Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tóth János: Elnöki beszámoló (Jegyző, 2023/1., 5-6. o.)

Tisztelt Kollégák! Tisztelt Olvasók!

Lapunk idei évben megjelenő első számában néhány érdekességről szeretnék hírt adni, amely az elmúlt időszakban történt.

Az új év kezdete egyúttal az előző év lezárása is, melyet pénzügyes kollégáink tudnak a legjobban. Éppen ezért, bár talán túlzottan is furcsa ötletnek tűnik, azzal a javaslattal éltem a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) legutóbbi ülésén, hogy a gazdasági-pénzügyi évet nem biztos, hogy december 31-én kellene lezárni, hanem január vagy február végén. Ez annál is inkább így van, mivel december, és főleg a karácsony a családok időszaka, ráadásul igazgatási szünettel együtt. Szóval érdemes ezen gondolkodni, még akkor is, ha nagyon fura ötlet.

Nos, az év elején magam is hivatali feladataimmal voltam elfoglalva, aztán a hónap végén megindult a JOSZ szervezeti tevékenysége. Jöjjön először két egyeztető tárgyalás.

Január 27-én került sor a KÉF ülésére, ahol azt hittük, hogy érdemi vitát tudunk folytatni a köztisztviselői bérekről. E tárgyban az MKKSZ részletes tájékoztatást adott közre. Sajnos hiába kértük, hogy a közszféra más ágazataihoz hasonlóan (oktatás, kultúra, szociális ágazat stb.) mi is kerüljünk sorra a bérrendezésben. A válasz arra hívta fel a figyelmünket, hogy jelenleg az ország életben maradása és a munkahelyek megőrzése a cél. Úgy gondolom, hogy miközben ezt el is fogadhatnánk, a más ágazatok irányába tett "gesztus" nehezen értékelhető. A jelenlegi bérekkel, a 2008 óta érvényes illetményalappal, a garantált bérminimum szükségességével, a diplomás minimálbér említésével is érveltem, de csak az "év közben még vizsgáljuk a lehetőséget" választ kaptam. Mivel az illetményalap eltérítésére nincs mindenütt lehetőség (bár az önkormányzati főtanácsos 100 000 Ft-os illetményalap esetén, 30 év jogviszony alapján már kaphat 320 000 Ft alapbért), jelentős javulást és az elvándorlás megállítását nem garantálhatjuk. Szóval e tárgykörben nincs jó hír!

Pozitív viszont, hogy a Kormány részéről van hajlandóság az általános (nem csak veszélyhelyzetben alkalmazható) rend szerinti igazgatási szünet elrendelésére egységesen, országosan. E kérdésben az önkormányzatok egyetértettek, sőt kifejezetten előremutatónak és ilyen módon tervezhetőnek tartják az elképzelést.

Itt jegyzem meg, hogy a jegyzo.hu weboldalon már olvasható dr. Tóth Hilda egyetemi docens (ME ÁJK) és dr. Nagy Beáta Dóra jegyző (Gönci Közös Önkormányzati Hivatal, JOSZ alelnök) A közszolgálati tisztviselői jogviszony megszűnése és megszüntetése (különös tekintettel a Kttv. alapján a közszolgálati tisztviselői kinevezés egyoldalú módosítása munkáltató által - az indoklás nélküli felmentés esetére) című írása, melyet következő lapszámunkban szintén közlünk.

Január 31-én az Energiaügyi Minisztériumban az energiaválság kezeléséről, a jelenlegi helyzetről történt egyeztetés a meghívott Önkormányzati Érdek-

- 5/6 -

szövetségek és szakmai szervezetek részvételével. A tanácskozást Lantos Csaba miniszter úr vezette, aki a minisztérium nyitottságát hangsúlyozta, a helyzet megoldására tett javaslatainkat pozitívan fogadta, és jelezte a felvetések vizsgálatát. Önkormányzati oldalról a felvetéseink között szerepelt a közvilágítás korlátozásának (nem teljes) lehetősége, a megtakarítás legalább állami szintű (40%) mértékig történő elfogadása (szankciómentesen). Sajnos a jelenlegi helyzetben a fix áras szerződéseken nem tud segíteni a kormány, illetve a kompenzációt erre tekintettel kapják az önkormányzatok. A rendszerhasználati díj és az ÁFA csökkentésének igénye is felmerült, továbbá az éves (téli szezon) energiaelszámolás is. A napelem parkok bővítésével az energiakitettségünk csökkenne, és a jelenlegi ismeretek - a tervek és kiadott engedélyek - szerint erre reális esély van (önellátás). Az MVM vezérigazgatója is együttműködési lehetőséget ajánlott fel az önkormányzatoknak közvilágítási és egyéb villamosenergia kérdésekben is. Távhőtermelés ügyben elhangzott, hogy csökkenteni kellene a földgázfogyasztást, és más üzemanyaggal helyettesíteni azt.

Bár az egyeztetésnek nem volt témája, a vízfogyasztás is szóba került. Leginkább olyan módon, hogy: miért kell ivóvíz áron ivóvizet biztosítani az ipari jellegű felhasználáshoz?

Összefoglalásul elmondható, hogy a minisztérium minden olyan felvetést kész megvizsgálni, amely állami és önkormányzati körben megtakarítást eredményez.

E két eseményt követően két vármegyei jegyzői összejövetelre került sor. Először február 2-án Oroszlányban a Komárom-Esztergom Vármegyei jegyzők értekezletére voltunk hivatalosak, Nagy Beáta Dóra és Dr. Venicz Anita alelnökökkel együtt. A szakmai kérdések megvitatása mellett jutott idő a toborzásra is, hiszen jelenleg egy teljes körű JOSZ-tagsági felülvizsgálaton és megerősítésen dolgozunk. (A mai friss adatok szerint már közel vagyunk a 300 fős taglétszámhoz.) Ott is elmondtam, és itt is megerősítem, hogy bármely FÓRUMON, a JOSZ nevében nemcsak a tagságot, hanem valamennyi jegyzőt, sőt valamennyi hivatalt képviselünk. Éppen ezért szeretnénk elérni, hogy a jegyzők többsége tagja legyen a JOSZ-nak (jelentkezés: jegyzo@god.hu).

Ugyanez a felhívás hangzott el a JOSZ Pest Vármegyei Tagozata újjáalakuló ülésén, február 16-án, Ecseren, ahol a tagozat vezetőjévé Barta Zoltán jegyzőt választották meg a jelenlévők.

A tagozat ülését követően a JOSZ Választmánya (Elnökség és vármegyei tagozatvezetők), majd az Elnökség ülésezett. A napi aktualitások mellett az őszre tervezett Jegyző - Közigazgatási Konferencia volt a fő téma. Az előzetes döntés szerint 2023. szeptember 20-22. között, Visegrádon a Thermál Hotelben kerülhetne sor e konferenciára. Végső döntést az elnökség a márciusi ülésén hoz. Az előzetes ajánlat részletes egyeztetésére február 20-án kerestem fel Visegrádon a Thermál Hotel képviselőit, akiktől megérkezett a végső ajánlat, melynek értékelését most végzi az Elnökség.

Február 22-én közjegyzőnél jártam Dunakeszin, aki az immár ősz óta bejegyzett elnöki megbízatásról állított ki aláírási címpéldányt, illetve hitelesítette az ún. cégkivonatot. Ezekkel a dokumentumokkal aztán felkerestem a számlavezető OTP bankot, ahol a változás bevezetésre került a nyilvántartásba, amely ebben az esetben változatlanságot takar.

A JOSZ tehát tovább végzi a tevékenységét, melyhez a csatlakozás soha nem volt kötelező, de talán nem a 2 400 Ft-os tagdíjon múlik; már van Facebook-oldalunk is, melyet a tagok nyomon követhetnek.

Egészséget és jó energiát mindenkinek!

Tisztelettel: Tóth János JOSZ elnök, a Kalapos-ember...

+ 36 30 280 7427, jegyzo@god.hu. ■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére