Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Gyergyák Ferenc: A köztisztviselők nyugdíj melletti továbbfoglalkoztatásának lehetőségei (Jegyző, 2023/6., 26-27. o.)

Bár néhány éve már van mód arra, hogy a képviselő-testület az éves központi költségvetési törvényben meghatározott - 2008 óta változatlan összegű - köztisztviselői illetményalapot megemelje, ezzel a lehetőséggel az önkormányzatok egy része forráshiány miatt nem tud élni. Illetve ahol a lehetőséggel élni tudtak, ott sem versenyképes az így elérhető illetmény a gazdasági élet jövedelmi viszonyaival. Egyre többen hagyják el az alacsony jövedelmi szint miatt a köztisztviselői pályát, és az így kieső szakemberek pótlása komoly kihívást jelent, ezért egyre több önkormányzatnál merül fel a nyugdíjkorhatárt elért köztisztviselők továbbfoglalkoztatásának lehetősége. A következőkben az erre vonatkozó jogi szabályozást tekintjük át röviden.

Általános szabályok

2013. július 10-jén lépett hatályba - mint normatív határozat - a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről szóló 1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat (a továbbiakban: Korm.h.), amelynek 1.1. pontja "felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték".

A Korm.h. 1.3. pontjának rendelkezése alapján a munkáltatói jogok gyakorlója a Kormány véleményének kikérését követően dönthet a munkavállaló továbbfoglalkoztatásáról. A Korm.h. rendelkezéseire figyelemmel a nyugdíjkorhatárt elért közalkalmazottaknak, közszolgálati tisztviselőknek választaniuk kell a nyugdíj vagy a munka között, mert a két jövedelemben (nyugdíj és illetmény) nem részesülhetnek egyidejűleg.

A Korm.h. következményeként módosításra került a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény, (a továbbiakban: Tny.) amelynek - 2024. január 1-jétől hatályos - 83/C. § (1) bekezdése rögzíti: "A Kormány rendeletében - a közfeladatellátás biztosítása érdekében - meghatározott kivétellel az öregségi nyugdíj folyósítását - az öregségi nyugdíj kezdő időpontjától, öregségi nyugdíjasként létesített jogviszony esetén pedig a jogviszony létesítésének hónapját követő hónap első napjától a jogviszony megszűnése hónapjának utolsó napjáig - szüneteltetni kell, ha a nyugdíjas közalkalmazotti jogviszonyban, költségvetési intézménynél köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban, egészségügyi szolgálati jogviszonyban, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban, adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, politikai szolgálati jogviszonyban, biztosi jogviszonyban, köztisztviselőként vagy közszolgálati ügykezelőként közszolgálati jogviszonyban, bírói szolgálati viszonyban, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban, ügyészségi szolgálati viszonyban, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti hivatásos szolgálati jogviszonyban vagy a Magyar Honvédséggel szerződéses vagy hivatásos szolgálati viszonyban áll."

A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 1. § (1) bekezdés a) pontja értelmében: "(1) E törvény hatálya (...)

a) a helyi önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közterület-felügyelete, a közös önkormányzati hivatala (a továbbiakban: képviselő-testület hivatala) köztisztviselőjének és közszolgálati ügykezelőjének közszolgálati jogviszonyára, (...)

terjed ki."

A Tny. 97. § (5) bekezdése kimondja: "A nyugellátásban részesülő személy tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíj-biztosítási igazgatási szervnek minden olyan tényt, adatot, körülményt, amely a nyugellátásra jogosultságát vagy a nyugellátás folyósítását érinti. (...)." Ebből következően az érintett köteles 15 napon belül bejelenteni, ha például az öregségi nyugdíj folyósítását követően újra foglalkoztatási jogviszonyt létesít. A bejelentés elmulasztása esetén a nyugellátásban részesülő a jog-alap nélkül kifizetett ellátás teljes összegének visszafizetésére kötelezhető.

A Tny. 83/C. § (3) bekezdése kimondta: "Az öregségi nyugdíj szüneteltetésének időtartama alatt az érintett nyugdíjasnak minősül." A Tny. 83/C. § (3) bekezdése értelmében tehát a szünetelés időtartama alatt végzett keresőtevékenységével a munkavállaló szolgálati időt nem szerezhet, keresete az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámítása során pótlólagosan nem vehető figyelembe, a nyugdíj újraszámítása nem kérhető.

A szüneteltetésre vonatkozó rendelkezés annak ellenére sem változott a közszférában dolgozók tekintetében, hogy 2021-től a versenyszférában a korbetöltött, valamint a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő nyugdíjasok foglalkoztatása nem tiltott és nem korlátozott, keresetük járulék-

- 26/27 -

mentes, munkáltatójuk 2022. január 1-jétől mentesül a szociális hozzájárulási kötelezettség alól is.

Habár a Kormány deklaráltan több nyugdíjas foglalkoztatását tűzte ki célul, a közszférában dolgozó nyugdíjasoknak továbbra is szüneteltetni kell a nyugdíjuk folyósítását továbbfoglalkoztatásuk esetén.

A Kttv. 229. § (4) bekezdése rögzíti: "Az öregségi nyugdíjra való jogosultsággal rendelkező köztisztviselő továbbfoglalkoztatása tekintetében a 60. § (8) és (9) bekezdését nem kell alkalmazni." Vagyis köztisztviselő foglalkoztatása esetén a munkáltatónak nem kell kikérnie a Kormány véleményét, nem szükséges a Kormány egyetértése. Mindebből következik, hogy van arra lehetőség, hogy az öregségi nyugdíjra való jogosultsággal rendelkező munkavállaló köztisztviselőként kerüljön foglalkoztatásra, de a nyugdíja folyósításának szüneteltetése mellett.

Ugyanakkor, ha a nyugellátásban részesülő személy megbízási szerződéssel létesít jogviszonyt, az nem eredményezi a nyugellátás folyósításának szüneteltetését. (A megbízási szerződéses jogviszony a Polgári Törvénykönyv hatálya alá tartozó jogviszony.)

Összefoglalva: Öregségi teljes nyugdíjban részesülő személy kérelmére és hivatali érdek alapján köztisztviselői jogviszony létesíthető azzal, hogy a köztisztviselő nyugdíjának folyósítása a foglalkoztatás ideje alatt szünetel.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére