Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA magyar egészségügyi modell első szintjén elhelyezkedő alapellátás nyújtását Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 13. § (1) bekezdés 4. pontja a helyi önkormányzatok, a fővárosban a Mötv. 23. § (5) bekezdés 9. pontja a kerületi önkormányzatok kötelezően ellátandó feladatkörébe utalja.
Az alapellátás keretében a helyi (kerületi) önkormányzatnak (a továbbiakban: önkormányzat) az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 152. § (1) bekezdése értelmében gondoskodnia kell a háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátásról; a fogorvosi alapellátásról; az alapellátáshoz kapcsolódó ügyeleti ellátásról; a védőnői ellátásról; az iskola-egészségügyi ellátásról.
Az önkormányzat vagy közalkalmazotti jogviszonyt létesít és tart fenn, vagy polgári jogi szerződést köt a Mötv. és az Eütv. által előírt egészségügyi alapellátási feladatot ellátóval, esetleg más önkormányzattal társulva biztosítja az ellátást.
Jelen írásomban az alapellátások köréből a háziorvosi ellátásra praxisjogot szerezni kívánó orvossal kötendő polgári jogi szerződést megelőző eljárást igyekszem körbejárni.
A praxisjoggal rendelkező háziorvos - az önálló orvosi tevékenységről szóló 2000. évi II. törvény (a továbbiakban: Öotv.) 2/A. §-a értelmében - a praxis elidegenítésre vonatkozó szándékát az adott praxisjoggal érintett települési önkormányzatnak be kell jelentenie, egyben a praxisjogot megszerezni kívánó orvos személyét is meg kell jelölnie.
Amennyiben az önkormányzat elfogadja a működtető orvos bejelentését, és az általa megjelölt orvossal feladatellátási szerződést kíván kötni, erről előszerződést köt a praxisjogot megszerezni kívánó orvossal.
Amennyiben az önkormányzat nem kívánja megkötni a feladat ellátási szerződést, erről nyilatkozatot ad.
Az önkormányzat központi kérdése, hogy az egészségügyi alapellátási feladatot annak kötelező mivolta miatt a lehető legrövidebb időn belül ellássa, vagy átgondoltan, minden lehetséges és ismert helyzetet megvizsgálva, hosszú távra tervezett döntés alapján végeztesse a feladatot, amely az egészségügyi ellátásában résztvevők gondjainak első megismerési helye, az egészségügyi rendszerben az esetleges szakellátást megelőző szint.
Mielőtt az önkormányzat képviselő-testülete döntene az előszerződés megkötéséről vagy a feladat-ellátási szerződés megtagadásáról szóló nyilatkozatról több kérdést érdemes megvizsgálnia, tisztáznia az érintett orvosokkal együttműködve.
Elfogadott és helyes az a gyakorlat, ha a praxist eladó és a praxist megszerezni kívánó orvos együttesen jelenik meg az önkormányzatnál, közösen adják elő az ellátandó körzetre vonatkozó és az érdemi döntés meghozatalát megkönnyítő megállapodásaikat, úgymint a feladatellátás átadásának tervezett időpontját, az ellátás módját (vállalkozó orvos vagy alkalmazott orvos), a körzettel kapcsolatos ismereteket, továbbá előadhatják esetleges javaslataikat.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás