Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

IBA Irányelvek1 (EJ, 2008/2., 34-43. o.)

a nemzetközi választottbíráskodásban meglévő érdekkonfliktusok vonatkozásában

Bevezetés

1. Az érdekkonfliktusok problémaköre egyre nagyobb mértékben van jelen a nemzetközi választottbíráskodásban. A választottbírók gyakran nem biztosak abban, hogy mely tényeket kell feltárniuk, és különböző döntéseket hozhatnak ugyanolyan szituációkban. A nemzetközi üzleti élet terjeszkedése és irányításának módja, beleértve az összefonódó vállalati kapcsolatokat és a nagyobb nemzetközi ügyvédi irodákat, a bírók részéről több feltárást eredményezett, és bonyolultabbá tette az érdekkonfliktus eseteinek meghatározását. A vonakodó feleknek több lehetőségük van arra, hogy a választottbírókkal szemben kifogással éljenek az eljárás késleltetése céljából, vagy annak érdekében, hogy az ellenérdekű fél szabad bíróválasztását ellehetetlenítsék. Bármely, mindegy, hogy csekély vagy komoly kapcsolat feltárása túl gyakran vezetett ellenvetésekhez, kifogásokhoz, és a választottbíró visszalépéséhez vagy eltávolításához.

2. Így tehát, a feleknek, a választottbíróknak, az intézményeknek és a bíróságoknak komplex döntéseket kell hozniuk, hogy mit tárjanak fel és milyen normákat alkalmazzanak. Ezen túlmenően, az intézmények és a bíróságok nehéz döntésekre kényszerülnek, ha valamely fél egy bejelentést követően tesz ellenvetést vagy él kifogással. Feszültség van egyrészt a felek valamely választottbíró pártatlanságát vagy függetlenségét esetleg megalapozottan megkérdőjelező szituációk feltárásához való joga és tisztességes tárgyaláshoz való joguk, valamint másrészről aközött, hogy joguk van saját választásuk szerint választottbírót jelölni. Habár a törvényi szabályozás és a választottbírósági szabályzatok tartalmaznak bizonyos normákat, hiányoznak az útmutatás részletei, és az alkalmazásuk sem egységes. Ennek eredményeként a nemzetközi választottbírósági közösség tagjai meglehetősen gyakran különböző normákat alkalmaznak a feltárásra, ellenvetésekre és kifogásokra vonatkozó döntéseik meghozatalakor.

3. A nemzetközi választottbírósági közösségben mindenkinek érdeke, hogy a választottbírósági eljárásokat ezek a terjedő érdekkonfliktusok ne hátráltassák. Az Ügyvédi Kamarák Nemzetközi Szövetségének (IBA) Választottbírósági és Alternatív Vitarendezési (ADR) Bizottsága kijelölt egy Munkacsoportot, mely 19, a nemzetközi választottbíráskodásban járatos (14 országból származó) szakértőből áll, azzal a céllal, hogy ennek a döntéshozatali folyamatnak a megkönnyítése érdekében, tanulmányozza a nemzeti jogszabályokat, a bírósági döntéseket, választottbírósági szabályzatokat és gyakorlati megfontolásokat és alkalmazásokat a bírói pártatlanság és függetlenség, valamint a feltárási kötelezettség tekintetében. A Munkacsoport megállapította, hogy a létező normák alkalmazása nem kellően világos és egységes. Ezért kidolgozta a jelen Irányelveket, melyek rögzítenek bizonyos általános alapelveket, valamint ezekhez készített magyarázó jegyzeteket. Ezenfelül a Munkacsoport úgy véli, hogy nagyobb következetesség érhető el és kevesebb szükségtelen kifogás, ill. a választottbíró részéről történő lemondás (vagy eltávolítás) történik, ha a speciális helyzetekről néhány listát tesz közzé, melyek a Munkacsoport véleménye szerint megalapoznak vagy nem alapoznak meg feltárási kötelezettséget vagy a választottbíró kizárását. Ezek a listák - amelyek Vörös, Narancs és Zöld Listaként vannak megjelölve - a jelen Irányelvek végén találhatók.

4. Az Irányelvek tükrözik a Munkacsoportnak a jelenlegi legjobb nemzetközi gyakorlatról alkotott felfogását, melynek alapjai szilárdan kifejeződnek az Általános Alapelvekben. A Munkacsoport az általános alapelveket és az alkalmazási listákat jogszabályokra és bíráskodási esetjogra, valamint a Munkacsoport tagjainak és más, a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodásban közreműködő személyeknek a véleményére és tapasztalataira alapozta. A Munkacsoport megkísérelt egyensúlyt teremteni a felek, képviselőik, a választottbírók és a választottbírósági intézmények érdekei között, akiknek mind megvan a felelősségük abban, hogy a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás integritását, jó hírét és hatékonyságát biztosítsák. Különösképpen kikérte és figyelembe vette a Munkacsoport sok vezető választottbírósági intézmény, valamint vállalati jogtanácsosok és más, a nemzetközi választottbíráskodásban résztvevő személyek véleményét. Az Irányelvekről tervezetet tett közzé, melyre vonatkozóan az IBA két évi rendes gyűlésén, valamint más választottbírósági konferenciákon is észrevételeket gyűjtött. Bár a kapott észrevételek különbözőek voltak, és néhány ponton kritikát fogalmaztak meg, a választottbírósági társaság általában véve támogatta és bátorította ezeket az érdekkonfliktusok növekvő problémáinak csökkentését célzó erőfeszítéseket. A Munkacsoport valamennyi kapott észrevételt tanulmányozta, és ezek közül sok javaslatot át is vett.

5. Eredetileg a Munkacsoport az Irányelveket a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodásra dolgozta ki. A kézhez vett észrevételek figyelembevételével azonban világossá vált, hogy az Irányelveket egyéb választottbíráskodási területekre is alkalmazni kellene, mint például a beruházások terén (amennyiben ezek nem tekinthetők kereskedelmi választottbíráskodásnak).

6. A jelen Irányelvek nem jogi rendelkezések, és nem írnak felül semmilyen, a felek által választott alkalmazandó nemzeti jogot vagy választottbírósági szabályzatot. A remények szerint azonban ezeket az Irányelveket a nemzetközi választottbírósági közösség általánosan elfogadja (mint ahogy az IBA bizonyítási eljárásra vonatkozó szabályzatát is), és ezáltal segíteni fognak a feleknek, gyakorló ügyvédeknek, a választottbíróknak, intézményeknek és bíróságoknak, hogy meghozzák döntéseiket ezekben a nagyon fontos kérdésekben, mint pártatlanság, függetlenség, feltárás, ellenvetések és kifogások. A Munkacsoport bízik abban, hogy ezek az Irányelvek kellően józan ésszel, és tudálékos és helytelenül merev értelmezés nélkül kerülnek alkalmazásra.

7. Az IBA és a Munkacsoport inkább úgy tekint a kidolgozott Irányelvekre, mint a folyamat kezdetére és nem a végére. A mellékelt listák sok olyan különféle szituációt tartalmaznak, amelyek a gyakorlatban mindennaposak, azonban nem céljuk, hogy mindenre kiterjedjenek, ez nem is lehetséges. Mindazonáltal, a Munkacsoport meggyőződése szerint ezek a listák jobb konkrét iránymutatást adnak, mint az "általános alapelvek" (és természetesen többet, mint a már létező normák). Az IBA és Munkacsoportja szívesen veszi az aktuális használattal kapcsolatos észrevételeket, és a gyakorlati tapasztalok alapján az Irányelvek kiegészítését, felülvizsgálatát és finomítását tervezi.

8. 1987-ben az IBA közzétette az "Etikai Szabályzat nemzetközi választottbírók részére" című útmutatóját. Az a szabályzat több témát ölel át, mint a jelen Irányelvek, és az itt nem érintett témákra vonatkozóan továbbra is hatályos. Az itt tárgyalt témákat tekintve a jelen Irányelvek felülírják az Etikai Szabályzatot.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére