Megrendelés

Gál Judit: Társasági jogi és cégjogi változások - II. rész (CH, 2019/11., 1. o.)

A 2019. évi LXVI. törvény módosította a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvényt is, kiegészítve annak III. fejezetét, 3/A. alcímmel.

A módosítás célja az volt, hogy a közfoglalkoztatási rendszer fejlesztése kapcsán kiemelten kezelje a közfoglalkoztatás alapjain szerveződő szociális szövetkezeteket, megkülönböztetve ezeket más szociális szövetkezetektől. Ezek - a start szociális szövetkezet nevet viselő - szövetkezetek arra szolgálnak, hogy a még létező, vagy korábban fennállt közfoglalkoztatási jogviszony közfoglalkoztatottja számára könnyítésként, és a piaci foglalkoztatás felé vezető stációként működjön, segítve ezzel a szövetkezeti formával a munka világába való visszatérésüket.

A start szociális szövetkezetek jellemzője, hogy alapításukban és működtetésükben részt vesz a közfoglalkoztató önkormányzat és az önkormányzat által foglalkoztatott, közfoglalkoztatási jogviszonyban álló személy, illetve a korábbi közfoglalkoztatóként eljárt, valamint a vele közfoglalkoztatási jogviszonyban állt személy is. Az ilyen, az ágazati jogszabályok által kedvezményezettnek tekintett szövetkezeteknek nevükben is utalniuk kell támogatott mivoltukra, ezért írja elő a 2006. évi X. törvény a kihirdetést követő naptól (2019. július 10-étől) hatályos 21/A. § (2) bekezdése, hogy e szövetkezetek cégnevükben - a fő tevékenységre utaló megjelölés mellett - a "start szociális szövetkezet" megnevezést kell viselniük.

A 21/B. § értelmében a szövetkezet alapításában és működésében részt kell vennie a közfoglalkoztatásra vonatkozó jogszabályok szerint közfoglalkoztatónak minősülő önkormányzatnak (helyi önkormányzatnak, nemzetiségi önkormányzatnak, illetve ezek jogi személyiségű társulásának), másrészt alapítóként részt kell vennie olyan személynek, aki az önkormányzattal közfoglalkoztatási jogviszonyban áll, vagy a tagsági jogviszonya keletkezését megelőző egy éven belül közfoglalkoztatási jogviszonyban állt.

A start szociális szövetkezet működése során biztosítani kell, hogy az önkormányzat tagsága mindvégig fennálljon, mivel az önkormányzat feladata, hogy közreműködésével továbbra is támogassa az immár szövetkezeti taggá vált (korábbi) közfoglalkoztatottak munkaerőpiacra való visszatérését.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére