Az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (továbbiakban: Etv.) megalkotása előtt a Ptk. a jogi személyek körében külön alcím alatt szabályozta a társadalmi szervezetet és az egyesületet, oly módon, hogy tartalmilag az utóbbiakra vonatkozó szabályokat rendelte alkalmazni az előbbiekre is, ha a társadalmi szervezet alapszabálya másként nem rendelkezett.
Az Etv. hatályba lépése alapvető változást jelentett, ezt követően a társadalmi szervezetekre vonatkozó joganyagot két törvény rendelkezései tartalmazzák: az egyesülési jogról szóló törvény, valamint a Ptk. 61-64. §-ai.
A hatályos Ptk. VI. fejezetében - a jogi személyek egyes fajtáira vonatkozó külön rendelkezések között - a 8. alcím alatt találhatók az egyesületre és a köztestületre vonatkozó szabályok. A 61. § meghatározza az egyesület fogalmát és azt, hogy jogi személy, a 62. § az egyesület alapszabályának kötelező tartalmát és azt, hogy a bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre, továbbá a gazdálkodás és felelősség alapvető szabályait, míg a 63. § az egyesület megszűnését szabályozza, végül a 64. § kimondja, hogy az egyesülési jog alapján létrehozott társadalmi szervezetekre e törvény alkalmazásakor az egyesületre vonatkozó szabályok az irányadók.
Ptk. 61. § Az egyesület olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az alapszabályában meghatározott célra alakul, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét. Az egyesület jogi személy.
62. § (1) Az egyesület alapszabályában rendelkezni kell az egyesület nevéről, céljáról és székhelyéről, valamint szervezetéről.
(2) Az egyesület a bírósági nyilvántartásba vételével jön létre.
(3) Az egyesület a vagyonával önállóan gazdálkodik. Egyesület elsődlegesen gazdasági tevékenység folytatására nem alapítható.
(4) Az egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok - a tagdíj megfizetésén túl - az egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.
63. § Az egyesület megszűnik, ha
a) feloszlását vagy más egyesülettel való egyesülését a legfelsőbb szerve kimondja;
b) az arra jogosult szerv feloszlatja, illetőleg megszűnését megállapítja.
64. § Az egyesülési jog alapján létrehozott társadalmi szervezetekre e törvény alkalmazásakor az egyesületre vonatkozó szabályok az irányadók.
Etv. 3. § (1) A társadalmi szervezet olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az alapszabályban meghatározott célra alakul, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljának elérésére szervezi tagjai tevékenységét.
A Ptk. 64. §-a kapcsolja össze a Ptk.-nak az egyesületre vonatkozó szabályait az Etv. szabályaival: a társadalmi szervezet megjelölés használata utal arra, hogy a társadalmi szervezet tágabb fogalom, mivel az egyesülési jog alapján létrehozott valamennyi szervezetet jelenti, ugyanakkor a kétféle terminológia - társadalmi szervezet illetve egyesület - ellenére a tartalmi azonosság nyilvánvaló.
E tartalmi azonosság legszembetűnőbb bizonyítéka, hogy a Ptk. 61. §-nak az egyesület fogalmára vonatkozó meghatározása szó szerint azonos az Etv.
3. § (1) bekezdésében foglalt társadalmi szervezet definícióval. A szabályozásbeli különbség mégis abban ragadható meg, hogy míg az Etv. az egyesülési jog alapján létrehozott szerveződések gyűjtőkategóriájaként kezeli a társadalmi szervezetet, addig a Ptk. a személyek, a jogalanyok körében a jogi személy egyik fajtájaként nevesíti az egyesületet.
A párhuzamos szabályozás sajátos következményekkel jár, különösen amiatt, hogy a Ptk.-nak a lerövidült, szinte csak alapelvi jellegű, részletszabályokat nélkülöző rendelkezéseivel szemben az Etv.-ben olyan további szabályok találhatók, melyek nemcsak közjogi, hanem polgári jogi szempontból is jelentősek és figyelembe veendők. Ezáltal mintegy "kölcsönös mögöttesség" áll fenn: az egyesületeknek a Ptk.-beli szabályok mellett mögöttes joganyaga az Etv. (elsősorban a 3-21. §-ai), ugyanakkor a Ptk.-nak az egyesületekre vonatkozó szabályait is megfelelően alkalmazni kell a társadalmi szervezetekre. Ezt a Ptk. 64. §-ban foglalt utaló szabály külön is tartalmazza, de ettől függetlenül is a Ptk. 28-30. §-ai, mint a jogi személyekre vonatkozó általános szabályok irányadók a társadalmi szervezetekre is.
A társadalmi szervezet megszűnését az Etv. 20. §-a szabályozza. A már említett párhuzamosság folytán ezzel tartalmilag azonos a Ptk. 63. §-ának az egyesület megszűnésére vonatkozó rendelkezése.
Etv. 20. § A társadalmi szervezet megszűnik feloszlással, más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlatással, illetőleg megszűnésének megállapításával.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás