A 3. számú táblázatban írt normaszövegek egyöntetűen a vagyoni érdekeltségnek a felszámolási, illetve a kényszertörlési eljárás megindítását megelőző 3 éven belül történő átruházásához kötik a felelősség-átvitelt, feltéve, hogy a társaság (kényszer)törlését követően tartozást hagy hátra, ezen túlmenően azonban a felelősségtelepítéshez nélkülözhetetlen előfeltételek tekintetében komoly divergencia tapasztalható, ezeknek az összevetésére az alábbiakban teszek kísérletet.
a) Az átruházó tag
Amíg a Csődtv. 63/A. §-a és a Ctv. 2014. március 1. - június 30. napja között alkalmazandó 118/A. § (2) bekezdése az igényérvényesítést kizárólag a többségi befolyással rendelkező, addig - szigorítva a korábbi szabályozáson - a Ctv. 2014. július 1. napjától alkalmazandó szakasza immáron a társaságban fennálló részesedés mértékétől függetlenül, bármely taggal szemben biztosítja, jóllehet azt követelményként fogalmazza meg, hogy e tag tagsági jogviszony alatt éljen vissza korlátolt felelősségével vagy a részesedésének átruházásakor legyen rosszhiszemű.
b) A felelősség-átvitelt megalapozó magatartás
A speciális törvények hasonlóan a 2. pontban részletezettekhez - egyértelműen meghatározzák, mit tekintenek felelősség-átvitelt megalapozó korlátolt felelősséggel visszaélő magatartásnak, nevezetesen a bizonyos feltételek mellett megvalósuló vagyoni hányad átruházására irányuló jogügyletet.
Kiemelendő, hogy a Csődtv. és a Ctv. - 2014. július 1. napját megelőzően - az átruházást egyezően akkor tartja felelősség-átvitelt megalapozónak, ha a részesedés-átruházás időpontjában a törölt társaság még fizetőképes volt és a tartozás csak ezt követően halmozódik fel, vagy az adós már nem fizetőképes (Csődtv. ezen felül még társaság fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetét is ideérti), azonban a tag az átruházás során jóhiszeműen és a hitelezők érdekeinek figyelembevételével jár el. Természetesen ez utóbbi két vagylagos feltétel kimentési lehetőségként is szolgálhat - megfelelő bizonyítottság mellett - a vagyoni érdekeltségét átruházó tag szempontjából. A Ctv. - 2014. július 1. napjától - a kimentési lehetőséget a vagyoni érdekeltségét átruházó tag átruházás során tanúsított jóhiszeműségéhez és a hitelezői érdekek figyelembevételével történő eljárásához köti.
- 6/7 -
Csődtv. 63/A. § | Ctv. 118/A. § | |
2014. március 1. napjától | 2014. március 1. - június 30. | 2014. július 1. napjától |
Amennyiben az adósnak - a bíróság által jóváhagyott közbenső mérleg (egyszerűsített eljárás esetén pedig a bíróság által jóváhagyott vagyonfelosztási javaslat szerint - a jegyzett tőkéjének 50%-át meghaladó mértékű tartozása van, a hitelező vagy az adós képviseletében a felszámoló kereseti kérelmére a bíróság megállapítja, hogy a felszámolási eljárás megindítását megelőző három éven belül részesedését átruházó, többségi befolyással rendelkező volt tag (részvényes) korlátlanul felel az adós ki nem elégített kötelezettségeiért, kivéve, ha bizonyítja, hogy a részesedés átruházásának időpontjában az adós még fizetőképes volt, a tartozás felhalmozódása csak ezt követően következett be, vagy az adós ugyan fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben volt vagy nem volt fizetőképes, de a tag (részvényes) az átruházás során jóhiszeműen és a hitelezők érdekeinek figyelembevételével járt el. … A keresetet legkésőbb a felszámolási eljárás jogerős lezárásáról hozott határozat Cégközlönyben való közzétételét követő 90 napos jogvesztő határidőn belül lehet benyújtani. | (2) Ha a céget a cégbíróság a kényszertörlési eljárást követően törölte a cégjegyzékből, úgy, hogy a cég ki nem elégített tartozást hagyott hátra, a cég hitelezője kereseti kérelmében kérheti a bíróságtól annak megállapítását is, hogy a kényszertörlési eljárás megindulását megelőző három éven belül részesedését átruházó, többségi befolyással (Ptk. 685/B. §) rendelkező volt tag (részvényes) korlátlanul felel a cég ki nem elégített kötelezettségeiért, kivéve, ha a volt tag (részvényes) bizonyítja, hogy a vagyoni hányada átruházásának időpontjában a cég még fizetőképes volt, a vagyonvesztés csak ezt követően következett be, illetve a cég nem volt fizetőképes, de a tag (részvényes) az átruházás során jóhiszeműen járt el. | (3) Ha a korlátozott tagi felelősséggel működő céget a cégbíróság a kényszertörlési eljárásban törölte a cégjegyzékből, az a volt tag, aki a kényszertörlési eljárás megindulását megelőző három éven belül ruházta át részesedését, korlátlanul felel a cég hitelezőjének kielégítetlen követelése erejéig, ha a korlátolt felelősségével tagsági jogviszony alatt visszaélt vagy a részesedésének átruházásakor rosszhiszemű volt. Mentesül a tag a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy az átruházás során jóhiszeműen és a hitelezői érdekek figyelembevételével járt el. Több tag felelőssége egyetemleges. |
c) A bíróság előtt érvényesíthető minimum hitelezői igény
E körben a Csődtv. - szemben a Ctv. normaszövegével - egy küszöbértéket állít fel, nevezetesen, a hitelező kizárólag akkor jogosult az igényérvényesítésre, ha a felszámolt társasággal szemben fennálló, érvényesíteni kívánt követelése meghaladja a jogerősen törölt társaság jegyzett tőkéjének 50%-át.
d) Az igényérvényesítésre jogosultak köre és annak határideje
A Ctv. kizárólag a hitelezőt jogosítja fel az igényérvényesítésre, míg a Csődtv. a hitelezőn kívül az adós képviseletében eljáró felszámolót is.
A hitelezőnek az igényérvényesítés során különösen figyelemmel kell lennie a kereseti kérelem előterjesztésére nyitva álló határidőre, ugyanis eltérő képet mutatnak e tekintetben a vonatkozó jogszabályi rendelkezések.
A Csődtv. az igényérvényesítésre legkésőbb a felszámolási eljárás jogerős lezárásáról hozott határozat Cégközlönyben való közzétételét követő 90 napos jogvesztő határidőt biztosítja, vagyis akár a felszámolási eljárás során is előterjeszthető a kereset. Ezzel szemben a Ctv. 2014. július 1. napjáig hatályos 118/A. § (2) bekezdésében biztosított igényérvényesítésre - vonatkozó norma hiányában - az általános 5 éves elévülési idő tekinthető irányadónak. Míg a Ctv. 2014. július 1. napjától alkalmazandó 118/A. § (1)-(2) bekezdéseiben biztosított igények iránt kereseti kérelem - a korábbiakban ismertetett Ctv. 118/C. § (2) bekezdése alapján - a cég törlését elrendelő jogerős határozat Cégközlönyben való közzétételét követő 90 napos jogvesztő határidő alatt terjeszthető elő.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás