Megrendelés

Erdős Károly, Nagy Dávid: Csőd-helyzetkép 2010/11. IV. (CH, 2012/3., 10-11. o.)

Csőd-helyzetkép az USA-ban 2010-ben

Az USA-ban a 2008 őszén bekövetkezet pénzügyi zuhanásból, a totális bankcsődöket követő globális világgazdasági válságból való kilábalás a 2009-2010. években hosszantartó és számos nehézségekkel, konfliktusokkal, megszorításokkal járt. A válság tartós fizetésképtelenséget okozott az USA államháztartásának egészében, a vállalatok, cégek gazdálkodásában, továbbá mindezeken túlmenően a magánszemélyek, a családok mindennapi életében egyaránt mind fokozódó mértékben.

A 6. sz. táblázat tartalmazza a cégek, vállalatok, a magánszemélyek és az összes csődök adatait 2008-2010 között és mindezek mellett nyomon követhetőek a 2010. és a 2009. évek vonatkozásában a változás mértéke %-ban is kifejezve.

Az egymást követő évek adatsorait tekintve az Egyesült Államok gazdaságpolitikája irigyen tekinthet Európára. Az "Ó világban" a világgazdasági krízis után leginkább Nyugat-Európában kezd az ipar újra magára találni. Leginkább ezen régióban a feldolgozó ipar ágazatai mutatnak konjunkturális megélénkülést, ezzel szemben az USA-ban a növekedési perspektívák összességükben nagyon gyengék. A gazdaságból hiányzó dinamika igencsak hátrányosan érezhető az államháztartásban is, ahol fenyegetően felmerült még egy lehetséges államcsőd rémképe is. Az államadósság - jelenleg a GDP csaknem 100%-os értékét eléri - rohamléptekkel halad a törvényben lefektetett felső határ felé. A pénzügyi válság idején alkalmazott mentő intézkedések, az állam adóssághegyét abnormális mértékben felduzzasztották.

Egyedül 2010-ben a gazdasági teljesítménynek kb. a tíz százalékát tette ki a költségvetési hiány. Ez a következő évben sem fog sokkal a kétszámjegyű érték alá csökkenni. Ennek súlyos következményei vannak az állam működőképességére nézve.

A gazdasági válság nyomán létrejött munkaerőpiac leképezi a jelenlegi amerikai traumát. Minden tizedik munkaképes állás nélkül van - közöttük sokan tartósan munkanélküliek. A II. világháború óta legsúlyosabb gazdasági válság következtében 8,4 millió munkahely szűnt meg. Ennek elkerülhetetlen következménye: a háztartások nagy százaléka eladósodott; az ingatlanválságot a fogyasztók még igencsak érzik az idegszálaikban. Az ingatlanok értéke a hanyatló piac miatt mélyrepülésben van. Ennek megfelelően a privátcsődök száma megállás nélkül tovább nő. 2009-ben több mint 1,4 millió eljárás zajlott; e tekintetben 2010-ben 11,3%-os növekedés mutatkozott. Kereken 1,57 millió amerikai polgár tett fizetésképtelenségi nyilatkozatot. Ez alig marad a 2003-ban regisztrált eddig legmagasabb érték alatt (1,63 millió) és ezzel még nincs vége a negatív folyamatoknak. 2011-re az USA gazdasági növekedésének további lassulását prognosztizálják.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére