Megrendelés

Lakatos Péter: A Cstv. 51. § szerinti kifogások előterjesztése, elbírálásuk bírói szemmel - I. rész (CH, 2019/8., 11-12. o.)

I. Előszó

A Cstv. sajátossága, hogy egyidejűleg anyagi jogi és eljárásjogi kérdéseket is szabályoz. A törvény eredetileg sem tartalmazott koherens, átlátható rendszert és konzekvens szabályozást a felszámolási eljárás során igénybe vehető, a hitelezőket és egyéb érdekelteket megillető igényérvényesítés (jogorvoslatok) tekintetében.

A Cstv. novellák ezen rendszertani problémákat csak tovább fokozták mind az egyes jogintézmények elnevezése, mind a fogalommeghatározás tárgyában.

A következőkben elsődlegesen a jobb megközelítés és átláthatóság érdekében az alapvető "jogorvoslati" intézményeket vázolom fel és kísérletet teszek ezek elhatárolására.

I/1. A vitatott hitelezői igény elbírálása

A hitelezők a felszámolási eljárás megindítását elrendelő végzés közzétételétől számított 40 napos, de legfeljebb 180 napos jogvesztő határidőn belül jelenthetik be követeléseiket.

A felszámoló a Cstv. 46. § (5) bekezdésében írt bejelentést követő 45 napon belül köteles azt megvizsgálni, a hitelezővel egyeztetni és a vitatott hitelezői igényeket 15 munkanapon belül a felszámolást elrendelő bíróságnak megküldeni.

A felszámolót a törvény nem ruházta fel bírói jogosítvánnyal, döntési joga csak addig terjedhet, hogy a követelést befogadja, vagy elutasítja, illetve vitatott követelésként a bíróság elé terjeszti. A követelés tárgyában történő egyeztetés nem azonos annak elbírálásával.

A követelést vitatni lehet jogalapjában és összegszerűségében. A Kúria gyakorlata értelmében a felszámoló akkor utasíthatja el a hitelezői igény besorolását, ha azt jogalapjában találja alaptalannak.

A felszámolónak fel kell hívnia az érdekeltet, egyben közölnie kell, hogy a bejelentésnek milyen hiányosságai vannak, illetve miért tartja azt vitathatónak, majd az erre megszabott határidő lejártát követően amennyiben nyilatkozattétel nem történik, azt köteles vitatottként a bíróságnak megküldeni. A vitatott hitelezői igény elbírálása nemperes eljárás keretében történik, azonban arra híd (utaló) szabályok alkalmazásával irányadóak a Pp. rendelkezései. A döntés többirányú lehet.

A vitatott hitelezői igény elhatárolása a Cstv. 51. § (1) bekezdése szerinti kifogástól

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére