Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Bakos Bendegúz - Grósz Laura: Az Országgyűlés 2018. őszi ülésszakának[1] elemzése (PSz, 2019/2., 123-137. o.)

I. Ülésezésre vonatkozó adatok

1. Az Országgyűlés ülésezése

Rendes ülésszak kezdete és vége2018. szept. 17. - 2018. dec. 13.
Rendkívüli ülés kezdete és vége (ha volt)2019. jan. 3. - 2019. jan. 3.
Ülések száma7 + 1 db[2]
Ülésnapok száma30 + 1 db[3]
Plenáris tárgyalási idő234 óra 56 perc
Törvényjavaslatok átlagos elfogadási ideje32,57 nap[4]
- ugyanez gyors eljárások nélkül33,31 nap[5]

Az Országgyűlés ülésezése 2018. őszi ülésszak keretében - a 2019. január 3-i rendkívül üléssel együtt - 8 ülésből, és összesen 31 ülésnapból állt össze, ez pedig több mint 234 órányi plenáris tárgyalási időt jelent. Az első és az utolsó parlamenti ülésnap között összesen 87 naptári nap telt el, ami megfelel az őszi ülésszakok átlagának. Egy törvényjavaslat benyújtása és a törvény elfogadása közti átlagos időtartam valamivel több volt, mint 30 nap, és ezen az adaton érdemben nem változtat az sem, ha az adatsorból kivesszük a két kivételes eljárásban tárgyalt törvényt.[6]

- 123/124 -

2. Az Országgyűlés döntései

Alaptörvény-módosítások0 db
Törvények86 db[7]
- ebből új17 db
- ebből módosító50 db
- ebből nemzetközi szerződés19 db[8]
Országgyűlési határozatok22 db
- ebből személyi döntés8 db

Az ülésszakban az Országgyűlés Magyarország Alaptörvényét nem módosította, és 2018 őszén nem is volt az Alaptörvény elfogadására, illetve módosítására irányuló javaslat. Az Országgyűlés a 2018. őszi ülésszakban összesen 86 törvényt fogadott el, ennek többsége - több mint fele - már létező törvényt módosító törvény, kisebb része pedig új törvény, valamint nemzetközi szerződés kihirdetésére vonatkozó törvény. Az ebben az ülésszakban elfogadott törvények közül négy esetben egy korábbi ülésszakban (egy a 2018. tavaszi rendes parlamenti ülésszakban[9], és három a 2018. nyári rendkívüli ülésszakban[10]) benyújtott javaslatot fogadott el az Országgyűlés. Az Országgyűlés 22 határozatot hozott, amelyből személyi döntés 8 volt.

3. Bizottságok ülései

Európai ügyek bizottsága12 db
Fenntartható fejlődés bizottsága5 db
Gazdasági bizottság11 db
Honvédelmi és rendészeti bizottság6 db
Igazságügyi bizottság9 db
Költségvetési bizottság9 db
Kulturális bizottság7 db
Külügyi bizottság9 db
Mentelmi bizottság3 db
Mezőgazdasági bizottság8 db
Nemzetbiztonsági bizottság9 db
Nemzeti összetartozás bizottsága6 db
Népjóléti bizottság6 db
Vállalkozásfejlesztési bizottság9 db
Törvényalkotási bizottság10 db
Magyarországi nemzetiségek bizottsága8 db

- 124/125 -

Az Országgyűlés bizottságainak munkája elsősorban a bizottsági üléseken, a képviselők jelenlétében zajlik. A bizottságok üléseire legtöbbször a törvényjavaslatok részletes vitájának lefolytatása végett kerül sor.[11] A 10/2014. (II. 24.) OGY határozat egyes házszabályi rendelkezésekről (határozati házszabályi rendelkezések, a továbbiakban: HHSz.) előírása szerint az országgyűlési bizottságoknak rendszeresen kell ülésezniük. Amint ez az adatokból is látszik, a rendszeresség követelménye maradéktalanul teljesült ebben az ülésszakban - ezt mutatja az az adat, hogy a legkevesebbszer ülésező Mentelmi bizottságot (3 db ülés) leszámítva (mivel az értelemszerűen elsősorban csak mentelmi ügyekben ülésezik, amelyből általában kevesebb van egy parlamenti ülésszakban), az ezt követő legkisebb ülésszámra vonatkozó adattal a Fenntartható fejlődés bizottsága rendelkezik, amely ebben az ülésszakban ötször is ülésezett. A legtöbb bizottsági ülést az Európai ügyek bizottsága tartotta (12). Az ülések rendszerességét igazolja továbbá az is, hogy a bizottságok ülésszámára vonatkozó adatok módusza 9[12], mediánja pedig 8,5.[13] Megjegyzendő, hogy a Külügyi és a Nemzetbiztonsági bizottság egy-egy zárt ülést is tartott ebben az ülésszakban.

II. Jogalkotás

1. A Kormány törvényalkotási programjának[14] teljesülése

Program tételeinek száma39 db
- ebből benyújtott28 db
- ebből elfogadott27 db

A Kormány minden ülésszakra vonatkozóan előre meghatározza törvényalkotási programjában, hogy milyen tárgykörökben nyújt majd be az adott ülésszakban törvényjavaslatokat. A benyújtandó törvényjavaslatok egyes részleteit is tartalmazza a törvényalkotási program, így például annak szabályozási tárgyát, valamint az előkészítésért felelős minisztériumot. A kormánypárti képviselők parlamenti többségéből következtetve nem meglepő adat, hogy a Kormány törvényalkotási programjából benyújtott törvényjavaslatok - egy visszavontnak tekintendő

- 125/126 -

javaslat kivételével[15] - az Országgyűlés által maradéktalanul elfogadásra kerültek. Az adatsorból jól látható, hogy a 39 tételből álló törvényalkotási program teljes megvalósulásáról azonban nem beszélhetünk, hiszen a program tételeinek több mint egynegyede nem került benyújtásra.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére