Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Németh Dóra: Az új választási eljárás egy helyi választási iroda szemszögéből (Jegyző, 2014/2., 33-34. o.)

2014 a választások éve, ez kétségtelen. Az országgyűlésin már sikeresen túlvagyunk, kis lélegzetvétel után elindul(t) az Európa Parlamenti választás előkészítése, majd ősszel, sőt, már augusztusban a helyhatósági választások előkészülete.

A választás az átlagos választópolgár szemszögéből nézve egymást metsző vonalakról, a szavazatszámlálásról és az eredmény közzétételéről szól.

Ahhoz, hogy mindez létrejöhessen, hónapokig tartó előkészületre és folyamatos logisztikára van szükség, melynek helyi szintje a helyi választási irodák tevékenysége. Az országgyűlési választásra való felkészülés már 2013-ban megkezdődött, valójában 2014. januártól jelentett mindennapi tevékenységet.

A folyamatos logisztika az én olvasatomban azt jelentette és jelenti, hogy a mindennapi feladatok mellett kell ellátni a választással kapcsolatos teendőket is, betartva azok rendkívül szoros határidőit. A választási feladatok prioritást kapnak (legalábbis nálunk), hiszen a helyi választási irodák munkáját ez alapján ítéli meg a választópolgár.

Az új választási eljárási törvény bővítette a helyi választási iroda feladatait. A média folyamatosan tájékoztatta az állampolgárokat, hogy a központi és szavazóköri névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeiket hová, milyen módon és meddig nyújthatják be. A XXI. századi technológia pedig lehetővé tette az elektronikus kérelmek benyújtását a www.valasztas.hu weboldalon keresztül, ahol néhány kattintással, pár perc alatt otthonról vagy a munkahelyről kényelmesen lehetett kérelmet továbbítani.

Jellemző, hogy a kérelmek 90%-a érkezett elektronikusan és csak 10%-a levélben, az is döntő többségében mozgóurna iránti kérelem volt. Az elektronikusan érkező kérelmek elbírálásáról a döntést e-mailben (is) kérték a kérelmezők. Bár egyértelmű utalást nem találtam rá, az elbírált kérelmek aláírva, lebélyegezve kerültek scennelésre, és így küldtük azokat a megadott e-mail címre.

A jogszabály rögzíti a határidőket: a központi névjegyzék esetében 5 nap, a szavazóköri névjegyzék esetében a benyújtás napja, ha nem munkanapon érkezik, az azt követő munkanap az elbírálás napja. A Nemzeti Választási Rendszert (NVR) emiatt kellett folyamatosan figyelni, és nem ártott a Választási Ügyviteli Rendszert (VÜR) is szemmel tartani, mert ott megtalálható volt minden olyan információ, tájékoztató, melyről később a területi választási iroda értesítést küldött.

Azt nem tudom megmondani, miért fordulhatott elő, hogy országosan voltak olyan kérelmek, amelyek 10, 20, sőt, láttunk olyan kimutatást, hogy 40 napig maradtak rögzített állapotban (azaz elbírálatlanul). Talán az informatikai rendszer nem megfelelő ismerete, talán a helyi választási iroda tagjainak nem megfelelő oktatása, leterheltség vagy mulasztás volt az oka.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére