Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Suri Noémi: A kedvezőbb jogi helyzet keresési lehetőségének visszaszorítása az új alapokra helyezett európai fizetésképtelenségi eljárásban (GJ, 2016/10., 20-24. o.)

1. Bevezető

A fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet [a Tanács 1346/2000/EK rendelete (2000. május 29.) a fizetésképtelenségi eljárásról. HL L 160/1. 2000. 06. 30.] 46. cikke alapján a Bizottság 2012. június 1-jéig, majd ezt követően ötévenként köteles vizsgálni a fizetésképtelenségi rendelet gyakorlati alkalmazását, és a vizsgálat eredményeit, valamint a rendelet módosításával összefüggő javaslatát az Európai Parlament, a Tanács és a Gazdasági és Szociális Bizottság elé terjeszteni. E cikkből eredő felhatalmazás alapján a Bizottság a fizetésképtelenségi szabályok módosításának szükségessége érdekében 2012. március 30-án konzultációs mechanizmust kezdeményezett. A konzultációs mechanizmus bázisát képezte a Burkhard Hess (Luxembourg/Heidelberg), Paul Oberhammer (Vienna/London/St.Gallen) és Thomas Pfeiffer (Heidelberg) által készített értékelő tanulmány [Hess/Oberhammer/Pfeiffer, Study for an evaluation of Regulation (EC) No 1346/2000 on Insolvency Proceedings] valamint a GHK és Milieu konzorcium által készített tanulmány, mely a fizetésképtelenségi rendelet módosításait egy hatásvizsgálat tükrében értékelte. Ezeken túlmenően a Bizottság 2012 márciusa és júniusa között a tagállamokkal folytatott nyilvános konzultációt, mely az elméleti és a gyakorlati szakemberek és a hatóságok bevonásával zajlott.

A konzultációs mechanizmus eredményeit figyelembe véve a Bizottság 2012 decemberében terjesztette elő jelentését [Report from the Commission to the European Parliament, the Council and the European Economic and Social Committee COM(2012) 743 final 12. 12. 2012.] és az európai fizetésképtelenségi rendelet módosítására irányuló javaslatait [Javaslat Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról COM(2012) 744 vég. 2012. 12. 12.]. A jelentés megállapította, hogy a rendelet megfelelően tölti be rendeltetését a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokban megjelenő hitelezői igények biztosítása, a fizetésképtelen adósok vagyonával összefüggő intézkedések körében, ugyanakkor a fizetésképtelenségi eljárások koherenciája hatékonyságának növelése a rendeleti szabályozás átdolgozásának szükségességét vetette fel.

A Bizottság javaslatában megfogalmazott célkitűzéseit mind az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, mind az Európai Parlament támogatta, és az Európai Parlament 2014. február 5-i jogalkotási állásfoglalásában a Bizottsági javaslatokhoz képest még további, mélyrehatóbb változásokat javasolt.

A Bizottság javaslatának és a Parlament állásfoglalásának áttanulmányozását követően véleményem szerint a rendeleti szabályozásban megjelölt eljárásjogi visszásságok döntő többsége arra vezethető vissza, hogy a rendelet joghatósági szabályai nem nyújtanak kellő védelmet a forum shopping ellen, mely nemcsak társaságok, hanem természetes személyek oldaláról egyaránt jelentkezik. Mind a természetes, mind a jogi személy adósok oldalán felmerülő jelenség, a fő érdekeltségek központjának rosszhiszemű áthelyezése ellen a konzultációs mechanizmus keretében a Bizottság és a Tanács is egyaránt jogszabály-módosító javaslatokkal lépett fel. A Bizottság a legkedvezőbb igazságszolgáltatási fórum visszaélésszerű áthelyezése ellen a bíróságok kötelezettségeinek kiterjesztését jelölte meg elsődlegesen elérendő feladatként. A javaslat előírta a bíróságok számára, hogy a fizetésképtelenségi eljárás megindítása előtt hivatalból vizsgálják joghatóságuk fennálltát, valamint határozatukban nevezzék meg joghatóságuk alapját [Az Európai Bizottság Javaslata az Európai Parlament és a Tanács rendelete a fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról COM(2012) 744 vég. 2012. 12. 12. 3b. cikk.] Az Európai Parlament a fizetésképtelenségi főeljárás megindítására vonatkozó határozat (külföldi hitelezők) megtámadási jogára, a jogorvoslati jog gyakor-

- 20/21 -

lására irányadó részletszabályok kidolgozását vélte szükségesnek {Az Európai Parlament 2014. február 5-i jogalkotási állásfoglalása a fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról [COM(2012)0744].}

A tanulmány az - 1346/2000/EK tanácsi rendelet által megteremtett - európai fizetésképtelenségi eljárás eljárásjogi intézményeinek elemzését a Bizottság módosító javaslatának és Parlament állásfoglalásának figyelembevételével végzi el, azzal a célkitűzéssel, hogy egy átfogó képet alkosson az Európai Unió Hivatalos Lapjában 2015. június 5-én közzétett átdolgozott fizetésképtelenségi rendelet [Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/848 rendelete (2015. május 20.) a fizetésképtelenségi eljárásról HL L 141/19. 2016. 06. 05.] kiegészített, módosított rendszeréről. Az új fizetésképtelenségi rendelet a forum shopping lehetőségének visszaszorítását meglátásom szerint több eszköz egyidejű alkalmazásával törekszik a jövőben (2017. június 26-tól) háttérbe szorítani. Az írás az új fizetésképtelenségi rendelet által a kedvezőbb jogi helyzet keresési lehetőségének visszaszorítása érdekében tett intézkedéseket, az egyes eljárásjogi intézményeket, az intézmények szabályozásában bekövetkezett változások bemutatását a fentebb megjelölt probléma köré összepontosítva végzi el.

2. A rendelet hatálya

A legkedvezőbb igazságszolgáltatási fórum visszaélésszerű áthelyezése ellen első eszközként az új rendelet tárgyi hatályának egzakt meghatározása emelhető ki. Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/848 rendeletének tárgyi hatálya egy új fogalomra, az ún. kollektív eljárásra épít. Az 1. és a 2. cikk együttes olvasataként kollektív eljárás alatt az adós valamennyi hitelezőjének vagy a hitelezői jelentős részének részvételével zajló nyilvános eljárások értendők, feltéve, ha az eljárás az abban részt nem vevő hitelezők követeléseit nem befolyásolja (2. cikk 1. pontja). Koncepcionális változásként értékelhető az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság javaslatának [A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak - Az üzleti kudarccal és a fizetőképtelenséggel kapcsolatos új európai megközelítés [COM(2012) 742 final], valamint javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról [COM(2012) 744 final - 2012/0360 (COD) 7. pont] rendeletbe történő emelése. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a forum shopping elleni fellépéshez a fizetésképtelenség kritériumának harmonizálását és az igények benyújtására vonatkozó szabályokat összehangolását jelölte meg. Az új rendelet tárgyi hatálya már nemcsak az adós tényleges fizetésképtelensége esetére irányuló, hanem az ún. fenyegető fizetésképtelenséget kezelő eljárásokat is magában foglalja. Míg a régi fizetésképtelenségi rendelet az adós részleges vagy teljes vagyonlefoglalására és a felszámoló kijelölésére irányuló eljárásokra volt irányadó, addig az új jogforrás a fizetésképtelenségi eljárások hatékonyságának és eredményességének javítása érdekében olyan eljárásokra is kiterjeszti hatályát, amely az adós helyreállítására irányul egy olyan szakaszban, melyben a fizetésképtelenség csak valószínűsíthető. Mindezek alapján az új rendelet hatálya azon természetes vagy jogi személy, kereskedő vagy magánszemély adósra irányuló olyan kollektív eljárásokra terjed ki, a) amelyben az adóst vagyon rendelkezési jogától teljesen vagy részlegesen megfosztják és fizetésképtelenségi szakértőt rendelnek ki; b) amelyek a fogyasztók és az önfoglalkoztató személyek tekintetében fennálló adósság elengedését vagy az adósságállomány rendezését teszik lehetővé a bíróság ellenőrzése és felügyelete alatt, c) valamint olyan eljárások, amelyekben a bíróság ideiglenesen engedélyezi az egyes hitelezők által indított végrehajtási intézkedések felfüggesztését, amennyiben ezen intézkedések hátrányosan befolyásolhatják a tárgyalásokat és kedvezőtlenül érinthetik az adós üzletmenetének helyreállítását. További feltétel a hitelezők összességének védelme, valamint amennyiben nem sikerül megállapodni a helyreállítási tervről az a) vagy b) pontban említett eljárás előzetes eljárásaként szolgálnak [Lásd az új fizetéskép­telenségi rendelet (9)-(11) Preambulumbekezdését és 1. cikkét.]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére