Megrendelés

Hámori Andrea: Kérdések és válaszok aktuális cégjogi témákban II. (CH, 2016/4., 3-4. o.)

A konferencián megvitatták a Ctv. 57. §-a és a NAV értesítésével kapcsolatban követendő gyakorlatot. (Kérdés ugyanis, ha 5 munkanapon belül nem nyilatkozik, azaz hallgat a NAV, 5 munkanapig "blokkolhatja" az átalakulás bejegyzését vagy 90 napig? Ha 90 napig, akkor mi a jelentése a törvényben az 5 munkanapnak? Mi a jelentése az "...ennek hiányában..." kifejezésnek a szövegben?)

Az egyesülés és a szétválás bejegyzésére akkor kerülhet sor, ha az állami adó- és vámhatóság - a cégbírósági elektronikus értesítést követő öt munkanapon belül - elektronikus úton arról tájékoztatja a cégbíróságot, hogy az érintett cégnél az adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére irányuló, illetve ezzel összefüggő hatósági eljárás nincs folyamatban, vagy ilyen adóigazgatási eljárást nem kezdeményez. Amennyiben a tájékoztatás szerint a cégnél eljárás van folyamatban, vagy az állami adó- és vámhatóság ilyen eljárást kezdeményez, az egyesülés és a szétválás az adóigazgatási eljárás jogerős befejezéséről szóló elektronikus tájékoztatást követően, ennek hiányában az (1) bekezdésben megállapított határidő kezdetétől számított 90. napon jegyezhető be.

A kérdés megválaszolásánál arra kell figyelemmel lenni, hogy a normaszöveg két helyzetet rendez.

Az első, ha a NAV arról értesíti a cégbíróságot, hogy az egyesüléssel, szétválással összefüggésben semmilyen ellenőrzést nem folytat és nem is akar folytatni. Ebben az esetben a cégbírósági eljárás nem függ külső, a NAV által küldött értesítéstől.

A második eset az, amikor a NAV a cégbírósággal párhuzamosan vizsgálja a céget. Ebben az esetben a Ctv. 57. § (1) bekezdése szerinti 30 munkanapos határ­idő módosulhat, azonban nem haladhatja meg a benyújtástól számított 90. napot. Az érintett bekezdés ugyanis - a jogalkotói szándék szerint - arról rendelkezik, hogy ha a NAV vizsgálatról küld értesítést, várni kell az adóhatósági eljárás lezárásáról szóló értesítésig. Ha ilyen nem érkezik (vagyis "ennek hiányában"), legkésőbb a változásbejegyzési kérelem érkezésétől számított 90. napon a változás bejegyezhető.

Megvitatásra került, hogy mi az álláspont arra vonatkozóan, ha a nonprofit gazdasági társaság változásbejegyzési kérelmet nyújt be, mert a továbbiakban nem kíván nonprofit gazdasági társaságként működni és így forprofit gazdasági társaságként tevékenykedne tovább.

A 2006. évi IV. törvény 4. § (4) bekezdése alapján nonprofit gazdasági társaság más társasági formába csak nonprofit jellegének megtartásával alakulhat át, nonprofit gazdasági társasággal egyesülhet, illetve nonprofit gazdasági társaságokká válhat szét.

Ezzel kapcsolatosan jelent meg az ÍH 2011.38. számú jogeset, amely rögzítette, hogy a nonprofit korlátolt felelősségű társaság bejegyzett közhasznú jogállása megszűnhet, az a cégjegyzékből is törölhető, azonban a nonprofit jogállásától a társaság nem válhat meg; nincs törvényes lehetőség arra, hogy nonprofit társaság jövedelemszerzésre irányuló gazdasági tevékenységet folytató társasággá alakuljon át [2006. évi IV. tv. (Gt.) 4. §, 2006. évi V. tv. (Ctv.) 25. §, 21/2006. (V. 18.) IM r. 8. §]. (Fővárosi Ítélőtábla 10. Cgf. 44.717/2010/2.)

A Ctv. 2014. március 15-től hatályos 9/F. §-a már nem tartalmazza a hatályon kívül helyezett Gt. 4. § (4) bekezdésében írt korlátozást.

Ugyanakkor a Ctv. 57/A. §-a szerint nonprofit gazdasági társaság más társasági formába csak nonprofit jellegének megtartásával alakulhat át, csak nonprofit gazdasági társasággal egyesülhet, illetve csak nonprofit gazdasági társaságokká válhat szét.

A fentiekből levonható-e az a következtetés, hogy csak átalakulásnál van tilalom a nonprofit jelleg megtartásával kapcsolatban?

A konferencia akként foglalt állást, hogy mindenképpen jogszabályi rendezése szükséges a kérdésnek, a hatályos jogszabályi környezetben egyértelmű válasz nem adható.

A konferencia megtárgyalt átalakulással kapcsolatos eljárási kérdéseket is. Ennek során a következő témákat vitatták meg a megjelentek:

- a bírósági eljárási határidő megindulása egyesülési, szétválási kérelem esetén,

- az eljárás felfüggesztésének gyakorlata egyesülési, szétválási ügyben,

- változás időpontja egyesülés, szétválás esetén, amennyiben több cégbírósági illetékesség alatt álló céget érint,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére