak tisztelgő előadást a büntető anyagi jog, a büntető eljárásjog, a kriminalisztika és a kriminológia köréből.
Korinek László tanszékvezető egyetemi tanár a bevezetőjében a Jubiláns köszöntése mellett említette azt a régi hagyományt, amely Finkey Ferenctől indult, és amelynek Irk Albert, Vargha László, Földvári József, valamint Tremmel Flórián is folytatója. E tradíció szerint a bűnügyi tudományok egységet képeznek. Korinek professzor, az Ünnepelt személyiségére és érdeklődésére figyelemmel állította össze a kriminológia köréből tartott ünnepi felszólalását.
Tóth Mihály tanszékvezető egyetemi tanár a büntetőjog körében tartott előadásának elején a Jubiláns retorikai munkásságát méltatta, amelyet színvonalának megfelelően kiemelten kell hangsúlyozni. Felkérte az Ünnepeltet, gondolkodjon el a híres "zöld könyv"* bővített újabb kiadásán.
Herke Csongor egyetemi docens a büntető eljárásjog körében a kodifikációs hullámokról tartott előadást, amelyben kiemelte az Ünnepelt e téren kifejtett fontos szerepét.
Fenyvesi Csaba egyetemi docens előadásának címe: "Elméleti modellek a kriminalisztikai Nobeldíj megszerzésére". Kiemelte beszéde bevezetőjében, hogy Professzorunk a kriminalisztikát a büntető eljárásjog mellett, mintegy csupán hobbiként, mégis igen magas szinten műveli.
Végül a születésnapját ünneplő Professzor emelkedett szólásra. Leánya angol nyelvű tolmácsolása kíséretében hangzottak el a laudációkat megköszönő mondatai. "Az utolsó szó jogán" először is hangot adott meghatottságának, és kiemelte azt a fejlődési tendenciát, miszerint a 60. születésnapjára megjelent "Minúciák" című kötetet jóval felülmúlja terjedelemben és szerzők számában is a "Bizonyítékok" címet viselő tanulmánygyűjtemény. Köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették tudományos pályájának eredményes végigjárását. Nyilatkozott arról, hogy a "Pécsi Bűnügyi Műhely" felvirágzóban van a "mediterrán hangulatok városában". Ennek bizonyítékaként említést tett az utóbbi két év eredményeiről, többek között a konferenciákról, az oktató kollégák előrelépéseiről, valamint az újabb és újabb tankönyvek, monográfiák megjelenéséről.
"Abbahagyom a tanszékvezetést, de a »Pécsi Bűnügyi Műhely«-t nem hagyom el. Vannak még terveim." - mondta. Akadémiai doktori értekezésének benyújtására a bizonyítékok témájában nemrégen került sor.
A konferencia záróakkordjaként Király Tibor akadémikus és Erdei Árpád professzor köszöntő szavait olvasta fel a moderátor.
A bensőséges, meghitt hangulatú ülést követően a jelenlévők személyesen gratuláltak az Ünnepeltnek. A születésnap ünneplése ezzel azonban nem zárult le, a vendégek kisvonatra szálltak, és megtekintették Pécs belvárosát, majd Villányban zenés esten ünnepeltek.
Tisztelettel gratulálunk Tremmel Flórián Professzor úrnak, erőt és jó egészséget kívánva további munkáihoz és tervei megvalósításához! ■
JEGYZETEK
* Tremmel Flórián: Igazságügyi retorika. Tankönyvkiadó, Budapest 1985
Lábjegyzetek:
[1] A szerző PhD-hallgató.
Visszaugrás