Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Gyergyák Ferenc: XXI. Országos Jegyző-Közigazgatási Konferencia (Jegyző, 2013/5., 40-41. o.)

A Közszolgálati Tisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetségét (KÖZSZÖV) 2003-ban hozta létre Köztisztviselők Szakmai Szervezeteinek Szövetsége néven szakmai érdek-képviseleti ernyőszervezetként a Magyar Közigazgatási Kar, a Jegyzők Országos Szövetsége és a Városi Jegyzők Egyesülete. A KÖZSZÖV a szakmai érdek-képviseleti tevékenysége mellett 2003-tól átvette a Magyar Közigazgatási Kartól az 1993-tól évente - hagyományosan minden év szeptemberében - megrendezésre kerülő országos jegyző-közigazgatási konferenciák megrendezését.

2013. szeptember 18-20-án került sor Keszthelyen, a Hotel Helikon Sport és Konferencia Szállodában a XXI. Országos Jegyző-Közigazgatási Konferencia megtartására. Rendezvényünk a közigazgatási szakemberek legnagyobb országos szakmai találkozója, amelynek mintegy 250 résztvevője az önkormányzati igazgatásból polgármesterek, jegyzők, önkormányzati köztisztviselők, valamint a területi államigazgatásból kormánymegbízottak, főigazgatók, igazgatók, járási hivatalvezetők voltak.

A konferencia védnökségét dr. Pintér Sándor belügyminiszter, dr. Szabó Erika területi közigazgatásért felelős államtitkár és Ruzsics Ferenc, Keszthely város polgármestere vállalták.

A konferencia részvevőit dr. Nánási Éva elnök (KÖZSZÖV) megnyitója után a házigazda Keszthely város nevében Ruzsics Ferenc polgármester (Keszthely Város Önkormányzata) köszöntötte. Ezt követően került sor a konferencia nyitóelőadására, amikor a területi államigazgatás átalakításának helyzetéről, az elért eredményekről és a soron következő feladatokról dr. Szabó Erika területi közigazgatásért felelős államtitkár (Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium) adott tájékoztatást, és az előadását követően a résztvevők kérdéseire válaszolt. Majd dr. Dargay Eszter alelnök (Magyar Kormánytisztviselői Kar) ismertette a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény alapján létrejött Magyar Kormánytisztviselői Kar működését és a Kar Hivatásetikai Kódexét és Etikai Eljárási Szabályzatát.

A kávészünetet követően Rigó Csaba Balázs kormánymegbízott (Zala Megyei Kormányhivatal) adott tájékoztatást adatok és módszertani megoldások bemutatásával - dr. Szabó Erika államtitkár elhangzott előadásához kapcsolódva - a területi közigazgatás átalakításának Zala megyei tapasztalatairól. Ezután dr. Ződi Zsolt PhD jogi kiadói igazgató (Opten Informatikai Kft.) a közigazgatásban 2013-ban bekövetkezett főbb jogszabályi változások kapcsán mutatta be a jogalkotók és jogalkalmazók munkáját segítő informatikai fejlesztéseiket. A plenáris ülés végén Zaja Zoltánné osztályvezető (Gyöngyösi Járási Hivatal Hatósági Osztálya) a szabálysértési jogrendszerben bekövetkezett hatáskörök változását ismertette jogalkalmazói példákkal illusztrálva.

A konferencia résztvevői az este folyamán a házigazda város jóvoltából keszthelyi négyfogásos borvacsorán és a Bezerics Borház közreműködésével megtartott borkóstolón vettek részt. A borvacsorát zenés, táncos est követte.

A konferencia második napján a plenáris ülés első előadójaként Füzesi Géza irodavezető-helyettes (Gazdasági Versenyhivatal Felderítő Iroda) a kartellgyanús közbeszerzési helyzetekről és az önkormányzatokat 2013 őszétől érintő új feladatokról tartott előadást. A következő felszólalásban dr. Kis Gergely főosztályvezető (Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium E-közigazgatásért Felelős Helyettes Államtitkárság) adott tájékoztatót az e-közigazgatás kihívásairól, és ezzel kapcsolatosan az interoperabilitás megvalósítására tett erőfeszítésekről. Ezt követően "Hogyan felelhet meg közös fenntartású hivatal jegyzőjeként az új informatikai kihívásoknak?" címmel Balatoni Péter, a DOKUMENTUMTÁR.HU alapítója (Dokumentumtár Országos Dokumentumküldő és Adatgyűjtő Rendszer) tartott ismertetőt, és annak gyakorlati megvalósulásáról, az így szerzett tapasztalatokról Gigler Ildikó jegyző (Eszteregnyei Közös Önkormányzati Hivatal) adott számot. Következő előadónk Marekné dr. Pintér Aranka elnök (Klebersberg Intézményfenntartó Központ) volt, aki a közoktatási intézmények működtetésének, a közoktatási intézmények üzemeltetésében a települési önkormányzatokkal való együttműködés tapasztalatairól tartott előadást.

A kávészünet után a járási (fővárosi kerületi) hivatalok működésének tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel előadásában dr. Zöld-Nagy Viktória területi közigazgatás fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár (Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium), ismertetve az egységesítési és a járási hivatalok által nyújtott szolgáltatások fejlesztését jelentő intézkedéseket és újításokat is. Majd Boros Péterné főtitkár (Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete) a párbeszéd és partnerség fontosságáról és lehetőségeiről szólt az MKKSZ nézőpontjából. A plenáris ülés zárásaként Prof. dr. Sárközy Tamás egyetemi tanár, a Magyar Jogász Egylet elnöke tartott előadást "Társasági jog az új Polgári Törvénykönyvben" címmel.

Délután szekciókban folytatódott a szakmai munka.

Az I. szekcióban (Választási eljárás) dr. Pálffy Ilona elnök (Nemzeti Választási Iroda) a választási eljárás új szabályairól - különösen a helyi választási irodák feladataira - tartott vitaindító előadást, majd dr. Molnár Ildikó címzetes főjegyző (Szentendre Város Önkormányzata) jogalkalmazói oldalról közelítette meg a választási eljárás új szabályait előadásában.

A II. szekcióban (A járási hivatalok és az önkormányzati rendszer kapcsolata, együttműködése) először dr. Lukács Irén főigazgató (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal) ismertette a járási hivatalok kialakításának és a működtetésének Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tapasztalatait, majd dr. Gémesi György elnök (Magyar Önkormányzatok

- 40/41 -

Szövetsége), Gödöllő város polgármestere szólt a járási hivatalok megalakulásáról, az önkormányzati rendszerre gyakorolt hatásairól. Ezt követően a járási hivatalok és az önkormányzati rendszer kapcsolatáról, együttműködéséről osztotta meg gyakorlati tapasztalatait a Hajdúböszörményi Járási Hivatal felállítása és működése alapján dr. Ficsor László járási hivatalvezető (Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Hajdúböszörményi Járási Hivatala). Végezetül a jegyző szerepének változásait bemutatva az új szereposztásban működő helyi közigazgatásról osztotta meg - eseteként kritikai észrevételekkel tűzdelt - gondolatait dr. Kéki Zoltán címzetes főjegyző (Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére