Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Soltész Attila: A jövő - önkormányzatok egyesített hivatala (Jegyző, 2011/3., 12-13. o.)

A községi polgármesteri hivatalok, körjegyzőségek jövőbeni életkilátásai

2011. április 25-én Magyarország Alaptörvényének kihirdetésével az irány kijelölésre került. Az Alaptörvény 31. cikke továbbra is megerősíti a helyi önkormányzatok létét, ám a működésének szabályozását sarkalatos törvényekre bízza. A 34. cikk (2) bekezdése pedig egyértelműen fogalmaz mely szerint "Törvény elrendelheti, a helyi önkormányzat kötelező feladatának társulásban történő ellátását."

Az utóbbi hónapokban megszaporodtak a községi hivatalok várható jövőbeni kilátásait taglaló cikkek, média kerekasztal tanácskozások, melyek inkább csak további feszültséget, bizonytalanságot szültek a ténylegesen érintettek körében, hiszen sok esetben túlzó vagy egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot. Talán ilyen horderejű és tömegeket érintő kérdésben, a későbbiekben célszerű lenne kormányhivatali szinten koordinálni az információáramlást, bár pontosan mi jegyzők tudjuk, hogy törvénytervezetet, vagy vitaanyagot nagy bátorság értelmezni és kinyilatkoztatni, hiszen még jelentősen formálódhat, változhat.

Talán fordulat állhat be, azáltal hogy új önkormányzati törvényjavaslat munkaanyagának nyilvános megismerése biztosított. Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Fórumának (ÖNEF) megalakulását követő sajtótájékoztatón a menetrendet is előrevetítette, mely szerint "a lezárult egyeztetéseket követően elindul a tényleges koncepció kidolgozása, majd ez a közigazgatási egyeztetés után még idén nyáron a kormány elé kerül. A kormány döntését követően indul el a törvényalkotás, és az elképzelések szerint augusztus végén, szeptember elején állnak elő a végleges változattal".

Azt is tudjuk, hogy a jelenlegi állapot sem gazdasági, sem társadalmi megítélését tekintve sem tartható fenn a változás szükséges, de mégis nehéz, hiszen 20 év nagy idő sokunknak, egy életpályájának több mint fele. Szükséges a megújulás, de mint minden nagy horderejű döntés tartogat a benne aktívan résztvevőnek jót és rosszat egyaránt a kérdés csak az, melyikből és kinek mennyit.

Én is csak inkább önmagam számára fogalmaztam meg a vitaanyag elolvasását követően kérdéseimet melyekre nem minden esetben tudtam egyértelműen megválaszolni, vagy csak nem mertem.

A vitaanyag (szemezgetve)

"A 2000 fő lélekszámot meg nem haladó településeken (nyilván egyéb mutatószámokat is figyelembe véve) az önálló polgármesteri hivatal megszűnne, ezen önkormányzatok működését közös hivatal, az önkormányzatok egyesített hivatala biztosítaná."

Hazánk 3177 települési önkormányzatából a 2000 főnél kisebb települések száma 2365. Ez önmagában még objektív képet nem mutat mivel jellemzően az Ötv. és a jelenlegi vitaanyag is az állandó lakosságszám alapján kategorizál, így nem veszi figyelembe az eltérő és például jelentős torzítást eredményező idegenforgalmi adottságokkal bíró településeket, (Balaton parti, Velence tavi stb.), melyek partvonalai mentén bár jellemzően községi és 2000 fő alatti települések találhatók, sok esetben csak az üdülő ingatlanok száma eléri a kétezret. Ezen települések esetében nemcsak a községüzemeltetés mérete igazodik az ingatlanszámokhoz, hanem a kötelezően ellátandó önkormányzati feladatok és jelenleg az államigazgatási jegyzői feladatok és hatáskörök is. Az előbb nevesített ingatlantulajdonosok száma pedig nem fedi le az üdülő, nyaraló vendégek számát mely esetenként az állandó lakosság többszöröse. Jellemzően e településeken akár az önkormányzati akár az államigazgatási feladatok hatékony és gyors megoldása a helyben történő ügyintézés. A gyakorlatban elmondható hogy ezt el is várják a jellemzően városi üdülőtulajdonosok.

Vitaanyag (szemezgetve)

"Azon településeken, ahol a polgármesteri hivatalok egyesítésre kerülnek, az ügyintézés a testület mellett működő (a testület méretével arányos, pár fős) iroda közvetítésével, valamint a helyben működő informatikai hálózaton keresztül történne."

Gyakorlatban a jelenleg is működő körjegyzőségi modell kihelyezett ügyfélfogadásának állandósítása történne (a hatályos Ötv. heti legalább egy napot ír elő). Kis létszámú községek esetén nem biztos, hogy kihasználható lenne a mindennapi ügyintéző biztosítása, bár kérdés hogy a "testület mellett működő" szóhasználat magába foglalná ezen az Önkormányzati ülések napirendi pontjainak részbeni vagy egészbeni összeállítását és a hozott döntések végrehajtásával járó feladatok ellátását.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére