Megrendelés

Bordás Mária: A Cloud Computing alkalmazásának közigazgatási és jogi háttere (IJ, 2010/5. (40.), 170-173. o.)

Bevezetés

Jelen tanulmány célja, hogy bemutassa a nemzetközi gyakorlat alapján azt, hogy a Cloud Computing modell a magyar közigazgatásban - különösen az önkormányzati szférában - hogyan alkalmazható, és ehhez a hatályos jogi szabályozás milyen kereteket nyújt.

Az alapvető problémát az okozza, hogy a magyar közigazgatás elektronizálásában a jogi szabályozás monopóliumot adott a központi elektronikus szolgáltató rendszer - a kormányzati portál - számára, amely kormányzati tulajdonban van, kormányzati felügyelet alatt áll, és csaknem kizárólagosan jogosult az elektronikus közszolgáltatások nyújtására. Nem vonjuk kétségbe a kormányzati portál eddigi eredményeit, azonban úgy tűnik, hogy a kormányzati monopólium a fejlesztések területén is kevésbé innovatív, mint az üzleti szféra, és az e-közigazgatás jogi szabályozására is jellemző az állandó változás - ezzel együtt a kiszámíthatatlanság - valamint sok esetben a merev, bürokratikus szabályok alkalmazása.

Kérdés - és jelen tanulmány ennek megválaszolására tesz kísérletet -, hogy a kormányzati ellenőrzés alatt álló elektronikus közszolgáltató rendszer mellett, illetve annak keretei között hogyan alkalmazhatók az üzleti szférában már működő, ügyfél-centrikus és költséghatékony megoldások, amelyek a közigazgatásban is látványos eredményeket ígérnek.

A Cloud Computing modell előnye, hogy egységes informatikai rendszerben működik, átlátható és költség-hatékony, mert a közigazgatási szerv mentesül az újabb informatikai beruházások finanszírozása alól, mégis hozzáfér olyan elektronikus szolgáltatásokhoz, amelyek a saját működését olcsóbbá és hatékonyabbá teszik. Az állampolgárok a Cloud Computing modellben gyorsabban és könnyebben tudják ügyeiket intézni, ezáltal lényegesen csökkennek az állampolgárokat terhelő adminisztratív költségek, illetve jobban hozzáférnek az önkormányzatok működésével kapcsolatos közérdekű információkhoz, ami nagymértékben elősegíti a közpénzek demokratikusabb, átláthatóbb felhasználását.

Az állampolgárok a Cloud Computing modellben gyorsabban és könnyebben tudják ügyeiket intézni, ezáltal lényegesen csökkennek az állampolgárokat terhelő adminisztratív költségek, illetve jobban hozzáférnek az önkormányzatok működésével kapcsolatos közérdekű információkhoz, ami nagymértékben elősegíti a közpénzek demokratikusabb, átláthatóbb felhasználását.

1. A Cloud Computing modell alkalmazási lehetőségei a közszférában

1.1. A Cloud Computing jellemzői

A Could Computing modellt eredetileg egy olyan új informatikai szolgáltatásként mutatták be, amelyet az üzleti vállalkozások sikerrel alkalmaztak működésük hatékonyabbá tételében. Felvetődött a kérdés ezt követően, hogy a Cloud Computing hogyan alkalmazható a közszférában.

A Cloud Computing, mint informatikai szolgáltatás jellemzői az alábbiak:

- A felhasználó részéről nem szükséges, hogy újabb hardvert és szoftvert vásároljon, elég, ha rendelkezik számítógéppel, vagy mobiltelefonnal, valamint Internet hozzáféréssel.

- A szolgáltatás történhet email vagy SMS útján, illetve az Interneten keresztül.

- A szolgáltatás nyújtása a felhasználó kérésére történik.

- A felhasználó csak a ténylegesen igénybe vett szolgáltatások után fizet.

- A felhasználó szerződést (Service Level Agreement, SLA) köt a szolgáltatóval.

A Cloud Computing szolgáltató jellemzői:

- Eltérően az eddigi informatikai szolgáltatásoktól, a szolgáltató rendelkezik hardverrel és a szoftverrel, ezek tulajdonosa, és működtetője.

Ezt SaaS (Software as a Service) modellnek is nevezik, amely egy magasabb szintet képvisel az IaaS (Infrastructure as a Service) modellhez képest. Ez utóbbi modellben a szolgáltató csak a hardverrel rendelkezik, a szoftvert pedig a felhasználó veszi meg. A felhasználónak a szoftvert meg kell vennie a vírusirtó, Skype, jogtár, és irodai szolgáltatások, képtár, szövegszerkesztő stb., esetében, vagy azokat letöltheti az Internetről. A központi szolgáltató legfeljebb a frissítésekhez nyújt szolgáltatást.

- A szolgáltató rendelkezik egy központosított adatbázissal, amelyből a felhasználó kérésére adatokat szolgáltat.

Ez a PaaS (Platform as a Service) modell, amely egy olyan szolgáltatót jelent, amelyik rendelkezik az adatbázissal, a hardware-rel, a software-rel, ezen kívül működteti a rendszert, ellenőrzi a felhasználást és a szerződések betartását.

Tehát a Cloud Computing szolgáltatások alapvető jellemzője, hogy bizonyos adatokat szolgáltat. Kérdés, hogy ez mennyiben jelent új szolgáltatást ahhoz képest, mint amikor a felhasználó a különböző kereső-programok felhasználásával jut új információhoz. Vannak, akik a Cloud Computing szolgáltatásokat a kábeltévé szolgáltatásokhoz hasonlítják, annyiban, hogy a felhasználó csak az általa igénybe vett csomagok után fizet. Mások a Cloud Computing szolgáltatásoknak azt az előnyét hangsúlyozzák, hogy gyorsabb és költséghatékonyabb, mint a hagyományos informatikai szolgáltatások, mert egységes informatikai rendszerben működik, és a felhasználónak nem kell újabb alkalmazásokat megvásárolnia és megtanulnia.

1.2. A Cloud Computing modell alkalmazása a nemzetközi gyakorlatban

A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a Cloud Computing szolgáltatásokat sikeresen alkalmazták a közigazgatásban is. A legnagyobb hatású az Egyesült Államokban, az Obama kormány által megvalósított modell, bár ezekről a kísérletekről egyelőre csak a médiában megjelent, így nem kellő mélységű és részletezettségű tájékoztatók olvashatók. Nem ismert jelenleg az sem, hogy a Cloud Computing szolgáltatások hogyan voltak beilleszthetők az amerikai közigazgatási-jogi rendszerben, ennek ellenére ezekből a magyar közigazgatás számára is lényeges következtetések vonhatók le. Az Obama kormány kezdettől fogva lényeges célként tűzte ki az állampolgárok és a kormányzati szervek között egy intenzívebb kapcsolat létrehozását, mert ezt a demokrácia és a hatékony közigazgatás alapvető feltételének tartja.

A cél, hogy a közérdekű információk és a közigazgatási szolgáltatások elérhetők legyenek bárhol és bármikor, a nap 24 órájában, a saját, vagy közösségi helyeken levő számítógépről, akár a mobiltelefonról.

A kormány és az állampolgár új típusú kapcsolatának lényege, hogy a kormányzat működése nyitott legyen, valamint hogy a közigazgatás szolgáltatásai ügyfél-centrikusakká váljanak. Más szóval, az állampolgár számára több lehetőséget kell adni arra, hogy a kormányzat működésével kapcsolatos közérdekű adatokat megismerhesse, amelynek elengedhetetlen feltétele olyan új technikai megoldások alkalmazása, amelyek nem terhelik az állampolgárokat azzal, hogy további bonyolult műszaki és eljárási ismeretekre tegyenek szert.

Az új modellen alapuló közigazgatási szolgáltatások szakítanak a "hosszú sor, sok idő, bürokratikus ügyintézés" hagyományaival, mely által lehetővé válik, hogy az ügyfél a szolgáltatáshoz néhány órán belül hozzáférjen, az ügyintézési idő látványos lerövidülésével. Az állampolgárok által igénybe vett közigazgatási szolgáltatások esetében is elsőrendű szempont, hogy a szolgáltatás ügyfélközpontú legyen, ami azt jelenti, hogy a szabályok és az eljárások kevésbé lényegesek, a hangsúly sokkal inkább a könnyebb hozzáférhetőségen van. Lényeges az is, hogy a közérdekű adatok szolgáltatása az állampolgár igényeihez igazodjon, azaz érdemi, ne pedig formális információkat tartalmazzon. Újdonság a közérdekű információk esetében, hogy az állampolgárok véleményüket megfogalmazhassák a kormányzati intézkedésekkel szemben, és erre lehetőségük legyen a Cloud Computing rendszerben.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére