Megrendelés

Erdős Károly - Nagy Dávid: Csőd-helyzetkép (2012-2016) világszerte III. (CH, 2018/1., 12-14. o.)

A régióban a vállalatok partnereinek 2015. évi átlagos követelések teljesítési, kiegyenlítési futamideje némi javulással 55,4 nap volt, az előző évi 56,2 napi értékhez képest. Az elemzett, vizsgált országok túlnyomó többségében a követelési futamidők kiegyenlítésében általában rövidülés volt tapasztalható. Mindezek tételesen áttekinthetők az. 5. számú sávos diagramon.

5. táblázat:

Követelési futamidők 2015-2014 folyamán

A diagram felső sávcsíkjában a 2015. évi míg az alsó pedig a 2014. évi napokban mért átlag futamidőket mutatja be. Az egyes országok között csak Franciaországban volt növekedés 50,5 napról 51,5 napra. Észrevehető javulás volt tapasztalható Spanyolországban és Olaszországban, de ennek ellenére az átlagos követelés, kiegyenlítési futamidő ezen utóbbi országnak még mindig kiugróan igen magas: 99,4 nap. Németországban a követelési futamidő 27,5 nap (kevesebb mint egy hónap), Ausztriában és Svájcban 31,8 nap és Skandináviában 34,4 nap volt 2015 folyamán. Nagy-Britannia e tekintetben a középmezőnyben található az előző évhez képest némi javulással, a 2015. évi 39,2 napi kiegyenlítési átlag futamidővel.

A 2016. évi csőd-helyzetkép Közép- és Kelet-Európában

A közép- és kelet-európai régió tizenkét országának nemzetgazdaságaiban a nyugat-európai régió egészéhez képest 2016-ban nem tapasztalható összességében a cégcsődök csökkenése. Az év folyamán regisztrált csődesetek száma 2015-höz képest (93 298 eljárásról) növekedett 2016-ban 98 668-ra, ami (+5,8%-os) emelkedést jelent. Ez szembetűnő, különösen azt figyelembe véve, hogy egy évvel előtte még mintegy (8,3%-os) csökkenést lehetett megállapítani. Az évenként az összesített csődszámok tekintetében ez a "hullámvasútszerű", pulzáló csökkenés-növekedés szemléletesen áttekinthető a 6. számú táblázat összesített adatsoraiban.

Mindazonáltal a régió egészéből csupán a 12 ország egyharmadában, 4 nemzetgazdaságban volt a csődszámok tekintetében növekedés. A kiugróan magas csődesetek emelkedése észlelhető Horvátországban, ahol 2015 folyamán új csődtörvény került bevezetésre. Ennek nyomán igencsak markáns csődszámbeli növekedés (+58,1%) mutatkozik, ami egyértelmű az új szabályok tartalmi, értelmezésbeli kereteiből és azok alkalmazásából következik, adódik. Litvániában (+27,2%-kal) növekedtek az év folyamán indított csődeljárások, kisebb arányú növekedés mutatkozott 2016 folyamán Szlovéniában és Szerbiában is.

A következőkben részletesebben is megtekinthetjük (a Szerbia kivételével, valamennyi Európai Unió közösségében lévő) nemzetgazdaságok csőd-helyzetképének közel múltbeli alakulását.

Azon országok közé tartozik ezúttal Bulgária, ahol észrevehető csökkenés következett be a csődeljárások indításában (-19,6%-kal). A felszámolásoknak csupán egy töredéke bonyolódik a hosszadalmas csődeljárások keretében, ezen a téren voltak bizonyos törvényi módosítások is, hogy a csődöket átfutási időkben kellően rövidítsék. Az ország gazdasági helyzete a belpolitikai problémák ellenére időközben meglepően jól alakult, a bruttó nemzeti össztermék 2016 folyamán (jó 3%-kal) emelkedett, különösképpen a privátszférában a személyes fo-

- 12/13 -

gyasztás mutatott pozitív impulzusokat, emellett tovább csökkent az ország egészében a munkanélküliség is.

6. táblázat:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére