Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

Herpai Annamária: További lépés az európai magánjogi egységesítés útján - összefoglaló a Draft Common Frame of Reference átdolgozott, második kiadásáról (EJ, 2009/3., 46-47. o.)

2008 elején jelent meg a "Draft Common Frame of Reference"1 (a továbbiakban DCFR; magyarul közös referenciakeret-tervezet), amelyet az Európai Bizottság által támogatott "Study Group on a European Civil Code"2 és "Research Group on Existing EC Private Law" (ún. "Acquis Group")3 munkájuk aktuális állapotát tükröző ideiglenes kiadványként bocsátott a nyilvánosság elé. A még hiányzó részek befejezése, valamint az ideiglenes kiadáshoz fűzött kritikák és észrevételek feldolgozása után, egy évvel később, 2009. február végén került kiadásra a DCFR végleges változata.4

A DCFR leegyszerűsítve nem más, mint az Európai Bizottság által kitűzött célul megalkotandó "Common Frame of Reference"-nek (a továbbiakban: CFR) a jogtudomány által kidolgozott tervezete. A DCFR bevezetőjében - az első kiadással egyezően - rögzíti, hogy tartalma tudományos munka és világosan el kívánja határolni magát az ún. politikai CFR-től, amely az Európai Bizottság koherensebb európai szerződési joggal foglalkozó akciótervének (2003. január) egyik kulcsfogalma. Az Európai Bizottság a CFR-től jogi definíciók tisztázását és koherens szerződési jogi mintaszabályok lefektetését várja, többek között a közösségi jogalkotás minőségi javítását elősegítendő. Az elképzelések szerint a CFR továbbá egy az amerikai "Uniform Commercial Code"-hoz hasonló modelljog szerepet is betölthetne Európában.

Az EU anyagi támogatásával 2005 májusában alakult meg a számos egyetemet és más intézményt magában foglaló "Joint Network on European Private Law"5 elnevezésű nemzetközi kutatói hálózat - amelynek a "Study Group" és az "Acquis Group" is tagja -, azzal a feladattal, hogy a CFR alapjait kidolgozza. Ennek a vállalkozásnak az egyik részeredménye a DCFR, amely tartalmát tekintve jóval túlmegy az Európai Bizottság elképzelésein, ugyanis az első kiadás valójában egy európai kötelmi jogi tervezet, míg a jelen kiadvány - tekintettel a dologi jogi témákat tárgyaló új könyvekre - már egy vagyonjogi tervezetet testesít meg.

A DCFR ahogyan az a címében is szerepel, alapelveket ("Principles"), definíciókat ("Definitions") és döntő részben különböző könyveket megtöltő modellszabályokat ("Model Rules") tartalmaz. A bevezetőt, valamint a tudományos közreműködők és szponzorok felsorolását követik a modellszabályokhoz tartozó alapelvek, majd a PECL ("Principles of European Contract Law") és a DCFR egymásnak való megfelelését bemutató táblázatok, amelyek feltüntetik az első kiadástól történt eltéréseket is, és ezután következnek maguk a modellszabályok. A kiadványt egy függelék és egy részletes tárgymutató zárja. Az első kiadás második függeléke az időszámítás módjairól bekerült az I. Könyvbe. A függelék jogi fogalmak definícióit foglalja magában, olyan fontos jogi fogalmak meghatározásait találjuk itt, mint pl. "contract", "claim", "damage", "damages", "duty", "good faith and fair dealing", "obligation", "property", "right" stb. Más szótárak több, különféle forrásból táplálkozó meghatározásaival szemben ezek a fogalmak a DCFR modellszabályainak megalkotása során kristályosodtak ki, tehát egy a DCFR-re szabott, azzal együtt fejlődő fogalomgyűjteménnyel van dolgunk.

E második, átdolgozott változat annyiban bővült ki új tartalommal, hogy már részét képezi a IV. Könyvben található kölcsön- és hitelszerződés, valamint ajándékozási szerződés szabályanyaga, továbbá az első kiadásból még hiányzó VIII-X Könyv. Az első kiadástól eltérően a DCFR alapelvei önálló szerkezeti egységben és részletesebben kifejtve jelennek meg. A második kiadás reflektál a szintén a CFR projekten dolgozó "Association Henri Capitant" és "Société de législation comparée" által 2008-ban megjelentetett "Principes directeurs du droit Européen du contrat" c. kutatási munka eredményeire, de más hozzászólók véleményére is, és végrehajt egyéb kisebb-nagyobb tartalmi és szerkezeti változtatást.

A DCFR tíz könyve a következőket tartalmazza:

I. Könyv: Általános rendelkezések

II. Könyv: Szerződések és más jogügyletek

III. Könyv: Kötelezettségek és azokhoz tartozó jogosultságok

IV. Könyv: Egyes szerződések és azokból származó jogok és kötelezettségek (ez a Könyv részekből áll az egyes szerződésfajtáknak megfelelően): A rész: Adásvételi szerződés, B rész: Dologbérleti szerződés, C rész: (tág értelemben vett) Vállalkozási szerződés, D rész: Megbízási szerződés, E rész: Kereskedelmi ügynöki szerződés, franchise és disztribúciós szerződés, F rész: Kölcsön- és hitelszerződés, G rész: Kötelmi jogi biztosítékok, H rész: Ajándékozási szerződés

V. Könyv: Megbízás nélküli ügyvitel

VI. Könyv: Szerződésen kívüli kártérítési felelősség

VII. Könyv: Jogalap nélküli gazdagodás

VIII. Könyv: Ingó dolgok tulajdonjogának megszerzése és elvesztése

IX. Könyv: Ingó dolgok dologi jogi biztosítékai

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére