Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

Dr. Miklós László: Környezetjogunkról a gyakorlat tükrében (EJ, 2003/4., 24-29. o.)

"Az Államok iktassanak törvénybe hatékony környezeti jogszabályokat."

(Riói Nyilatkozat 11. Elv)

1. Behajózás

2001. október 30-án lépett hatályba Magyarországon a 193/2001. (X. 19.) Korm. rendelet az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról. Ez a hír az első fél évben igazából a szakmabelieknek jelentett sokat, fontosat. 2002 áprilisának végére a környezethasználók, az üzemek legjobb környezetvédői ébredtek rá, hogy itt és most valami új kezdődik. Egy év elteltével áll a bál, a jog úthengere elindult végrehajtani a magyar közjogban szokatlan tartalmú, hátterű és jövőjű kormányrendeletet. Szokatlan tartalmú, mert kilátásába helyezi, hogy egy eljárás keretében, egy határozatba foglalva kaphat meg minden környezetvédelmi feljogosítást és feltételt az a jelentősebb környezethasználó, aki megküzdi a maga igazát. Szokatlan a háttér is, hiszen az Európai Unió ezzel tényleg azonos elvek, és eljárások mentén kíván, mindenki által átlátható és hozzáférhető környezethasználatot elérni a kontinensen. Régi és új környezethasználó kerülne belátható időn belül azonos feltételek közé, feloldva az átmenetiségnek a verseny esélyeit rontó mellékhatásait. Szokatlan a szabályozás jövője is, hiszen a már tagállamok mellett a belépés előtt állókra is kötelezettségeket ró, méghozzá olyan feszített ütemben, amellyel beérhetik az előttük járókat, legalábbis a környezethasználat területén. A jövő, a végrehajtás ugyan a tagállamok felelőssége, ám a közösség ezúttal konkrét ellenőrzésekkel kívánja (sőt már teszi) egy irányban tartani a környezetügy hajóját.

A 96/61 EU tanácsi irányelvet 1996 szeptemberében bocsátották ki, viszonylag gyors, 1996. október 30-ai hatályba lépési záradékkal. Igaz az érintettek kaptak három évet, azaz 1999. október 30-ig határidőt arra, hogy a nemzeti jog keretei közé illesszék a minden környezeti elemre és veszélyeztető tényezőre, továbbá a teljes, összefüggő technika, technológia engedélyezésre, és ellenőrzésre kiterjedő szabályozást.

Magyarországon a környezetvédelem irányítói, a közigazgatás szereplői és a jogterület nem túl nagy számú művelői 1999-ben már találkoztak a téma első jogszabály tervezeteinek debütálásakor. A Budapesti Ügyvédi Kamara dermesztőre hűlt dísztermében, egy november végi napon hallgatták meg a szakma képviselői Gellérthegyi István és Bencze László ügyvédek jogszabály tervezeteit. A légkör fizikai értelemben fagyos volt, a fogadtatás nem: tulajdonképpen mindenki ünnepelt, az Európai Unió képviselői, a jogterület ismert arcai és a felügyelőségek képviselői. Az akkori tervezet ugyanis közérthető, fogyasztható, határozattá fogalmazható formában illesztette össze a környezeti hatásvizsgálat, felülvizsgálat és az egységes környezethasználati engedély anyagi jogi és eljárási szabályait. Az épület elromlott fűtése azonban rossz jelnek bizonyult, mivel a következő három évben - a jogalkotás műhelyein kívül - szinte semmi sem történt. Azaz mégis: 2000. március 17-én megjelent a 33/2000. (III. 17.) Korm. rendelet a felszín alatti közeg, a felszín alatti víz védelméről és hát persze elfogadta az Országgyűlés a 2000. évi XLIII. törvényt, a hulladékgazdálkodásról.

2001-ben azután végképp felgyorsultak az események, február 14-én jelent meg az új levegővédelmi jogszabály és a környezeti hatásvizsgálat új végrehajtási joganyaga kormányrendelet formájában. Május végén Brüsszelben ideiglenesen lezárták az Unió és Magyarország képviselői a környezetvédelmi fejezetet. Megváltozott a vélemény rólunk az előző évi országértékelés környezetvédelemmel foglalkozó fejezetének sarkos megállapításaihoz képest. A környezetvédelem központi szervezeti egységeinek címzett kritikai megjegyzések után az év második felében is intenzív jogalkotás kezdődött, folytatódott. A hulladékjog végrehajtási rendeleteinek többsége megjelent, hasonlóan a víz minőségének védelmét teljesen újraszabályozó, a régi OVH-rendelkezéseket fokozatosan felváltó három kormányrendelethez. Egészen újszerű, friss, a korábbi szemléletet megtörő egységes hulladékgazdálkodási bírságrendelet [271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet] született.

A jogszabályok fokozatos hatályba lépési előírásai ellenére tagadhatatlanul gyorsan, szinte váratlanul zúdult e sok új jogszabály a jogalkalmazókra, elsősorban a környezetvédelmi felügyelőségekre és a települési önkormányzatokra, a jegyzőkre és természetesen a környezetügy legfontosabb szereplőire, magukra a környezethasználókra. E folyamat lényege tehát nem csupán az egységes környezethasználati engedélyezési eljárások megjelenése, hanem a teljes, az épített és a természetes környezet egészére kiterjedő, generális újraszabályozás valósága. Ennek nyomán a címben feltett kérdések igazából arra irányulnak, hogy képesek lesznek-e a környezethasználók és a velük közvetlen, elsődleges kapcsolatban lévő környezetvédelmi hatóságok átvenni, elsajátítani a sok új jogszabályt, képesek lesznek-e azokat közokirattá formálva egységes követelmény rendszerbe foglalni, képesek lesznek-e mindezt a nyilvánosság előtt is átlátható, hozzáférhető formában megjeleníteni? Reményeink szerint persze, igen a válasz, de nézzük meg közelebbről e szabályokat.

2. Az első gyakorlati lépések

Mindig az első levél, az első iktatóbélyegző, az első szakhatósági megkeresés, majd az első jegyzőkönyv és persze az első határozat az, amely valójában hatályba léptet egy közigazgatási, környezetvédelmi jogszabályt. A jogalkotás - egyébként messze nem lebecsült - folyamatában az aláírás és a kihirdetés még a jól végzett munka örömét, az elképzelés útra bocsátásának pozitív érzését jelenti. Az igazi jogalkotás azonban maga a jog alkalmazása, az első kibocsátási határérték kérelmek benyújtása, elbírálása és meghatározása, az első szakhatósági kérelemnek álcázott tevékenység meghatározás lesz az, amely akár évekre eldöntheti, hogy lesz-e füstölgő üzem a szomszédságunkban, vagy sem, lesz-e tiszta és elegendő víz kertünk talajában, vagy folyóinkban újra gond nélkül fürödhetünk-e majd?

Nyilvánvaló, hogy a tervező, a szakértő és a hatósági ügyintéző kezében válik jogszabállyá a közlönyből kikandikáló paragrafus, vagy válik félreértett, elszalasztott lehetőséggé. 2002 áprilisában Magyarországon megjelentek az Európai Unió első olyan képviselői, akik immár nemcsak az általános felkészítő, segítő, felzárkóztató előkészítésben, hanem a gyakorlati végrehajtás konkrét lépéseiben működtek közre. A kiválasztott üzemek együttműködési készségének birtokában a szakértők megkezdték az első átvilágításokat, az első elemzéseket, majd a nyár végére összeálltak az első határozattervezetek. Az egységes környezethasználati engedély hatálya alá tartozóknak pedig be kellett jelenteni a nevüket és a címüket, azaz önként nyilatkozni kellett arról, hogy alanyai-e az új jogszabálynak. A válaszokból kiderült, hogy a korábban, az előző három évben elvégzett előzetes felméréssel szemben nem 300, hanem mintegy 800 engedélyre kötelezett, meglévő tevékenységet folytató gazdasági társaság, vállalkozás van Magyarországon.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére