280,5 millió eurós bírságot vetett ki a Microsoftra az Európai Bizottság.
A büntetés indoka, hogy az EU szerint a Microsoft még mindig nem teljesítette maradéktalanul a két éve márciusban rá kirótt kötelezettségeket, amelyek monopolhelyzetéből fakadó előnyeit hivatottak csökkenteni. A mostani büntetés a második hatalmas összeg, amelyet a cégnek ki kell fizetnie: két éve márciusban 497 millió euróval sújtotta az EU az amerikai szoftveróriást, így eddig összesen 777 millió euróra rúg a bírságok összege. Brüsszel a bírságot azzal az indokkal vetette ki, hogy a vállalat a korábban, többszöri vita után leszögezett december 15-i határidőre sem teljesítette az anti-tröszt határozatban lefektetett elvárásokat, jelen esetben a windowsos személyi számítógépekkel és kiszolgálókkal való együttműködéshez szükséges teljes és pontos technikai dokumentáció kiadását, amely a kommunikációs interfészeket részletei. A Bizottság ebből kifolyólag június 20-ával bezárólag határozta meg visszamenőleg a napi 1,5 millió eurós büntetést, így nem használta ki a korábban felállított 2 milliós keretet. Emellett újabb, napi 3 milliós bírság kiszabását helyezte kilátásba arra az esetre, ha a Microsoft továbbra sem hajlandó használható dokumentációt produkálni. Az új határidő ehhez 2006. július 31. A Microsoft állítása szerint szoftvermérnökök százai dolgoznak azon, hogy az EU számára megfelelő dokumentációt készítsenek. A Microsoft ismét fellebbez, és bírósághoz fordul, mivel semmilyen büntetést nem tart jogosnak, ekkora mértékűt pedig végkép elfogadhatatlannak vélnek a vállalatnál. (HWSW)
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az augusztus végéig minden tagállamban bevezetendő biometrikus útleveleken 2009-től az utazók ujjlenyomata is szerepelni fog.
Brüsszel szerint az ujjlenyomatok sokkal érzékenyebb adatnak minősülne, mint a fénykép, ezért azok védelmére még fejlettebb rendszert alkalmaznak majd. Az EU tagállamok még 2004-ben döntöttek a biometrikus útlevelek bevezetéséről. Elsőként 2005-ben Németország bocsátott ki biometrikus adatokat tartalmazó úti okmányokat. Az útlevélben elhelyezendő chip egy digitális fényképet, a tulajdonos nevét, születési idejét, állampol-
gárságát és egyéb adatokat és 2009-től két ujjlenyomatot tartalmaz majd. Az EU azon tagállamai, amelyek vízummentességet élveznek az Egyesült Államokba októbertől csak biometrikus útlevéllel utazhatnak vízummentesen Amerikába. Washington kétszer is elhalasztotta az új útlevelek bevezetésének dátumát és a biometrikus adatok helyett ideiglenesen elfogadta a digitális fényképes útlevelek használatát. Az Egyesült Államok 2006 nyarán kezdi el a biometrikus útlevelek kibocsátását. (EUvonal)
Az Európai Bizottság közzétette a külföldi mobiltelefon-használatért felszámított úgynevezett barangolási (roaming) díjak csökkentését szolgáló irányelv részleteit.
Ezek szerint az unión belül a felhasználó hazájába, illetve egyik uniós országból a másikba irányuló mobilhívás felső tarifahatára nem haladhatja meg az 51 eurócentet percenként, illetve a helyi hívásé a 34 centet percenként, ha a felhasználó egy külföldi EU országon belül használja a hazai mobilját. Az új szabályozás kedvezőbb a távközlési vállalatoknak a tervezettnél, amelyben a külföldi tarifákat a hazaiakkal ígérték egy szintre hozni. A Bizottság javaslatában nem teljesül az sem, hogy teljesen eltöröljék a passzív barangolási díjat, amelyet a felhívottnak kell fizetnie, ha mobiltelefonjával külföldön tartózkodik. Azonban ezeket a díjakat is korlátozni kell: percenként 16-17 eurócent a terv. EU-átlagban jelenleg a passzív díjak mintegy 400 százalékkal haladják meg ezt a szintet. Egyelőre nyitott, hogy az új szabályozás még az idén vagy csak jövőre lép-e életbe. Az Európai Bizottság végleges szerdai döntését követően az új szabályozást még az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk. (Prím Online)
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa megállapította, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara Etikai Szabályzatának az ügyvédek reklámozási gyakorlatára vonatkozó egyes rendelkezései, valamint a Magyar Ügyvédi Kamara elnökségének az ügyvédek internetes honlapjának tartalmát meghatározó állásfoglalása egyes pontjai a magyar és a közösségi versenyjogba ütközött.
A GVH a Magyar Ügyvédi Kamarát eltiltotta a jogsértőnek minősített szabályok alkalmazásától, továbbá elrendelte, hogy a Kamara 2006. szeptember 15. napjáig szüntesse meg a törvénybe ütköző állapotot. A Kamara jogsértő magatartásáért 5 millió Ft versenyfelügyeleti bírság megfizetésére köteles. Az Etikai Kódexben és az állásfoglalásban rögzített tiltások, továbbá a korlátozás általános formája a GVH szerint érdemben megtilt minden reklámtevékenységet. A korlátozást erősíti az Elnökségi állásfoglalás azon szabálya is, mely tiltja a gazdasági reklámnak minősülő megjelölés használatát. A GVH szerint fenti szabályok a gazdasági reklám teljes megtiltása felé mutatnak, amit a jogállamiság, illetve az ezt szolgáló alapértékek nem tesznek indokolttá. (GVH)
A Nemzeti Hírközlési Hatóság Tanácsa kihirdette az Emitel, az Invitel, a Magyar Telekom és a Monortel referencia hurokátengedési ajánlatára vonatkozó határozattervezetét, amely szerint a négy jelentős piaci erejű (JPE) szolgáltatónak jelentősen csökkentenie kell a hurokátengedés egyszeri és havi díjait és így a határozat életbelépése után tovább erősödhet a verseny a szélessávú hozzáférések piacán.
Az NHH a teljes és részleges hurokátengedés havi és egyszeri díjainak
- 142/143 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás