Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Sümegi Endre: Az önjavító önkormányzat (Jegyző, 2013/1., 23-25. o.)

A forma győzelme a tartalom felett

Az önjavító önkormányzat nem idea, nem elvont fogalom, hanem valóság, ha figyelünk és hallgatunk a téma szakértőjére. Az Európai Minőségügyi Szervezet - EOQ MNB - Nemzeti Bizottsága Közigazgatási Szakbizottságának titkára olyan kérdésekről ír és beszél közérthetően oldott, ugyanakkor rendkívül igényes formában, amely mindannyiunk hasznára válik az újat teremtő gyakorlatban.[1]

"Amennyiben valóban elkötelezettek vagyunk a minőség fejlesztésében, szinte minden minőségfejlesztési mechanizmus működni fog. Ha nem, akkor a legelegánsabban felépített módszer is csődöt fog mondani."

(Avedis Donabedian[2])

Jelen cikkünkkel kedvet szeretnénk olvasóinknak csinálni: higgyék el azon megszállott szakemberek, akik a szervezetek jobbításával foglalkoznak, maguk is jobbá válnak; és gyorsan megtapasztalják, hogy nagyon sok mindent nem lehet pénzben mérni, nem lehet mindennek az "árát megszabni."

Jelen írásunkban azért alapozunk az irányító szervezetek felelősségére is, hiszen "nagyon nagy" piacról van szó: a közel 3200 helyi önkormányzat és annak mintegy 13 000 intézménye gazdálkodik az államháztartásban összpontosított és újra elosztott pénzösszegek negyedével, és látják el az állampolgároknak nyújtott közszolgáltatások nagyobb részét. Ez a mintegy 1300-1500 milliárdos összeg[6] hatékony felhasználása megköveteli a minőségbiztosítás elvárásainak teljesítését a közigazgatásban.

Szükséges ecetet tenni a citromhoz?

Az elmúlt években sok minőségbiztosítási rendezvényen, konferencián megfordultam; sok szakirodalmat volt szerencsém áttanulmányozni, és több önkormányzat, önkormányzati fenntartású intézmény minőségbiztosítási gyakorlatát ismertem meg.

Végeredményét tekintve nagyon szomorú lettem:

1. Egyrészt az egészségügyi intézmények kapcsán, ahol

1.1. Tiszteletet érdemlő kórházigazgatók, osztályvezetők tartottak "szenvedélyes előadásokat" az intézményükben folyó minőségbiztosítási tevékenységről. Elmondták, hogy többféle folyamatot, eljárást mérnek, a műtétek mozzanatait figyelemmel kísérik, majd elemzik. (Pl.: Decubitus ellátás költséghatékonysága, Hat Szigma lehetőségek az egészségügyben, a LEAN, mint új módszer alkalmazása stb.)

Természetesen nagyon jó, hogy az intézményben foglalkoznak az "ellátás minőségével", alkalmaznak különböző minőségbiztosítási résztechnikákat. Nem szabad azért figyelmen kívül hagyni az egészségügyi ágazat állapotát sem:

1.2. Az intézményrendszer nem képes ellátni "küldetését", a beteg magas szintű egészségügyi ellátását;

• Kifejezetten rossz az intézményrendszer társadalmi megítélése;

• A helytelen ágazati irányítás okán ellehetetlenülnek az intézmények (a kórházak, az ágyszámok, a finanszírozás csökkentése; rossz hatósági döntések stb.);

• Értelmetlenül és elkerülhető módon meghalnak a betegek (Ki is találtak ilyen "önigazoló" kategóriát: az "elkerülhető halál"[7]: amenable mortality.

2. Másrészt az önkormányzatok kapcsán, ahol már lassan-lassan:

2.1. Az önkormányzatiság, a helyi autonómia látszata is tűnőben van;

2.2. Az önkormányzati gazdálkodásban

• Hiányzik a települések nagyságának, az ellátott kötelező és nem kötelező közfeladatok és ezek nagyságának, illetve a finanszírozásuk összhangja (növekvő feladatok, csökkenő források; "feladatarányos finanszírozás", az állam látványos kivonulása a közszolgálatból, pl. szociális ellátás stb.);

• Egyre gyarapodik a csődhelyzetben lévő, fizetésképtelen önkormányzatok száma (egyben lánc-tartozásokat, körbetartozásokat gerjesztenek; kötvények kibocsátása, hitelfelvétel, vagyonfelélés alternatívák határolják be a döntési teret);

• Településüzemelési problémákkal küszködnek; az önkormányzatok gazdasági problémáira az igazgatási rendszer átszervezésével válaszolnak.

2.3. Azt hiszem, hogy az önkormányzatiság alapelvének érvényesüléséből (társadalmi szabadság, demokrácia) a jó közösségi önkormányzat alapkategóriáiból (célirányos, erőforrás-tudatos, törvényes és hatásos) önkormányzatok gazdálkodásából, tevékenységéből, leginkább nem

• az ISO 9001:2000 speciális, szabvány-kiegészítés,

• a Kiválósági Díj, (vagy annak valamilyen "alfokozata", vagy mutációja)

• a HACCP rendszer; vagy

• "a közigazgatásban merész árajánlatok"[8] megtétele és elfogadása, a minőségfejlesztési programok elkészítése

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére