A tervezett fizetésképtelenségi szabályozás meg fogja erősíteni a hitelezők jogosítványait abban a tekintetben, hogy a fizetésképtelenségi eljárásban előbb be tudnak kapcsolódni félként, és növelni fogja a felelőségüket a kiválasztott megoldás eredményessége szempontjából.
A jelenleg érvényben lévő szabályozásnak a hitelezők kielégítésére vonatkozó rendelkezései várhatóan fennmaradnak. A speciális státuszt fenntartják a biztosított hitelezők számára, a felszámolási vagyonnal kapcsolatban jogokkal rendelkező hitelezőknek, a munkabér jellegű, valamint priorizált követeléseknek. Az új törvény alacsony szinten tartja majd a priorizált hitelezők osztályainak számát (figyelembe véve a fizetésképtelenség szabályozásának nemzetközi trendjeit).
A Cseh Köztársaság nemzetközi kötelezettsége előírja, hogy az adós priorizált hitelezői közül a bérjellegű
követeléssel rendelkező magánszemélyeknek nem lehet ugyanaz a besorolásuk, mint a biztosított, illetve a felszámolási vagyonnal kapcsolatban egyéb jogokkal bíró hitelezőknek. Az új törvényi szabályozás abszolút prioritást fog biztosítani azoknak a hitelezőknek, akik a fizetésképtelenség megállapítása után a reorganizációs eljárás alkalmazása során hozzájárulnak az elfogadott terv finanszírozásához.
Az is várható, hogy a biztosított hitelezők besorolása nem fog változni a jelenlegi szabályozáshoz képest, tehát ez a kategória azokra a hitelezőkre fog vonatkozni, akik követelésüket zálogjoggal vagy jelzálogjoggal, tulajdonfenntartással, ingatlan vagy jog elidegenítési tilalmával, illetve követelésátruházás tilalmával biztosították. Az új törvény rögzíteni fogja a hitelezők egy újabb csoportját, az alárendelt követelésekkel rendelkező hitelezőkét. A hitelezők mögött a rangsorban az adós tulajdonosai helyezkednek el, a tulajdoni viszonyból származó követelésükkel.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás