Megrendelés

Dr. Gál Judit: A Ctv. legújabb változásai II. (CH, 2009/2., 3-4. o.)

1. A bírósági ügyintézők hatáskörének bővítése

A 2008. évi XCVI. törvény néhány vonatkozásban szélesítette a bírósági ügyintézők (a fogalmazók, titkárok és az igazságügyi főiskolai végzettségű bírósági ügyintézők) hatáskörét. A bejegyzési eljárásban a Ctv. új 26. § (9) bekezdése értelmében a bírósági ügyintéző önállóan jogosult a döntéshozatalra a Ctv. 24. § (5) bekezdésében, 25. § (2) bekezdésében és a 26. § (4)-(7) bekezdésében írt tények tekintetében.

(A Ctv. 24. § (5) bekezdése azt deklarálja, hogy a cégbíróság az adóhatóság elektronikus értesítése alapján, hivatalból jegyzi be a cég adószáma alkalmazásának felfüggesztését, törlését, a felfüggesztés megszüntetését, illetve a határozatok megsemmisítését vagy hatályon kívül helyezését, továbbá a határozat jogerőre emelkedésének napját. A Ctv. 25. § (2) bekezdése ugyanilyen rendelkezést tartalmaz a cég közösségi adószáma alkalmazására, a 26. § (4)-(7) bekezdés pedig a végrehajtás, biztosítási intézkedés, zár alá vétel, illetve foglalás tényének elektronikus értesítésre történő bejegyzésére nézve.)

Bővült a bírósági ügyintézők hatásköre egyes törvényességi felügyeleti eljárások körében is, ezzel azonban a következő alcímben foglalkozom.

2. Törvényességi felügyeleti változások

Új hatáskört kaptak a bírósági ügyintézők a törvényességi felügyeleti eljárásban is, amely eddig a bírák kizárólagos "privilégiuma" volt. A Ctv. legutóbbi módosításával ez a helyzet változik, komoly szerepet kapnak ugyanis a bírósági ügyintézők a beszámolók benyújtásával kapcsolatos törvényességi eljárásban.

A Ctv. 2008. december 27-étől hatályos 84. § (2) bekezdése értelmében a cégbíróság a céget abban az esetben is megszűntnek nyilvánítja, ha az állami adóhatóság értesítése szerint a cég az alkalmazott adójogi jogkövetkezmények ellenére sem tett eleget a beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének. Ezt az elektronikus (Ctv. 87. § szerinti) értesítést adóhatósági eljárás előzi meg, melyben a mulasztó fél felhívására, szankcionálására is sor került, így az eljárások "megduplázását" jelentené, ha a cégbíróság ebben az eljárásban is követné a hagyományos törvényességi felügyeleti eljárások cselekményeit. A Ctv. 87. § (2) bekezdésének rendelkezése értelmében "a cégbíróság legkésőbb az állami adóhatóság elektronikus értesítésének érkezésétől számított tizenöt munkanapon belül, ha a cég mulasztását megállapította, a céget megszűntnek nyilvánítja." Az előbbi indokok alapján a cégbíróságnak - véleményem szerint - az értesítés kézhezvételét követően nem kell újra felszólítani a céget a beszámoló letétbe helyezésére, sem pedig a várható jogkövetkezményről tájékoztatnia, hanem a számítógépes rendszerbe betekintve kell meggyőződnie a fél mulasztásának fennálltáról. Ha ily módon megállapítható, hogy a beszámoló letétbe helyezése és közzététele továbbra sem történt meg, nyomban megszűntnek nyilvánító végzést kell hoznia.

Erre az eljárásra kaptak felhatalmazást a bírósági ügyintézők azzal azonban, hogy külön fellebbezhető végzést csak a cégbíró előzetes írásbeli hozzájárulásával hozhatnak.

(Megjegyzendő, hogy a cég nincs elzárva attól, hogy az eljárás jogerős lezárásáig kötelezettsége teljesítését igazolja. A Ctv. 87. § (3) bekezdése érelmében az adóhatóság a (2) bekezdés szerinti határidőben (vagyis az elsőfokú megszűntnek nyilvánítás megtörténtéig), a cég pedig "az eljárás alatt" értesítheti a cégbíróságot a letétbe helyezési és közzétételi kötelezettség teljesítéséről és ekkor a cégbíróságnak a cég megszűntnek nyilvánítására irányuló eljárást meg kell szüntetni. Utóbbi megfogalmazás véleményem szerint azt jelenti, hogy a megszűntnek nyilvánító végzés meghozatala után, sőt a másodfokú eljárásban is megszüntetendő az eljárás, ha a cég a beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettség teljesítését igazolja. A cél ugyanis, hogy a cégeket a jogkövető magatartásra rászorítsuk és nem az, hogy a működés törvényességét helyreállító jogalanyokat rosszul felfogott következetességgel kiiktassuk az üzleti életből.)

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére