(összefoglaló)
Hazánk EU csatlakozásával megnőtt a lehetőségek köre az Unión belüli országokban való tulajdonszerzés, letelepedés tekintetében. Ez oda vezet, hogy a szó tág értelmében vett Hitelezők Adósai egyre gyakrabban rendelkeznek az Unión belül külföldi számlákkal ingatlanokkal és egyéb vagyontárgyakkal amelyek vonatkozásában adott esetben a hitelezői követelések végrehajtását más uniós országban kell foganatosítani.
Ez a Hitelezők részére többlet költséget és időt jelent. Ezeken a többlet terheken segíthet jelentősen az "végrehajtható európai okirat" intézménye.
Mit is jelent ez pontosan? Az Unión belül az egyes tagállamok latin tipusú közjegyzőségeire részben eltérő szabályok vonatkoznak. Közös nevezőként azonban markánsan körvonalazódik a közjegyzőség azon tulajdonsága, hogy a kar tagjai minden esetben közhatalmi jogosítvány birtokában, hatóságként tevékenykednek, irataik közokiratok, amelyekhez bizonyos jogszabályi feltételek mellett közvetlen bírósági végrehajtás kapcsolódik.
Hazánk Hitelezői a végrehajtható közjegyzői okiratok intézményét már jól ismerik a pénzkövetelések, valamely dolog birtokbaadása, vagy valamely cselekmény kikényszeríthetősége vonatkozásában.
A közjegyzői okiratok tekintetében az Unió arra az álláspontra helyezkedet, hogy indokolt megteremteni ezen okiratok Unión belüli szabad áramlását. Hazánk részére ez a szabad áramlás 2005. 10. 21. napjától vált lehetővé.
Ez röviden azt jelenti, hogy egy a Magyar Köztársaság területén felvett, a hazai jogszabályok szerint kiállított közvetlen bírósági végrehajtás kiváltására alkalmas közjegyzői okirat az Unió egész területén alkalmas a közvetlen bírósági végrehajtás kiváltására, amennyiben az nem vitatott pénzkövetelésre vonatkozik. Ugyan ez a szabály érvényesül az Unió más országában kiállított közjegyzői okirat alapján Hazánkban foganatosított közvetlen bírósági végrehajtásra is.
A Végrehajtható európai okirat az alábbi együttes feltételeknek kell hogy megfeleljen:
- a) a kiállítás államában közvetlen bírósági végrehajtásra alkalmas iratnak kell lennie
- b) az iratot valamely hatóság/közjegyző közokiratba foglalta
- c) a közokirati jelleg nem csupán az aláírás hitelesítésére, hanem a teljes okiratra vonatkozik
- d) az okirat nem vitatott pénzkövetelésre vonatkozzon
a) A hazai szabályok szerint a közjegyzői okiratot a bíróság akkor látja el végrehajtási záradékkal, ha az tartalmazza a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást, a jogosult és a kötelezett nevét, a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét, a teljesítés módját és határidejét. Ha a kötelezettség feltételnek vagy időpontnak a bekövetkezésétől függ - pl. felmondástól -, a végrehajthatósághoz az is szükséges, hogy a feltétel vagy időpont bekövetkezését közokirat tanúsítsa.
Végrehajtásnak van helye továbbá a zálogszerződésről szóló közokirat alapján is, ha a teljesítés határideje letelt.
Mindezekhez az újonnan életbe lépő szabályok többletként kívánják meg az Adós nyilatkozatát, mely szerint a követelés fennálltát nem vitatja, elismeri.
A fenti feltételek mellett közjegyzői okiratba foglalt kötelezettségvállalás tehát a nem vitatott pénzkövetelés vonatkozásában európai végrehajtható okirat.
b) A végrehajtható európai okirat hatóság által kiállított közokirat. Hazánkban a közjegyzőség kizárólag hatósági tevékenységet lát el, foglalkozás ezen belül kizárási szabályai a bíróságéval azonosak. A közjegyzők hatósági jellegüknél fogva a számukra meghatározott hatáskörben közokiratokat állítanak ki.
c) Az úgynevezett aláírás-hitelesítés ugyancsak közjegyzői hatáskörbe tartozó feladat, azonban a végrehajtható európai okirat esetében nem elegendő az okiraton végzett aláírás-hitelesítés, hanem a végrehajtás alapjául szolgáló teljes iratnak, valamennyi jognyilatkozatnak minősített bizonyító erejű iratban azaz közokiratba foglaltan kell megjelennie.
d) A végrehajtható európai okirat jelenleg a nem vitatott pénzkövetelések tekintetében váltja ki a fenti hatást.
A hazánkban megszokott egyéb esetekben, mint például ingatlan birtokba adásának vagy valamely cselekmény tanúsításának közvetlen bírósági végrehajtását egyelőre külföldön továbbra is az eddig megszokott módokon érvényesítheti a hitelező. Természetesen e cselekmények hazánk területén továbbra is közvetlen bírósági végrehajtás keretében kikényszeríthetők. ■
Lábjegyzetek:
[1] Elhangzott a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által 2006. június 30-án "Határon túlnyúló igazságszolgáltatás az Európai Unióban" címmel megtartott konferenciáján. Dr. Parti Tamás közjegyző, MOKK Sajtószóvivő
Visszaugrás