Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Reines János: A látszólagos egyetemlegesség a gépjármű felelősségbiztosítási szerződés kapcsán (MJ, 2023/1., 49-53. o.)

I. Bevezető gondolatok

Jelen konferencia beharangozó gondolatait olvasva, amely igen szemléletesen módon egy ingaszerű mozgásként ábrázolja a jogalkotói és a jogalkalmazói magatartást a kiszámíthatóság - rugalmasság tengelyén, felidéződött bennem az inga kilengésének képe, s ennek kapcsán két általam a közelmúltban vizsgált jogeset emléke.[1]

A jogeset - és a referátum - sajátossága egy olyan probléma, ahol a jogalkalmazói rugalmasság egészen addig a pontig megy el, hogy a jogalkalmazó már jogalkotóvá is válik, s a hatályos normákat - azokkal szembe nem menve - kiegészíti.

Tévedés ne essék, az általam ismertetni kívánt téma kapcsán nem két egyedi döntésről kívánok szót ejteni, a vizsgált téma - ugyan elsősorban a 2010-es évek elején - több eseti döntés tárgya is volt[2], már - már kialakult bírói gyakorlattal rendelkezik, ahol a jogalkalmazó tendenciózusan jogot alkot.

II. Az alapul szolgáló tényállás

Valamennyi általam vizsgált eset releváns tényállási elemei azonosak. Felperes gépjárműjével közlekedési balesetet szenved és kéri az alperes(ek) kötelezését az okozott kár megtérítésére. Jellemzően e pertípusban a károkozó felelősségbiztosítója található az alperesi pozícióban. Ennek alapvetően gazdaságossági oka van, a felperes a tőkeerősebb felelősségbiztosító útján kíván igényének érvényt szerezni.[3]

Azonban ez nem törvényszerűleg van így. Az általam vizsgált jogesetekben vagy a károkozó szerepel alperesi pozícióban,[4] vagy pedig mind a károkozó, mind pedig felelősségbiztosítója.

A BH 2012.291. sz. jogesetben ezen alperesek vagylagos marasztalását, az EH 2011.2401. sz. jogesetben egyetemleges marasztalását kérte felperes.

Ezzel pedig elérkeztünk jelen referátum kérdésfeltevéséhez: Van-e jogszabályi lehetőség arra, hogy a károkozó gépjárművezetőt és annak felelősségbiztosítóját egyetemlegesen marasztalja a bíróság?

III. A döntések ismertetése

Ugyan nem túl gyakran, azonban előállhatnak olyan esetek, amikor a felelősségbiztosító társaság fizetésképtelenné válik, s a károsult nem tud rajta kielégítést keresni. Erre reflektálva a Kúria a BH2013.43. sz. döntésében kimondta, hogy nincs akadálya annak, hogy a károsult (vagy vagyonbiztosítója) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítással rendelkező károkozót perelje az okozott kár megtérítésére. Az ítélet indoklása szerint az alperest a kártérítési felelősség alól nem mentesíti a baleset időpontjában fennállt felelősségbiztosítása.

Ugyanakkor ez a lehetőség nem csak a fizetésképtelenség veszélye - netán megállapítása - esetén illeti meg a károsultat, a károkozó és felelősségbiztosítója alperesi pertársaságot alkothatnak.

Ez természetesen a felelősségbiztosítás definíciójából[5] is következik, hiszen a biztosító teljesítése nem szünteti meg a biztosított kártérítési felelősségét, hanem éppen, hogy maga a biztosított kártérítési felelőssége az előfeltétele a biztosító helytállásának.

A BH 2012.11. sz. döntésében a Legfelsőbb Bíróság szintén rögzítette, hogy nincs jogi akadálya annak, hogy a károsult a felelősségbiztosító mellett a károkozót is perelje a kár megtérítésére.

Ebben a döntésében a Legfelsőbb Bíróság ennél tovább ment és megállapította, hogy a károkozó és felelősségbiztosítója - mint egyetemleges kötelezettek - egyetemlegesen felelnek.

Az ügyben eljáró elsőfokú bíróság még akként foglalt állást, hogy a károkozó II. r. alperes a tartozás megfizetésére csak akkor köteles, ha a marasztalás összege a felelősségbiztosító I. r. alperestől nem volt behajtható. Rögzítette, hogy alperes esetében a közös károkozás szabályai nem alkalmazhatóak, a kifizetett összeg megtérítésére eltérő jogszabályok alapján kötelesek, s a II. r. alperes mögöttes felelősségét állapította meg. A másodfokú bíróság azonban akként módosította az elsőfokú bíróság döntését, hogy az alperesek ugyan egyszerű pertársaknak minősülnek - eltérő jogalapon kötelesek a kár megtérítésére - azonban marasztalásuk egyetemleges. A Legfelsőbb Bíróság az indoklást azzal egészítette ki, hogy az alperesek egyetemleges marasztalásának alapja az, hogy ők a Ptk. 337. § (1) bekezdése szerinti egyetemleges kötelezettek, hiszen bármelyikük teljesítése megszünteti a másik kötelezettségét is a felperessel szemben.

Ezt a jogalkalmazói irányt erősítette meg a BH 2012.291. sz. döntés is, szóhasználatában: "... ilyen esetben a kötelezettek egyetemleges marasztalásának van helye, mert bár eltérő jogcímen, de mindketten ugyanazzal a szolgáltatással tartoznak... Az I. és II. r. alperesek ugyanis a Ptk. 337. §-ának (1) bekezdése szerinti egyetemleges kötelezettek, hiszen mindketten a kártérítés teljes összegével tartoznak a felperes részére és bármelyikük teljesítése megszünteti a másik kötelezettségét is."

- 49/50 -

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 23.G.302.235/2020/ 63-I. számú ítélete ezzel egyezően kimondta, hogy az egyetemleges marasztalás alapja az, hogy mindegyik kötelezett - bár más-más jogszabály alapján - a teljes követelésért helytállni tartozik [6:29. § (1) bek. II. fordulata]. Mivel így bármelyikük teljesítése megszünteti a követelést, tulajdonképpen egymás helyett teljesítenek, melyből logikusan következik, hogy utána egymás között el kell számolniuk (6:30. §).

A Szegedi Ítélőtábla BDT 2021.4320. sz. eseti döntésében megerősíti, hogy nincs jogi akadálya, hogy a károsult a felelősségbiztosító mellett magát a károkozót, illetve az üzembentartót is perelje az okozott kár megtérítésére. Ebben az esetben a károkozó, az üzembentartó és felelősségbiztosítója egyetemlegesen felelnek.

IV. Kritika

1. Jogdogmatikai kitekintés

Ahhoz, hogy eljussunk annak megválaszolásához, hogy az eljáró bíróságok jogszerűen állapították-e meg az alperesek egyetemlegességét, elsőként szükséges az egyetemlegességgel kapcsolatos elméleti kiindulópontunk tisztázása.

Az egyetemlegesség hatályos fogalmát Ptk. 6:29. § (1) bekezdése szabályozza az alábbiak szerint: ha többen tartoznak egy nem osztható szolgáltatással, a teljesítés bármelyik kötelezettől követelhető. Egyetemleges a kötelezettség abban az esetben is, ha többen úgy tartoznak egy osztható szolgáltatással, hogy a jogosult bármelyik kötelezettől követelheti a teljesítést.

Érdemes röviden megvizsgálni, hogy mely lépéseken keresztül jutottunk el a fenti definícióig, illetve a tényállásban rögzített problémáig.

Az egyetemlegességnek a keletkezési módokon alapuló megkülönböztetése egészen a római jogig nyúlik vissza.[6] Ennek megfelelően - keletkezésük módja alapján - az egyetemlegességnek két típusát különböztethetjük meg.

Egyrészről beszélhetünk ügyleti rendelkezés folytán (ex voluntate, correalitas) létrejövő egyetemlegességről. Ennek jellemző esete, amikor a felek szerződésben határoznak valamely kötelezettség egyetemleges voltáról, ilyen pl. adásvételi szerződés vevői esetében a vételárfizetés kapcsán egyetemleges kötelezettség kikötése.

Másrészről beszélhetünk törvényi rendelkezés alapján (ex lege, solidaritas) létrejövő egyetemlegességről. Ilyen volt - a római jogban - az oszthatatlan szolgáltatások esete, a több gyám együttes eljárása, a bűncselekményt elkövetők által okozott kár megtérítésének kötelezettsége.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére