Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!
ElőfizetésA MTA Jogtudományi Intézete "Az európai jog hatása a magyar jogrendszerre" kutatási téma keretében (mely - egyébként három éves - kutatás a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) és a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) által támogatott "Az Uniós tagság következményei a magyar jogrendszerre és a közigazgatásra" című 6-075/2005. számú NKFP pályázat keretében átfogó kutatásokat folytat többek között az európai közösségi versenyjognak a magyar versenyjogra gyakorolt hatásáról. 2006-ban tisztességtelen versenyfogyasztóvédelem joga témakörben folytatott kutatások eredményeként elkészült kötetbe szánt tanulmányok megvitatására 2007. március 23-án került sor. A kutatás igen aktuális, mivel Magyarországot a többi EU-tagállamhoz hasonlóan a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló 2005/29/EK irányelv átültetésének kötelezettsége terheli ezév közepéig.
A kutatások célja az volt, hogy feltérképezzék az irányelvet magát, annak jogi természetét és kapcsolatát az egyes fontosabb tagállami szabályozásokkal, valamint a versenyjog és a fogyasztóvédelmi jog különböző aspektusaival. Az általános alapozó tanulmányt Kelemen Kinga készítette "A tisztességtelen piaci magatartás és a fogyasztóvédelem kapcsolata a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv tükrében" címmel, és ahhoz Török Gábor fűzött opponensi véleményt. A már konkrétabb problémaként jelentkező gyerekreklám témakörében Vida Sándor készített átfogó összehasonlító jogi tanulmányt, melyet ugyancsak Török Gábor értékelt.
Jürgen Kessler, a berlini Humboldt Egyetem tanára az irányelv tartalmi és jogforrástani értékelését végezte el "A tisztességtelen kereskedelmi praktikákról szóló Irányelv" című tanulmányában., melyhez Vörös Imre fűzött észrevételeket. A Balogh Yivág-Firniksz Judit-Grimm Krisztina szerzőhármas a Gazdasági Versenyhivatalnak a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos gyakorlatát elemezte átfogóan, részletesen bemutatva a magyar versenytörvény vonatkozó fejezetének mind versenyhivatali, mind bírósági gyakorlatát. A tanulmányt - amely mintegy "megágyazott" az ezt követő elemzéseknek - Boytha Györgyné értékelte, rámutatva a versenyjog és a versenytörvény koncepcionális egysége megőrzésének fontosságára az irányelv átültetése esetén. Ugyancsak a Balogh-Firniksz-Grimm szerzőhármas készített tanulmányt az irányelv átültetésének konkrét problémáiról, részletesen elemezve a kodifikációs feladatokat, a magyar jogrendszerben már megoldottnak tekinthető, valamint az irányelv által felvetett azon problémákat, melyre átültetéssel reflektálni kell. Bacher Gusztáv opponensi véleményében maga is kiegészítő kodifikációs javaslatokat tett és hangsúlyozta a versenytárs igényérvényesítési lehetőségeinek erősítését az irányelv átültetésével kapcsolatban.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás