Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Ferge Zsigmond: A versenyjogi szabályok magánjogi és közjogi érvényesítése közötti kapcsolat (GJ, 2023/11-12., 35-43. o.)

Absztrakt - A versenyjogi szabályok magánjogi és közjogi érvényesítése közötti kapcsolat

Az Európai Unió Működéséről szóló Szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) védi az uniós belső piacon működő vállalatok közötti, és a fogyasztók érdekeit szolgáló tisztességes versenyt. E célból az Európai Bizottság jelentős vizsgálati és döntéshozatali hatáskörökkel rendelkezik, amelyek keretében megtilthatja a vállalatok közötti versenyellenes megállapodásokat, vagy felléphet azon vállalatok ellen, amelyek visszaélnek a belső piacon belüli helyzetükkel (antitröszt eljárások")[1]. Az uniós jogalkotó - felismerve, hogy aszimmetria áll fenn a versenyjog magánjogi érvényesítésére vonatkozó eljárásokkal kapcsolatos információkat illetően - a versenyjog megsértése miatti kártérítési keresetekről szóló a 2014/104/EU irányelvvel harmonizálta a kártérítési keresetekhez kért bizonyítékok feltárására vonatkozó szabályokat. Az 2014/104/EU irányelv rendelkezései e területen általános rendszert alkotnak, további kiegészítő előírásai különös szabályokat állapítanak meg a versenyjog közjogi érvényesítéséért felelős hatóságok ügyirataiban található bizonyítékok bemutatására vonatkozóan[2]. Bár a 2014/104/EU irányelv 5. cikkében foglalt erre vonatkozó szabályok értelmezése már volt előzetes döntéshozatal iránti kérelem tárgya, az Európai Bíróságot most először kérték fel az 2014/104/EU irányelv 6. cikkében foglalt szabályok értelmezésére vonatkozó határozathozatalra.

Abstract - The relatioship between private and public enforcement of competition law rules

Claims for damages under national law based on abuse of a dominant position, infringement of competition provisions and discovery of evidence. The Treaty on the Functioning of the European Union (TFEU) protects the EU internal market fair competition between companies and serving the interests of consumers. For this purpose, the European Commission has significant investigative and decision-making powers, within the framework of which it can prohibit anti-competitive agreements between companies or take action against companies that abuse their position within the internal market (antitrust procedures). Recognizing that there is asymmetry regarding information related to procedures for the private enforcement of competition law, the EU legislator harmonized the rules for the disclosure of evidence requested for compensation claims with Directive 2014/104/EU on claims for damages due to infringements of competition law. The directive's provisions form a general system in this area, and its additional provisions establish special rules regarding the presentation of evidence in the case files of the authorities responsible for the public enforcement of competition law. Although the interpretation of the relevant rules contained in Article 5 of the directive was already the subject of a request for a preliminary ruling, the European Court of Justice (hereinafter: CJEU) was asked for the first time to rule on the interpretation of the rules contained in Article 6 of the directive.

I. Bevezetés

A tagállamok és az Európai Unió versenyjogi rendelkezéseinek megsértésén alapuló, nemzeti jog szerinti kártérítési keresetekre irányadó egyes szabályokról szóló, 2014. november 26-i 2014/104/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (a továbbiakban: Irányelv) célja többek között az európai uniós versenyszabályok bizonyítékfeltárásra vonatkozó szabályainak összehangolása a magánjogi jogérvényesítés összefüggésében. Ebben az összefüggésben a feleknek a kártérítési keresetekkel kapcsolatos azon lehetősége, hogy hatékonyan gyakorolhassák jogaikat, adott esetben a releváns bizonyítékokhoz való hozzáférés lehetőségétől függhet. Adódhat azonban olyan helyzet is, hogy a bizonyítási terhet viselő fél nem rendelkezik a vonatkozó bizonyítékokkal, vagy azokhoz nem fér könnyen hozzá, illetve, az ellenérdekű fél sem rendelkezik releváns bizonyítékokkal, mivel ilyen bizonyítékok előzetesen nem léteztek. Ahhoz, hogy eleget tudjon tenni az ilyen bizonyítékfeltárás iránti kérelemnek - a birtokában lévő információk, ismeretek vagy adatok kigyűjtése vagy csoportosítása révén -, a félnek azokat újból létre kell hoznia.

Az általunk elemzett ügyben (az erőfölénnyel való visszaélés, a versenyjogi rendelkezések megsértésén alapuló nemzeti jog szerinti kártérítési keresetek, és a bizonyítékok feltárása)[3] a Cseh Köztársaság legfelsőbb bírósága - a Nejvyšší soud -, a Csehországban a České dráhy (Cseh Vasutak nemzeti vállalat) és a RegioJet (magáncég) a legnagyobb cseh vasúti fuvarozók ügyében a RegioJet a České dráhy versenyellenes magatartása miatt állítólagosan elszenvedett kárának megtérítése iránti keresettel összefüggésben benyújtott bizonyítékfeltárás iránti kérelem tárgyában kelt jogvitában előzetes döntéshozatal iránti kérelmet terjesztett elő az Európai Bírósághoz (a továbbiakban: EUB).

A vizsgált ügybeni eljárások három szinten indultak, és lényegében egymásra épültek. Az előterjesztő bíróság által előterjesztett kérdések a vasúti piacot érintő és a versenyszabályokkal ellentétes magatartás tágabb

- 35/36 -

összefüggéseibe illeszkednek. Ebben az összefüggésben - bár az előzetes döntéshozatalra előterjesztett első kérdés az Irányelv 5. cikk (1) bekezdésének értelmezésére vonatkozik -, a versenyjog magánjogi és közjogi érvényesítése közötti kapcsolat problémáját érintette[4]. Az előterjesztő bíróság ezt követő négy kérdése kifejezetten az Irányelv 6. cikkére vonatkozott. A kérelem lehetőséget nyújtott az EUB-nak arra, hogy tisztázza azt a kérdést, hogy az Irányelv fényében az eljárásban részt vevő valamely fél kérheti-e, hogy az ellenérdekű felet kötelezzék olyan bizonyítékok benyújtására, amelyeket ez utóbbinak újból kell létrehoznia.

Az ügyben előterjesztett előzetes döntéshozatal iránti kérelem az Irányelv 5. cikk (1) és (4) bekezdésének értelmezésére irányult. Az Irányelv "Bizonyítékok feltárása" című 5. cikke szerint: "(1) A tagállamok biztosítják, hogy az Unióban indított kártérítési eljárásokban azon felperes kérésére, aki a kárigény elfogadhatóságának alátámasztásához elegendő, az ésszerűen rendelkezésre álló tényeket és bizonyítékot tartalmazó, megalapozott indokolást nyújtott be, a nemzeti bíróságok az e fejezetben meghatározott feltételeknek megfelelően kötelezhessék az alperest vagy a harmadik felet az ellenőrzésük alatt álló releváns bizonyítékok feltárására. A tagállamok biztosítják, hogy a nemzeti bíróságok az alperes kérelmére a felperest vagy a harmadik felet kötelezhessék a releváns bizonyítékok feltárására.[...] (4) A tagállamok biztosítják, hogy a nemzeti bíróságok hatáskörrel rendelkezzenek bizalmas információkat tartalmazó bizonyítékok feltárásának elrendelésére, amennyiben azt a kártérítési kereset szempontjából fontosnak ítélik. A tagállamok biztosítják, hogy az ilyen információk feltárásának elrendelésével összefüggésben a nemzeti bíróságok hatékony intézkedésekkel biztosíthassák az ilyen információk védelmét.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére