2007 január 12-én ünnepelte a Grazi Karl Franzens Egyetem Jogtudományi Kara o.Univ.-Prof. DDr.h.c. Dr. Gernot Kocher 65. születésnapját. A kulturális rendezvények helyszínéül szolgáló impozáns Monarchia korabeli Meerscheinschlössl-ben tartott ünnepségen a külföldi vendég számára különösen megnyerő volt, hogy nem csak az Egyetem, hanem Graz városa és a Szövetségi Tartomány vezető személyiségei is kifejezték elismerésüket Kocher professzor felé. Alfred Gutschelhofer rektor inkább baráti, mint hivatalból elmondott üdvözlő beszédében méltatta Gernot Kocher kiemelkedő oktatói és kutatói tevékenységét, valamint a fakultás életében betöltött szerepét. Willibald Posch, a Jogtudományi Kar jelenlegi dékánja a jubilánst 14 évnyi, rekord hosszúságú dékáni tevékenységére utalva decanus maximusként köszöntötte. A hallei egyetemi tanár, Heiner Lück díszelőadását ("Von der Macht der [Vor]-Bilder in der Rechtsgeschichte") követően került sor a Gernot Kocher tiszteletére készült emlékkönyv ünnepélyes átadására. A kötetben három pécsi jogtörténész, Kajtár István tanszékvezető professzor, Korsósné Delacasse Krisztina és jómagam is olyan tanulmánnyal járultunk hozzá Kocher professzor köszöntéséhez, melyek témája visszatérő eleme a grazi Osztrák és Európai Jogtörténeti Intézet és a pécsi Jogtörténeti Tanszék 1992 óta évenként megrendezésre kerülő közös szakmai találkozóinak.
Gernot Kocher többek között a két fakultás közötti együttműködésért kapta meg 1995-ben a "Janus Pannonius Tudományegyetem díszdoktora" címet. Köszönettel gondolunk arra, hogy dékánként konferencia-meghívásokkal és különféle ösztöndíjakkal járult hozzá a magyar tudományos élet fejlődéséhez, jogtörténészként emlékezetes kurzust tartott karunkon 1993 novemberében ("Mitteleuropäische Rechtsgeschichte und ihre visuellen Quellen"). Segítséget nyújtott a "Jogtörténet képekben" című választható tárgy beindításához is: több mint 100 színes diával gazdagította a szeminárium anyagát. Szakmai támogatása értékes a számunkra.
Gernot Kocher pályafutását tudományos segédmunkatársként kezdte a Grazi Egyetem egykori Jog- és Államtudományi Karán a Német jogtörténeti Tanszéken, miután 1966 novemberében ugyanitt jogi doktorrá avatták. 1975-ben habilitált Berthold Sutter professzornál német és osztrák jogtörténetből.
Két évvel később rendkívüli professzorrá, valamint ezzel egy időben a Német jogtörténeti és Kodifikáció-történeti Csoport vezetőjévé nevezték ki. 1988-ban ordinariusként Hermann Baltl professzor örökébe lépve vette át az Osztrák Jogtörténeti Intézet irányítását. Akadémiai karrierjében fontos lépcsőfokot jelentett, hogy 1991-ben a fakultás dékánjává választották. E megtisztelő hivatalt 2006-ig töltötte be. Vezetése alatt a kar jövőorientált tevékenységével sajátos profilt alakított ki a kutatás és képzés területén, va-
- 185/186 -
lamint ezek társadalmi szerepe tekintetében. Ez az ambiciózus fejlesztés a fakultást a megváltozott jogi keretekhez igazította: Ausztriában elsőként hasznosították a frissen elnyert autonómiát és innovatív képzési tervet vezettek be. Nagy hangsúlyt helyeztek a nemzetközi együttműködésre, a partner egyetemekkel való kapcsolattartásra.
Gernot Kocher tudományos munkássága során tucatnyi önálló művet jelentetett meg, szerkesztőként emlékkönyvek és más gyűjteményes munkák publikálásában vett részt. Különböző szakmai folyóiratokban, emlékkönyvekben, lexikonokban és kiállítási katalógusokban több mint száz cikket adott közre. Kutatói tevékenysége több nagyobb témára irányult és irányul ma is. A jogi szimbolika területén már 1971-ben monográfiával jelentkezett, amely-lyel az anyaintézményében tradicionálisnak számító Weistum-kutatáshoz csatlakozott. 1976-ban jelent meg újabb nagyobb munkája a Meroving II. Chlothar ún. párizsi ediktumáról. Több tanulmányában foglalkozott a felvilágosult abszolutizmus jogtörténeti elemzésével. Ezek közül legfontosabb talán az 1979-ben nyomtatásban is megjelent habilitációs értekezés volt az Oberste Justizstelléről és az általános osztrák magánjogról; ezzel a hatalmas levéltári forrásanyagon nyugvó munkával a modern osztrák jogrend kezdeteit bemutató alapművet hozott létre. Jogi szimbolikai kutatásaival Gernot Kocher metodikai és szervezeti szempontból is új utat nyitott. A jogtörténeti képeket óráin a legmodernebb technika segítségével mutatta be. Három évtized alatt - az újfajta adathordozók segítségével - 23.000 képet tartalmazó gyűjteményt állított össze: a számítástechnikai eszközök oktatásban történő alkalmazását tekintve a fakultás pionírja volt. Ikonográfiai kutatásaira a koronát az 1992-ben megjelent "Zeichen und Symbole des Rechts" című monográfiával rakta fel, melyben az ókori Kelet és az antikvitás jogéletének emlékeit épp úgy feldolgozta, mint a modern kori és aktuális ábrázolásokat. Az elmúlt másfél évtizedben figyelme az Alpok-Adria térség jogtörténeti forrásaira irányult.
Tudományos-kutatói tevékenysége mellett ereje nagy részét a korábbi években és napjainkban is az oktatásba fekteti. Kiváló didaktikai képességeinek és a történeti-jelenkori kapcsolódások, párhuzamok bemutatásának köszönhetően Kocher professzor sikeresen népszerűsíti hallgatói körében a jogtörténet-tudományt. Munkássága elismeréseként 1973-ban Steiermark Szövetségi Tartomány Kutatói Díját, a következő évben a Theodor Körner Alapítvány Kutatói Díját nyerte el, majd 1975-ben Josef Krainer Díjat, egy évvel később pedig Leopold Kunschak Díjat kapott.
Megtiszteltetés volt számunkra, hogy a két jogtörténeti intézet illetve tanszék közötti szakmai-baráti kapcsolat jegyében meghívást nyertünk a hivatalos egyetemi ünnepségre és Kocher professzor díszvacsorájára. Kajtár István azonban elsősorban nem hármunk nevében, hanem Karunk és Szalayné Sándor Erzsébet dékán asszony képviseletében - 35 évvel ezelőtti véletlen megismerkedésük emlékét felvillantva - köszöntötte születésnapja alkalmából Gernot Kochert, aki ma már a ljubljanai és a maribori egyetemek honoris causa doctora is. ■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző egyetemi docens
Visszaugrás