Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!
ElőfizetésKorunk egyik meghatározó jogtudósa, a rendszerváltozás időszakának kiemelkedő közjogásza, iskolateremtő egyetemi tanára hagyott itt minket. Életének 82. évében 2019. szeptember 6-án elhunyt Rácz Attila.
1938. május 27-én született Miskolcon. Egyetemi tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán folytatta, ahol 1962-ben Sub auspiciis Rei Publicae Popularis kitüntetéssel avatták doktorrá.
Tudományos munkáját 1962-től a Magyar Tudományos Akadémia Állam-és Jogtudományi Intézetében végezte közel fél évszázadon keresztül, ahol alkotmányjogi és közigazgatási területen folytatott kutatásokat. Az alkotmányfejlődés kérdései mellett elsősorban az alkotmányos változások és követelményei, illetőleg a rendszerváltozás időszakának alkotmány-előkészítő munkálatai foglalkoztatták. Ugyancsak hosszú ideig végzett jogforrástani kutatásokat, mely körben a törvényalkotás garanciális kérdéseit, valamint a közigazgatási rendeletalkotás problémáit vizsgálta. Munkái körében nagy súllyal szerepelt az igazságszolgáltatási szervezet alkotmányos jelentőségű kérdéseinek tárgyalása, akárcsak a jogvédelem más szervezeti formái - így az alkotmánybíráskodás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, az ügyészi szervezet és az ügyvédség - kutatása. Külön érdeklődést tanúsított a közigazgatás és a törvényesség viszonyrendszere, a közigazgatás törvényhez kötöttsége, a közigazgatási bíráskodás, a közigazgatás büntetőhatalma, a szabálysértési jog problematikája iránt. Kutatásai sorában végül jelentős helyet foglaltak el az emberi jogok érvényesülésének biztosítékai.
Az állam- és jogtudományok kandidátusa (1971), majd az állam és jogtudományok doktora (1987) fokozatok hűen tükrözik a tudósi életmű stációit. Tudományos tevékenységének szakmai elismeréseként 1967-ben az Akadémiai díj I. fokozatával, 1986-ban a Munka Érdemrend ezüst fokozatával jutalmazták.
Rácz Attila sikeres kutatómunkája mellett az egyetemi katedrán iskolateremtő személyiség volt. Kezdetben meghívott oktatóként az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, majd főállású főiskolai, illetőleg egyetemi tanárként az Államigazgatási Főiskolán és annak jogutód intézményében a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karán, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán tanított közigazgatási jogot, és az Alkotmányjogi Tanszék vezetőjeként alkotmányjogot.
1981-ben az Államigazgatási Főiskolára főiskolai tanári kinevezést kapott. 1997-ben a szegedi József Attila Tudományegyetemen habilitált, és ugyanebben az évben az egyetem egyetemi magántanára lett. 2001-ben a köztársasági elnök a Corvinus Egyetemre, majd a Károli Gáspár Református Egyetemre is egyetemi tanárrá nevezte ki. Oktatói tevékenységének elismeréseként Apáczai Csere János-díjjal (1998), Magyary Zoltán-emlékéremmel (2001), Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel (2004), legutóbb pedig - 2015-ben - Deák Ferenc-díjjal tüntették ki.
Nemzetközi feladatvállalásai között fontos megemlíteni, hogy Rácz Attila egyik irányítója volt a '90-es években tíz európai ország részvételével lefolytatott jogforráskutatásnak, és közreműködött a közigazgatás ellenőrzésével, valamint a gazdasági bíráskodással kapcsolatos nemzetközi kutatásokban. Összehasonlító alkotmányjogi előadásokat tartott az Oslói Egyetem Jogi Karán, és több éven keresztül a Santa Clara Egyetem amerikai joghallgatóinak szervezett kurzusán. Az 1978. évi Jogösszehasonlító Világkongresszuson nemzetközi referensként, az 1979. évi Politikatudományi Világkongresszuson főreferensként, az 1987. évi Alkotmányjogi Világkongresszuson vitavezetőként szerepelt.
Számos szakmai szervezetben viselt tisztséget: 1991 óta tagja volt a Jogtudományi Közöny és az Acta Juridica szerkesztőbizottságainak. 1980 és 1990 között ellátta az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottsága, 1985 és 1990 között pedig a Nemzetközi Alkotmányjogi Társaság Magyar Nemzeti Szekciójának titkári feladatait. 1994-1995-ben részt vett az ELTE ÁJK, 1997 és 2001 között
- 465/466 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás