Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!
ElőfizetésMelkovics Tamás, az ELTE BTK Új és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének adjunktusa tudományos munkásságában jelentős szerepet kap a reformkori magyar politikai élet vizsgálata, mind a rendszer egésze, mind különböző személyek tekintetében. A 2019-ben megvédett disszertációjából nőtt ki az alább bemutatandó monográfia, amely egy eddig méltatlanul elhanyagolt kutatási témát, a véglegesen az 1839/40. évi országgyűlésen kikristályosodott főrendi ellenzéket mutatja be.
Amint azt a kötet bevezetése is kiemeli, a magyar történetírás eddig alig foglalkozott ezzel a kérdéssel, noha a rendi diéta felsőtábláján helyet foglaló mágnásoppozíció kivette a részét a polgári nemzetállam megteremtését célzó törekvések támogatásából. A szerző a munka ezen részében historiográfiai áttekintést nyújtva röviden ismerteti, milyen szakirodalmi művekben találhatunk adatokat erre az ellenzéki csoportosulásra. Ugyanakkor Melkovics Tamás arra is felhívja a figyelmet, hogy az ő vizsgálatai csupán a kezdetét jelentik egy hosszabb folyamatnak, és még számos kérdés vár megválaszolásra a témában.
A monográfia három nagyobb részre tagolódik. Az első egység a főrendi ellenzéket a rendi diéta kontextusában helyezi el, bemutatva az 1825 utáni országgyűlések két táblájának erőviszonyait, illetve az elemzéshez felhasználható forrásokat. A szerző az oppozíció kialakulását egy olyan fejlődési folyamat részeként ábrázolja, amely az 1825/27. évi országgyűlésen kezdődött, de amelynek gyökereit a 18. századi diétákig is vissza lehet vezetni.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás